کد خبر: ۷۱۶۱۲۵۳
گروه : مرکزی » اراک
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
کد خبر : ۷۱۶۱۲۵۳
گروه : مرکزی » اراک

در حالی که ثبت نام برای انتخابات نمایندگی مجلس به پنجمین روز خود رسیده تنور انتخابات گرم تر شده است.

تنور انتخابات مجلس گرمترشدبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک،  ثبت‌نام یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که از یکشنبه دهم آبان آغاز شده اکنون به از نیمه مهلت زمانی عبور کرده و تعداد ثبت نام‌ها تا امروز نشان از گرمتر شدن تنور انتخابات دارد با وجود این داوطلبان تا پایان وقت شنبه ۱۶ آبان همچنان مهلت دارند ثبت نام کنند.

خبر‌ها حکایت از ثبت‌نام قطعی ۱۱۸ نفر تا پایان چهارمین روز ثبت‌نام انتخابات نمایندگی مجلس در استان مرکزی دارد و ثبت نام ۱۰۵ نفر مرد و ۱۳ نفر زن نشان می‌دهد بانوان هم قصد دارند بر کرسی‌های سبز مجلس تکیه بزنند.

بهروز اکرمی رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی می‌گوید از مجموع این ۱۱۸ نفر ٣٩ نفر در حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان ثبت نام کرده اند که متشکل از ٣١ نفر مرد و ٨ نفر زن هستند.

بهروز اکرمی افزود: در حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه از مجموع ٢٦ نفر ٢٤ نفر مرد و ٢ نفر زن، در حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان از مجموع ٢١ نفر ١٩ نفر مرد و ٢ نفر زن در حوزه انتخابیه محلات و دلیجان در مجموع ٩ نفر مرد، در حوزه انتخابیه خمین از مجموع ١١ نفر متشکل از ١٠ نفر مرد و یک نفر زن ودر حوزه انتخابیه شازند در مجموع ١٢ نفر مرد ثبت نام کرده اند.

۲ اسفند ماه امسال انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲ اسفند ماه امسال (۱۳۹۸) برگزار می‌شود و طبق برنامه زمانی انتخابات، ۱۰تا ۱۶ آذر زمان ثبت نام انتخابات مجلس یازدهم است و شورای نگهبان با بررسی صلاحیت داوطلبان، نامزدی و تایید نهایی صحت برگزاری انتخابات را اعلام می‌کند.

به گفته سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور شرایط اعتقاد و التزام عملی به اسلام، التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، اعلام وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه، داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن، نداشتن سوء شهرت، سلامت جسمانی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی و حداقل سن ۳۰ سال و حداکثر ۷۵ سال از شرایط ثبت نام کنندگان در انتخابات است.

همچنین به گفته کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در قانون انتخابات اصلاحی صورت نگرفته و در انتخابات پیش رو قانون انتخابات گذشته اجرا می‌شود و با تفاوت توافقاتی که با وزارت کشور انجام شده فقط در حوزه الکترونیکی شدن انتخابات ممکن است اقداماتی صورت بگیرد.

کدخدایی با بیان اینکه بررسی صلاحیت کاندیدا‌ها و نامزد‌ها بعد از ثبت نام در فرصت قانونی انجام می‌شود افزود: طبق قانون انتخابات شورای نگهبان یک وظیفه قانونی دارد که باید شرایط و موانع را بررسی کند در ماده‌های ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قانون انتخابات شرایط و موانعی ذکر شده است.

دوره دهم قانونگذاری مجلس شورای اسلامی در خرداد سال ۱۳۹۹ به پایان می‌رسد و مطابق قانون باید چند ماه پیش از شروع رسمی دوره بعد، انتخابات برگزار شده باشد.

انتهای پیام / ج

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر