کد خبر: ۷۱۱۳۲۵۱
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
کد خبر : ۷۱۱۳۲۵۱
گروه : زنجان » زنجان
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود:

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود ازشناسایی ۳۰ نفر از متخلفین و متجاوزین اراضی ملی در این شهرستان خبر داد.

شناسایی ۳۰ نفر از متخلفین و متجاوزین اراضی ملی در ایجرود به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،به نقل از  روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان،  محمدی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود با بیان اینکه  در ۶ ماهه سال جاری حدود ۳۰ نفر از متخلفین و متجاوزان به اراضی ملی را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی نموده است گفت:سطح اراضی مورد تجاوز و تصرف در حدود ۳۵۰ هکتار می‌باشد که با کمک مراجع قضایی ۸۰ هکتار از اراضی ملی خلع ید و همچنین حدود ۴ هزار هکتار از تصرفات اراضی ملی پیشگیری گردیده است، در راستای حفاظت از اراضی ملی، فرهنگ سازی و آشنایی مردم با فرهنگ منابع طبیعی نیز ۳ دوره آموزشی نیز برگزار شده است.

 محمدی گفت: در جهت اصلاح و احیای مراتع در سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حوزه آبخیز چسب (روستای چسب و قلقاطی) ۲۰۰ هکتار عملیات بیولوژیکی، کپه کاری و بذرکاری انجام و ۲۰ دستگاه آبشخوار جهت شرب بهداشتی دام به منظور جلوگیری از پیمایش بیش از حد دام در سطح مراتع تحویل روستائیان گردید.

به گفته این مقام مسئول به منظور ایجاد فضای سبز و گسترش کشت گیاهان دارویی حدود ۱۰ هکتار گل محمدی در سطح مراتع روستای چسب کاشته شده است و ۳۰ هکتار از اراضی کم بازده روستای چسب و قلقاطی به کشت بذر یونجه اختصاص یافت.

محمدی ادامه: در سال جاری با توجه به بارندگی‌های بهاره و افزایش پوشش گیاهی مراتع چند فقره آتش سوزی رخ داده که با کمک همکاران نسبت به اطفاء اقدام گردیده و در راستای جلوگیری از بروز حریق ۲ دوره آموزشی اطفاء حریق برای دهیاران بخش مرکزی و بخش حلب برگزار شده است و کشیک اطفاء حریق در شهرستان همه روزه و با آمادگی کامل در شهرستان مستقر می‌باشند.

او با بیان این که در سال جاری جهت استقرار بذور کاشته شده و جلوگیری از چرای دام، مناطق عملیاتی تحت قرق و حفاظت قرار گرفته است گفت: زمستان سال گذشته به منظور حمایت از دامداران ۸ تن جو بین دامداران روستای چسب و قلقاطی تقسیم شد.

محمدی  خاطر نشان کرد: طی بازدید انجام شده از طریق اعضای محترم هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان وضعیت اجرای عملیات مطلوب ارزیابی گردید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود ادامه داد: در سال جاری جهت ادامه پروژه‌های اصلاح مراتع ۳۰ هکتار بذرپاشی، نصب ۱۱ دستگاه آبشخوار و ۵۰ هکتار تبدیل دیمزار پیش بینی شده است.

محمدی تاکید کرد که در جهت جلوگیری از بروز سیلاب‌های مخرب و ذخیره آب و تقویت آب‌های زیر زمینی ۲ دستگاه بند چند منظوره سنگی ملاتی احداث گردید که بند روستای ارکوئین به بهره برداری رسیده و مابقی عملیات عمرانی (بند روستای چسب) در حال انجام می‌باشد ضمناً در هفته دولت سال جاری آغاز عملیات احداث ۳ دستگاه بند در روستای قلقاطی و نکتو توسط امام جمعه این شهرستان، نماینده مجلس و فرماندار شهرستان کلنگ زنی شد.

او با اشاره به این که در راستای اجرای ماده ۸ آیین نامه اجرایی تبصره ۱۳ الحاقی ماده ۹ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی موضوع ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور این اداره همکاری حداکثری با اعضای کمیسیون رفع تداخلات نموده و تا روز جاری نقشه‌های ۸ روستا مورد رسیدگی قرارگرفته افزود: ۱۵ پلاک اولویت دار جهت طرح در کمیسیون به امور اراضی معرفی گردیده است که با اجرای کامل این قانون اختلافات منابع طبیعی با روستائیان وزارعین حل خواهد شد.

این مقام مسئول همچنین گفت: پروژه کاداستر اراضی در حدود ۲۴ هزار هکتار از اراضی این شهرستان در سطح ۱۴ روستا در حال اجرا می‌باشد.
 
 
انتهای پیام/ر
 

اجرای طرح کاداستر اراضی در حدود ۲۴ هزار هکتار از اراضی ایجرود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر