کد خبر: ۷۱۳۲۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵
کد خبر : ۷۱۳۲۴۱۶

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سال جاری ۸۰ نفر در مناطق مختلف این استان دچار مسمومیت با گاز مونواکسید کربن شده اند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج،  محسن جلیل رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت:  ۸۰ نفری که در سال جاری دچار گاز گرفتگی شده اند به صورت سرپایی و با انتقال به مراکز درمانی، مداوا شدند.

او افزود: آمار مصدومان مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کربن در سال گذشته ۳۰۱ نفر در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: مکش نامناسب یا عدم مکش لوله‌های بخاری گازی یا نفتی، سوختن ناقص نفت بخاری، بد کار کردن شومینه گازی یا سوختن ناقص شومینه‌هایی که سوخت آن‌ها چوب است، سوختن ناقص زغال (در منقل‌هایی که برای کرسی استفاده می‌شود)، بد کار کردن اجاق خوراک‌پزی، سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمکن ژنراتور‌های خانگی و در جا کار کردن خودرو در پارکینگ دربسته، از دلایل عمده مسمومیت با گاز مونواکسید کربن است.

جلیل افزود: پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن امری ضروری است که در این راستا استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله‌های بخاری‌ها، بازبینی صحت کار وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر دودکش توصیه می‌شود.

جلیل از نشانه‌های مسمومیت با گاز مونواکسید کربن را سردرد، سرگیجه، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و در نهایت اغما و مرگ دانست.

او گفت: اولین و مهم‌ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوکسید کربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به او است؛ به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه سریعا وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزدیک کنید و منبع نشت گاز را شناسایی و قطع کنید و سریعا با اورژانس۱۱۵ تماس بگیرید.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: بلافاصله دستمال مرطوبی جلوی دهان و بینی‌مان بگیرید تا دچار گازگرفتگی نشوید، منبع نشت گاز را شناسایی و قطع کنید. تا رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی به فرد گاز گرفته ندهید، زیرا به دلیل حالت تهوع احتمال خفگی بیشتر می‌شود، به زنان باردار، کودکان و سالمندان زودتر از بقیه آسیب‌دیده‌ها کمک کنید.
به گفته مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد تاکنون یک نفر در استان به سبب گاز گرفتگی جان خود را از دست داده است.
انتهای پیام/غ

نشانه‌های مسمومیت با گاز مونواکسید کربن
 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر