دانستنی‌های حقوقی؛

تصادف بدون داشتن گواهینامه قتل عمد است؟

یکی از مهمترین سوالاتی که برای شهروندان پیش می‌آید این است که آیا تصادف بدون گواهینامه در صورتی که منجر به فوت فردی شود، قتل غیر عمد است!

اگر بدون داشتن گواهینامه تصادف کنیم قتل عمد انجام شده؟/ تصادف بدون داشتن گواهینامه قتل عمد است؟به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، رانندگی با وسایل نقلیه و تصادف با افراد همواره یکی از خطرناک ترین حوادثی است که به وقوع می‌پیوندد، زیرا گاهی اوقات تصادف ممکن است منجر به فوت افراد شود.

متاسفانه بسیاری از افرادی که از قوانین آگاه نیستند می‌گویند اگر کسی گواهینامه رانندگی نداشته باشد و با فردی تصادف کند که سبب مرگ او شود قتل عمد انجام داده ، اما در واقع باید گفت که این ادعا به هیچ وجه صحت ندارد و تصادف فردی که گواهینامه ندارد مصداق قتل عمد نیست.


بیشتر بخوانید: آیا می‌توان ورثه خود را از ارث محروم کرد؟


اینکه فردی بدون داشتن گواهینامه اقدام به  رانندگی کرده و با فردی  تصادف کند  که  منجر به فوت او شود قتل عمد انجام نداده است و بر اساس قانون باید مجازات شود.

رانندگی بدون گواهینامه چه مجازاتی دارد؟

این فرد به دلیل آن که بدون گواهینامه رانندگی کرده مرتکب جرم شده است و از سوی دیگر  به دلیل آنکه در راستای  تصادف او فرد  فوت شده  علاوه بر پرداخت دیه  فرد خاطی به حداکثر دو سال حبس هم محکوم خواهد شد.

حتی اگر فرد گواهینامه داشته باشد و با فردی تصادف کند که منجر به مرگ او شود علاوه برپرداخت دیه بین ۶ ماه تا ۲ سال باید حبس بکشد.

انتهای پیام /

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
Mehdi
۱۰:۱۶ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱
اگر در اثر تصادف رانندگی بدون گواهینامه منجر ب فوت یک شخص بشیم و حکم زندان داشته باشیم ثیقه کمکی میکند؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۱۹ ۲۸ فروردين ۱۴۰۱
سلام اصلا این بیمه کاری کرده که اکثر راننده ها اهمیت زیادی نه به موتوری نه عابر پیاده رحم نمیکنندمن به چشم خودم دیدم یارو تصادف کرده امده پایین میگه بیمه پولشو میده آخه اون پول بخوره تو سرت نامرد میزنی یه نفرو ناقص یا میکشی بعد میگی پول
-
حمید
۱۱:۵۰ ۰۴ دی ۱۳۹۸
پس چه فرقی هست بین داشتن و نداشتن گواهینامه؟
Russian Federation
mehrdad
۰۲:۴۵ ۱۱ فروردين ۱۳۹۹
دوست عزیز ممنون از سوال بجا و خوب شما طبق ماده ٨٥٨٥ مصوبه مجلس شورای اسلامی فرق خاصی ندارد
Iran (Islamic Republic of)
امیر
۱۳:۱۰ ۰۲ خرداد ۱۳۹۹
چرا عزیز فرق هائی داره مثلا شما اگه گواهی نامه نداشته باشی و تصادف کنی بیمه یک ریال خسارتم قبول نمیکنه اگه منجر به فوت سرنشینان بشه بیمه به هیچ عنوان قبول نمیکنه درسته حادثه منجر به فوت قتل عمد حساب نمیشه ولی همه چیز با پرداخت دیه تمام نمیشه ، از نظر من باید فرقی میزاشتن بین کسانی که گواهی نامه دارن و ندارن مثلا اگر طرف گواهی نامه داره دیگه زندان نره و فقط دیه ای پرداخت کنه که متاسفانه اینطور نیست و همین هم باعث شده فرق چندانی میون کسانی که گواهی نامه دارند و کسانی که ندارند خیلی کم و زیاد به چشم نیاد % با تشکر