کد خبر: ۷۲۴۴۷۶۲
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
کد خبر : ۷۲۴۴۷۶۲

یک سناتور آمریکایی از مردم خواست بر نمایندگان کنگره فشار بیاورند تا عاملان قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی به پای میز محاکمه کشیده شوند.

تقاضای سناتور آمریکایی برای محاکمه عاملان قتل خاشقجیبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از آناتولی، ران وایدن، سناتور ایالت اورگن و عضو کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا، از مردم این کشور خواست نمایندگان کنگره را تحت فشار قرار دهند تا عاملان قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را به پای میز محاکمه بکشند.

وایدن روز گذشته یک پیام ویدئویی را که به همراه خدیجه چنگیز، نامزد خاشقجی، تهیه شده بود در توئیترش منتشر ساخت و در آن خطاب به شهروندان آمریکا گفت «اکنون زمان آن رسیده است کسانی که مسئول قتل وحشیانه جمال خاشقجی هستند پاسخگو باشند.» در این ویدئو وایدن گفت او به همراه چنگیز به دنبال به دست آوردن اطلاعاتی مانند کشف مسئول «قتل هولناک» خاشقجی هست و افزود: «ممکن است با رعایت قوانین کمیته اطلاعات کنگره برای به دست آوردن چنین اطلاعاتی اقداماتی را صورت دهد.»

در ادامه این ویدئو وایدن خطاب به شهروندان آمریکا گفت: «کاری که شما در جایگاه یک شهروند می‌توانید انجام دهید آن است که به مقامات منتخب خود بگویید دیگر زمان حقیقت فرا رسیده است – حقیقت آنکه چه کسی مسئول قتل خاشقجی است.»

خدیجه چنگیز نیز در ادامه صحبت‌های این سناتور آمریکایی گفت حقیقت نخستین گام عدالت است و از درخواست وایدن برای همکاری مقامات حمایت کرد.

وایدن در ادامه دوباره تاکید می‌کند که چناچه دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، گزارش مفصلی درباره حادثه قتل خاشقجی ارائه ندهد، اطلاعات محرمانه‌ای را در این خصوص فاش خواهد کرد.

ماه گذشته نیز وایدن تهدید کرده بود در صورتی که جامعه اطلاعاتی آمریکا گزارش قتل خاشقجی را منتشر نکند، او در مجلس سنا برای انتشار عمومی آن تلاش خواهد کرد.

جمال خاشقجی، منتقد سعودی، شهروند آمریکا و ستون نویس واشنگتن پست بود که در دوم اکتبر ۲۰۱۸ پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دیگر هرگز از آنجا خارج نشد. مقامات سعودی، ابتدا اصرار داشتند که او زنده است و از کنسولگری خارج شده، اما چند هفته بعد، دولت عربستان اعتراف کرد خاشقجی کشته شده است و گروهی از افراد سرکش را مسئول و مقصر این ماجرا دانست.

بنا به نوشته آناتولی، طبق گزارش‌های سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) اطلاعات بسیار محکم و مستدلی وجود دارد که نشان می‌دهد محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، هدایتگر طرح قتل خاشقجی بوده است. با این حال، بن سلمان دخالت خود را در آن جنایت را رد می‌کند. حدودا یک سال پس از قتل خاشقجی، در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹ بن سلمان در مصاحبه‌ای با رادیو سراسری آمریکا گفت که این قتل در دوره زمامداری او انجام شده است و او مسئولیت آن را می‌پذیرد، اما شخصا دخالت مستقیمی در آن نداشته است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر