کد خبر: ۷۱۴۱۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱
کد خبر : ۷۱۴۱۷۹۷
رییس جهاد دانشگاهی خبر داد؛

رییس جهاد دانشگاهی از تحریم‌ها به عنوان توفیق اجباری برای کشور یاد کرد و گفت : این نوع نگاه مدیران است که تهدید یا فرصت بودن تحریم‌ها را برای کشور تعیین می‌کند .

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی، از تحریم‌ها به عنوان توفیق اجباری برای کشور یاد کرد و گفت : این نوع نگاه مدیران است که تهدید یا فرصت بودن تحریم‌ها را برای کشور تعیین می‌کند، چرا که اگر در این شرایط سراغ تولیدکننده و محقق داخلی بیایند تحریم می‌تواند یک فرصت طلایی برای پیشرفت کشور باشد.

او افزود: متاسفانه مدیران ما علاقه بسیاری به واردات کالا از خارج از کشور دارند و بار‌ها مشاهده شده بسیاری کالا‌ها و فناوری‌هایی که در داخل وجود دارد، از خارج از کشور واردات می‌شود. در همین راستا تحریم توفیق اجباری است که مدیران را سمت محققین و تولید کنندگان داخلی سوق می‌دهد، اما متاسفانه بعضا در این شرایط باز هم مدیرانی هستند که تلاش دارند به بهانه دور زدن تحریم‌ها و تامین نیاز کشور، از خارج از کشور کالا وارد کنند.

رییس جهاد دانشگاهی گفت: در مجموع تحریم‌ها شرایط را برای واردات کالا دشوار کرده و این زمان بهترین فرصت برای محققین و تولیدکنندگان داخلی است که بتوانند کالا‌ها و فناوری تولیدی خود را به بازار مصرف کشور عرضه کرده و کشور را از واردات بسیاری کالا‌ها بی نیاز کنند.

طیبی تامین نیاز‌های فناورانه روز کشور را یکی از اولویت‌های اساسی جهاددانشگاهی عنوان کرد و افزود: همواره تمامی طرح‌ها و پژوهش‌های جهاد دانشگاهی با این هدف پیش رفته و در کنار این مسئله تمرکز بر فناوری‌های روز دنیا را در دستور کار داریم و تلاش ما این است ضمن دستیابی به این فناوری‌ها، بتوانیم محصولات حاصل از آن را صادر هم کنیم.

او با اشاره به واگذاری اجرای ۳۱ پروژه فناورانه به جهاد دانشگاهی از سوی مقام معظم رهبری گفت: تمام این پروژه‌ها در بحث فناوری‌های مهم و حیاتی کشور است که قرار شده طی پروسه دو تا چهار ساله عملیاتی شود. این پروژه‌ها عمدتا در حوزه‌های فنی مهندسی، کشاورزی و پزشکی است.

رییس جهاد دانشگاهی گفت: نگرانی ما در اجرای این پروژه‌ها عدم همکاری موثر دستگاه‌های اجرایی است و انتظار داریم سرعت انعقاد قرارداد‌ها در زمینه اجرای این پروژه‌ها قدری تسریع شود.

طیبی در خصوص مهمترین دستاورد‌های جدید جهاد دانشگاهی گفت: قرار شد هفته گذشته رونمایی از کارخانه نمک زدایی نفت خام را در استان خوزستان با حضور وزیر نفت داشته باشیم که به تعویق افتاد.

او افزود: نفت خام زمان استخراج حاوی آب و آب نمک است و باید این مواد تا رسیدن به استاندارد‌ها از نفت خارج شود که این فناوری توسط جهاد دانشگاهی در مدل آزمایشگاهی به دست آمده است.

او گفت: در مدل آزمایشگاهی کارخانه نمک زدایی نفت خام با ظرفیت ۲۵۰۰ بشکه با موفقیت راه اندازی شده و قرار بود این کارخانه در وسعت بیشتر با ظرفیت ۵۰ هزار بشکه کار خود را ادامه دهد که این رونمایی به تعویق افتاد.

رییس جهاد دانشگاهی به ظرفیت‌های بالای جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری کرمانشاه اشاره کرد وافزود: خوشبختانه این سازمان در حال حاضر تمرکز خود را بر توسعه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در قالب پارک علم و فناوری و مراکز رشد قرار داده است.

طیبی گفت: با توجه به قابلیت‌های بسیار جهاد دانشگاهی کرمانشاه تلاش داشتیم متناسب با ظرفیت‌های بومی استان اقدامی فناورانه در این استان صورت گیرد که بحث تولید کربن فعال از قیرطبیعی مطرح شد که مصارف صنعتی بسیاری دارد و خوشبختانه در مدل پایلوت این طرح، دانش فنی آن به دست آمده است.

او افزود: نیمه صنعتی شدن تولید این محصول یکی از ۳۱ پروژه فناوری جهاد دانشگاهی است و قرار است یک واحد نیمه صنعتی با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ تُن کربن فعال در سال در کرمانشاه راه اندازی شود.

رییس جهاد دانشگاهی در خصوص زمان تکمیل برج فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه گفت: یکی از اهداف اصلی سفر ما به استان شرکت در جلسه کمیته برنامه ریزی پیشرفت این پروژه است، چرا که علاوه بر استان برای خود ما نیز این پروژه با توجه به فراهم کردن فضای بیشتر برای استقرار شرکت‌های دانش بنیان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

طیبی گفت: آنطور که از قبل هم وعده کرده‌ایم قرار بر این است تا ۲۲ بهمن ماه امسال نمای بُرج، به علاوه پنج طبقه ابتدایی آن تکمیل شود.

او افزود: مقدمات نمای برج به خوبی فراهم شده و قرار است از هفته آینده سرعت ارسال شیشه‌های نما بیشتر شود و بتوانیم تا ۲۲ بهمن امسال به وعده خود عمل کنیم .

انتهای پیام/د

نگاه مدیران تهدید یا فرصت بودن تحریم‌ها را برای کشور تعیین می‌کند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر