کد خبر: ۷۳۰۰۸۷۶
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
کد خبر : ۷۳۰۰۸۷۶

چگونگی تدفین اجساد جان‌باختگان مبتلا به کرونا؛ از جمله ریختن آهک بر روی آنها، دفن در نقاط خاص و... مطالبی است که این روزها در جامعه مطرح است.

آیا اجساد کرونایی را با آهک از بین می‌برند؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، بیماری کرونا این روزها بر همه ابعاد زندگی انسان‌ها تاثیر گذاشته و شرایط زندگی خاص کرونایی فصل جدیدی از زندگی است که حالا تمام مردم این کره خاکی آن را تجربه می‌کنند!


بیشتر بخوانید:اظهارات تکان‌دهنده دختر جهادگری که مردگان کرونایی را غسل می‌دهد + فیلم


کار به جایی رسیده که توجه عامه مردم و تأکید متخصصان حوزه بهداشت و درمان بر رعایت نکات پیشگیرانه از ابتلا به کرونا از مرحله اصول بهداشت فردی، تغذیه‌ای و... فراتر رفته و حتی نحو تدفین جان باختگان در اثر ابتلا به این ویروس را نیز تحت الشعاع و توجه قرار داده است.


بیشتر بخوانید:ماجرای گور دسته جمعی در کوچکسرا چیست؟ + عکس


چگونگی حمل اجساد جان‌باختگان مبتلا به کرونا به سمت آرامگاه ابدی، نحو تغسیل، تشییع و تدفین آنها و... از جمله مسائلی است که این روزها در بین افکار عمومی به ویژه در فضای مجازی مطرح است.

به طوری که هر روز مطالب مختلف و شایعات زیادی درباره جان‌باختگان کرونا مانند سوزاندن اجساد مبتلایان به کرونا، ریختن آهک بر روی اجساد، تدفین در نقاط خاص و... دیده و شنیده می‌شود.

آیا اجساد کرونایی را با آهک از بین می‌برند؟

اجساد افرادی که بر اثر این ویروس درگذشته‌اند، در سکوت دفن می‌شوند و کفن و دفن و مراسم یادبود آنها نیز در نهایت حداقلی برگزار می‌شود و مراسم یادبود این درگذشتگان نیز در فضای مجازی برگزار می‌شود. گویی غربت خاص و اجباری در تدفین این افراد حاکم است که کمتر می‌توان سابقه آن را در ذهن مرور کرد، اما راهی جز این وجود ندارد.

وزارت بهداشت نیز پروتکلی برای دفن اجساد افراد مبتلا به کرونا تعیین کرده که براساس آن فرد متوفی بر اساس دستورالعمل‌ها و رعایت موازین بهداشتی به خاک سپرده می‌شود.

برای آگاهی از شرایط و دستورالعمل مراسم تدفین جانباختگان مبتلا به کرونا با مهندس مجید تاجیک، رئیس گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به گفت‌وگو نشستیم تا از چگونگی تدفین اجساد جانباختگان مبتلا به کرونا و سئوالات و ابهامات موجود آگاه شویم.

آقای مهندس! به عنوان پرسش ابتدایی توضیح دهید که روند تدفین اجساد جانباختگان در اثر ابتلا به کرونا چگونه است؟

تاجیک:کسانی که در بیمارستان ابتلای آنها به کرونا تأیید می‌شود و در اثر این ابتلا جان خود را از دست می‌دهند، یا افرادی که احیاناً در منزل فوت می‌کنند و از طریق اورژانس به بیمارستان انتقال داده می‌شوند؛ در شرایط خاصی مطابق دستورالعمل‌های وزارت بهداشت،گندزدایی می‌شوند.

پس از انجام این مرحله، این افراد را در داخل کیسه‌های مخصوص قرار می‌دهند و با آمبولانس‌های ویژه‌ای آنها را به آرامستان انتقال می‌دهند؛ البته بعد از انتقال، آمبولانس‌های حمل کننده این اجساد نیز ضدعفونی می‌شوند.

در آرامستان‌ها نیز پروسه دیگری انجام می‌شود؛ به این شکل که در آنجا افرادی که کاملاً وسائل حفاظت فردی دارند اجساد را از کیسه‌ها خارج می‌کنند. اگر شرایط بهداشتی وجود داشته باشد حتی می‌توان این اجساد را با حفظ شرایط و رعایت نکات لازم غسل دهند و اگر شرایط بهداشتی برای غسل مهیا نباشد، حداقل این است که این اجساد را تیمم می‌دهند که این تیمم نیز باید با لباس حفاظت فردی و رعایت موارد حفاظتی انجام شود.

موضوع دیگر این است که بعد از غسل یا تیمم این اجساد مجددا گندزدایی می‌شوند که از هیپو کلریت سدیم نیم درصد برای گندزدایی استفاده می‌شود و مجدداً جنازه را بسته‌بندی کرده، در داخل نایلون قرار می‌دهند و در نهایت دفن می‌کنند.

آیا اجساد کرونایی را با آهک از بین می‌برند؟

قبری که برای دفن این اجساد حفر می‌شود باید حداقل دو متر عمق داشته باشد که عمق این قبر بستگی به سطح آب‌های زیرزمینی نیز دارد؛ یعنی اگر سطح آب زیرزمینی بالاست، باید آن قبر نیز ایزوله شود.

آیا روی اجساد آهک ریخته می‌شود؟

تاجیک: نه، روی اجساد آهک ریخته نمی‌شود، بلکه ابتدا یک لایه آهکی در انتهای قبر پاشیده می‌شود و جسد را در قبر می‌گذارند و بر روی آن خاک می‌ریزند که این موارد نیز باید در شرایط کاملاً ایمن انجام شود؛ ضمن اینکه باید سطح خاکی که روی مزار این اجساد ریخته می‌شود نیز 30 سانتی متر بالاتر از بقیه قبور باشد؛ برای اینکه اگر قبر فرونشست، مشکلی ایجاد نشود.

به دلیل اینکه ویروس در داخل بدن فرد جانباخته وجود دارد و در اثر فعل و انفعال و تجزیه‌ای که صورت می‌گیرد، باید این نکات رعایت شود. البته میزان زمان ماندگاری ویروس در بدن افراد جانباخته هنوز مشخص نبوده و نیاز به بررسی و تحقیق بیشتری دارد.

علت اینکه در هنگام تدفین اجساد بیماران مبتلا به کرونا در داخل قبور آهک ریخته می‌شود، چیست؟، آیا دلیل علمی دارد؟

تاجیک: ما باید از انتشار آلودگی در محیط زیست جلوگیری کنیم، امکان دارد در اثر تجزیه‌ای که انجام می‌گیرد، این ویروس خاک را آلوده کند و از خاک به آب‌های زیرزمینی انتقال پیدا کند؛بنابراین در زمان دفن اجساد باید این کار انجام شود؛ البته این موضوع نه تنها برای افراد جانباخته بر اثر ابتلا به کرونا بلکه برای افراد جانباخته بر اثر اکثر بیماری‌های عفونی خطرناک نیز باید این پروسه رعایت شود؛ به خاطر اینکه محیط زیست آلوده نشود.

روی اجساد آهک ریخته نمی‌شود، بلکه ابتدا یک لایه آهکی در انتهای قبر پاشیده می‌شود و جنازه را در قبر می‌گذارند و بر روی آن خاک می‌ریزند که این موارد نیز باید در شرایط کاملاً ایمن انجام شود

اگر عمق مزار این افراد سطحی و کم باشد، امکان دارد بر اثر تغییرات زمین و یا عبور حیوانات و کندن سطح آن، ویروس انتشار پیدا کرده و ایجاد آلودگی کند؛ در نتیجه تأکید داریم عمق مزار بیشتر باشد و این کار را انجام می‌دهیم تا از هر جهت مطمئن شویم تا محیط زیست آلوده نشود.

وقتی فرد جان باخته در اثر ابتلا به کرونا دفن می‌شود، آیا افرادی که بر سر مزار آن مراجعه می‌کنند، امکان ابتلا به ویروس کرونا را دارند؟

تاجیک: در این حالت انتقال ویروس وجود ندارد و انتشار ویروس به لایه بالایی مزار منتقل نمی‌شود؛ به عبارتی وقتی ما مطمئن هستیم که از قسمت پایین قبر آهک می‌پاشیم و از قسمت بالا نیز دو متر خاک بر روی جسد ریخته‌ایم، دیگر جای نگرانی نیست، اما توصیه می‌شود در حداقل‌ترین زمان ممکن روی قبر را بتن‌ریزی کرده و سنگ قبر را قرار دهند؛ چرا که برخی قبور دچار نشست خاک می‌شوند؛ بنابراین توصیه ما این است که خیلی سریع سنگ قبر را کار بگذارند.

البته بعد از گذاشتن سنگ روی قبر، دیگر جای نگرانی وجود ندارد و افراد می‌توانند مانند بقیه قبور فوت‌شدگان، بر سر مزار این افراد بروند.

افرادی که برای مراسم تشییع می‌روند و یا هر پروسه مربوط به آن، گندزدایی لازم را انجام دهند و از خوردن و آشامیدن خودداری کنند. از روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن یکدیگر اجتناب کنند و به عرض تسلیت شفاهی، بدون تماس اکتفا کنند

اینکه گفته می‌شود قبور مربوط به جان‌باختگان بر اثر ابتلا به کرونا باید در قسمتی جدا از قبور دیگر در آرامستان‌ها دفن شود، صحیح است؟

تاجیک: توصیه می‌شود در آرامستان‌ها در قسمت‌هایی که از نظر زیست‌محیطی ایمن‌تر هستند، اجساد دفن شوند جای دفن اجساد در امن‌ترین نقطه آرامستان باشد، اما این موضوع نیز توصیه است. ایرادی ندارد و هر نقطه‌ای که خانواده این افراد خواسته باشندمی توانند اجساد مربوط را دفن کنند؛ البته با حفظ شرایط بهداشتی و رعایت نکات لازم این اجساد دفن می‌شوند.

در این ایام تأکید می‌شود مراسم تدفین جانباختگان کرونا بدون حضور مردم برگزار شود، علت آن چیست؟

آیا اجساد کرونایی را با آهک از بین می‌برند؟

تاجیک: توصیه می‌شود افرادی که برای مراسم تشییع می‌روند و یا هر پروسه مربوط به آن، گندزدایی لازم را انجام دهند و از خوردن و آشامیدن خودداری کنند. از روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن یکدیگر اجتناب کنند و به عرض تسلیت شفاهی، بدون تماس اکتفا کنند.

حداقل فاصله یک و نیم متری را با یکدیگر رعایت کنند؛ ضمن اینکه حداقل تعداد افراد در چنین زمان‌هایی در مراسم شرکت کنند تا ازدحامی ایجاد نشود.

البته نه اینکه فقط باید این موارد و نکات ذکر شده برای تشییع بیماران جان‌باخته کرونایی رعایت شود، بلکه پیشنهاد می‌کنیم حداقل افراد در تشییع افراد عادی که در این زمان به علت بیماری‌های دیگر نیز درگذشته‌اند، شرکت کنند تا تجمعی ایجاد نشده و زمینه انتقال فراهم نشود.

آیا اجساد کرونایی را با آهک از بین می‌برند؟

آقای مهندس! توضیح دهید آیا پس از دفن اجساد، نزدیکان این افراد می‌توانند به مزار آنها نزدیک شوند؟

تاجیک: نزدیکان این جانباختگان باید حداقل فاصله 1.5 تا 2 متری را با اجساد داشته باشند. توصیه می‌کنیم از دست زدن به مزار این افراد تا زمانی که سنگ قبر روی آن نگذاشته‌اند، خودداری کنند اما بعد از اینکه بتن ریزی شده و سنگ قبر آنها گذاشته شد، دست زدن به مزار مانعی ندارد.

منبع:فارس

انتهای پیام/

بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۷۵
در انتظار بررسی: ۰
بهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
سخته
خداصبر بده ب خانواده هاشون غربت تدفین سخته
فاطیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
به نظر من این رسمش نیست که بایک جسد این جوری رفتار کرد
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
خدا بهمون کمک کنه
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
هر کی ترامپ رو دوس نداره بزنه لایکو
ناشناس
|
United States
|
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
هر کی از ترامپ بدش میاد بزنه لایکو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
خدایا ازت خواهش میکنم ، بخاطر مهربونی تون ، بخاطر لطف و محبت تون که همیشه نسبت‌ به ما داشته و دارید ما رو ابتداء از شر این ویروس کرونا و سپس از شر حیله‌ های دولتمردان‌ کشورهایی چون آمریکا ، اسرائیل، انگلیس ، آلمان ، فرانسه و ........ نجات مون‌ بده ، تا بتوانیم‌ زندگی آرومی زیر سایه شما داشته باشیم‌.
Amirvali
|
United States
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
باسلام.البته که نکات بهداشتی رعایت میشه و مهم هم است
ولی ما تا الان هرچی دیدیم رویه جنازه ها به شدت اهک میریزن و بدون هماهنگی و اطلاع صاحبان عزا..........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
اصلا شوشان اجساد کرونایی درست نیست چون اون بوی اجساد هم اذیت می‌کنه هم اون آبی که روش ریخته میشه غسل میدم هم آلوده میشه اینها آدم های کرونایی نیستن که آنقدر دقیق دفن میشه آدم های سالم هستن کرونایی ها همین جوری دفن میشن مثل ایتالیا
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
خداوند به شما توان بیشتر بدهد و نگهدار شما باشد
نسرین نعمتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
مطلب رانخواندم ولی برای آلوده نشدن خاک ومنابع زیرزمینی اجسادکرونائی سوزانده شود
کارمند بهداشت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
حتما شیرآهک با نسبت یک حجم آهک و ۴حجم آب تهیه و کف قبر ریخته می شود سپس جنازه با طناب داخل قبر قرار میگیرد،مجدد روی جنازه شیرآهک میریزیم و خاکی که قبر را پر میکنیم با آهک مخلوط است و در پایان قبر متوقی و اطراف با محلول کلر نیم درصد گندزدایی میشود
نظارت بر کار نیز برعهده کارشناسان بهداشت محیط است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
تو کارمند بهداشت نیستی کارمند بی خبرانی.
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
خداياهرچه تو خواهی همان شود هرچه دلم خواست نه آن شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
مهین م پاینده باد ایران زمین
دانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
همانطور که خداوند با پشه نمرود رو هلاک کرد , به وسیله یک ویروس تمام معادلات جهان رو دگرگون کرد , این همه دانشمند و قدرت جهانی نتونستن راه حلی براش پیدا کنن , چقدر ما بندگان ,خدای خودمون فراموش کردیم خدا میتونه بلاهای با وسعت بزرگترو نزول کنه ولی بنظر من امتحان الهیه , میخواد ببینه کیا میخوان از لجن زار خودشون خارج بشن و برگردن بسمت خدا ... التماس تفکر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
احسنت لاااااااایک گریم گرفت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
نه بابا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
جا دارد یادی از شهدایی بکنیم که جسدی برای دفن کردن نداشتند . حالا به نظر دوستان عزیزم آنها غریبانه رفتند یا ....
حالا یک متر قبرشان را بیشتر میکنند .
خداوند روح شهدای عزیزمان را شاد و ارواح از دست رفته کرونایی را با شهدا مهشور نماید.
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
انسان موجود ناسپاسی است. خدایا هر کجا هر ناسپاسی و ظلمی کرده ایم، منیت داشته ایم، قضاوت کرده ایم، غرور داشته ایم، وظیفه ی انسانی را فراموش کرده ایم، ما را ببخش و کره ی زمین را از این بلا نجات بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
تشکر از زحمات کارشناسان بهداشتی که در زمان تدفین این اجساد به عنوان ناظر حضور دارند تا شرایط بهداشتی اجرا شود.
محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
هوالحق خداوند تقریبا بزرگترین واقعه عالم گیر رو با کوچکترین ذره موجود رقم زد وا بار دیگر ثابت کرد که حتی ابر قدرتهای دنیا هم در مقابل خواسته اش هیچ و نابودند کسی برنده است که ازین وضعیت عبرت بگیرد و نسبت به تذهیب روح و جسم خود در راه رسیدن به خدا تلاش کند و علاوه به بهداشت فردی جسم و روح و روان خود به دیگر مخلوقات خدا اهمیت دهد وبا ترحم و انصاف ومروت در مقابل دیگر انسانها احساس مسئولیت داشته باشد تا در این امتحان الهی سر بلند شود خدایا در ظهور امام عصر عج تعجیل کن آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
هرچی بدبختیه مقصر ترامپه چند تاداوطلب میخوام باهم بریم نارنجک بخودمون ببندیم کاخ سفید رامنفجرکنیم ترامپ راگروگان بگیریم بیاریمش ایران دم ازادی اعدامش کنیم درس عبرت بشه واسه همه دنیا کسی پایه هست؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
بله من داوطلبم، صد در صد، مرگ بر نتانیاهو و ترامپ و بقیه جنایتکاران.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
عجب
محسن از شیراز
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
وقتی منفجر شدیم چجوری ترامپ دستگیر کنیم ها.بگو دیگه،،
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
من هستم
کی بریم؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
من میام
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
بازم درس عبرت نمیشه تو کی هستی داری جای خدا تصمیم میگیری
سام
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
منم میام بشرط اینکه چهارپایه رو من از زیر پاهاش بکشم،قبولههههههه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
عجب بابا عجب
ابوالفضل
| United States |
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
پیشنهاد خوبی هست ولی بهتره با نارنجک انداختش تو چاه
| United States |
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
ترامپ خیلی بی انصاف هست دروغگو هم هست من باهاتون هستم
شهروز
| Netherlands |
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
لازم نیست ما خودمونو به زحمت بیندازیم!
خدا خودش کارشو خوب بلده !
به وقتش
هم ترامپ وهم بقیه جنایتکاران داخلی و خارجی را رسوا و سرنگون میکنه
ان شاءالله ظهور نزدیک هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
خودمون به خودمون رحم نمیکنیم،خداچطوربهمون رحم کنه
علیزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
مهم عمل انسان است چه سوزانده شود چه تکه تکه شود مهم عمل درست است ایمان به خداوند وروزقیامت است ما همه شب روز گناه میکردیم فکر عذاب الهی رونمیکردیم توبه استغفار. شب روز سجده کنیم ونماز بخونیم وذکر پرودگان جهان روبکنیم .خدایا ما بنده تو هستیم وکرونا از طرف تو آمده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
سلام .این بلای اسامانیست .چقدر بسر فقیر فقرا زده میشه هیچکس حال اینها رو درک نمکینه بازم پولدارها رحم مروت نمیکنند درک نمیکنند که یوز میمیرند باید دست بیچاره ها رو گرفت...خدایا این ویروس رو تا زمانی که مردم بفرمایید هم نباشند ترو نشناختن این بلا رو تواین دنیا نگه دار .بیشتر هم کن کرونا رو
جوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
کاش یکم درس بگیریم دزدی ، اختلاس، غیبت ، اینهم اخر و عاقبت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
بوسیدن نومون ارزوم شده.بیاین باهم مهربون باشیم شاکر خداوند باشیم وبهم رحم کنیم تا خداوند به مارحم کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
دقیقا تا به خودمون رحم نکنیم خداوند به ما رحم نخواهد کرد..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
سلام مگه قبل از کرونا مرگ نبود حالا چه فرق مبکونه اصل اعمال ماست تا الان کسی که دلتون شکسته تهمت زده فقط یکی زنگ زده فعلانی حلالم کون از خدا باید ترسید کرونا هم تموم میشه باز همون ادمیم کرونا توتست بگه قدر همو بدوتید ولی قسم میخورم تا بره همه چیز هزار برابر تکرار میشه کرونا خشم خداس در خانه خودش و بست تا حرم ها ولی به خدا اگر به خودنون بیام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
ایاکسانی که رستری هستند چطور حمام میکنن در بیمارستان به حمام اینها احمیت می دهند؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
چه سکوت تلخی
خدایا خودت به فریادمون برس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
روحشون شاد. خدا سلامتی بده به همه بخصوص تمام کسانی که در خط مقدم شکست کرونا هستند.
شهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
خدایا تو میدونی که ما بندگان چقدر ناتوانیم
اما تو قادر مطلق هستی
به ما مردم گناهکار و نادان
در همه جهان رحم کن و مارا ببخش
و شر این ویروس نامرئی اما قوی را از سر ما کم کن
ما راضی به رضای تو هستیم و هیچکس مهربانتر از تو نیست.
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
احسنت
کاوه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
سلام. پیشنهاد می کنم پویشی را برای تبلیغ قرائت سوره حمد و اخلاص و زیارت عاشورا روزانه برنامه ریزی بفرمایید هم برای شفای بیماران و هم برای طلب مغفرت برای متوفیان کرونایی که در غربت به خاک سپرده می شوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
سلام. نماز و تلقین متوفیان کرونایی چگونه است؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
معلوم نیست آخه موقع تلقین باید متوفی را تکان داد ولی واسه این بنده خدا ها که نمیشه داخل قبر رفت اصلا خونده بشه یا نه خدایا رحم کن یا صاحب الزمان
مصطقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
انالله واناالیه راجعون
خداوند رحمان و رحیم عاقبت ما را ختم بخیربگردان
آمین یارب العالمین
نگران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
خدایا خودت کمک کن این ویروس هرچه زودتر از روی کره زمین پاک بشه...آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
جهنم اوردن حال
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
کاشت برنج و چای شمال رو وزارت بهداشت چرا ممنوع کرده پس؟
رضا مشهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
آقا یک جایی از متن نوشته شده که:حداقل افراد در تشییع افراد عادی شرکت کنند.یعنی اگر مسئولی بود یا پست و سمتی داشت،هر چند تا آدم میتونه شرکت کنه؟؟این چند روز خودمون دیدیم دیگه.اینجام پارتی بازی حکمفرماست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
پروفسور منظورش مرگ عادی نه مرگ با کرونا .اول برو با دقت بخون بد حرف بزن .که تمام مشکلات جامعه مال این قضاوت های الکی سریع
زخمی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
رحمت به شیری‌که خوردی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
آدما تا زنده اند هواشون رو داشته باشین. وقتی که مردند چه فرقی می کنه که چه جور ، چگونه و کجا دفن بشن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
الله اکبر....خدا رحم کنه به بندگانش
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
خداوندا چگونه زیستن را تو به ما بیاموز چگونه مردن را خود خواهیم آموخت .. مردن حق است چه کرونا چه عادی مهم اینه که زندگی کردن یادمان رفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
الله اکبر لااله الا الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
خدایا فقط خودت میتونی این بلا رو دفع کنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
الله اکبر خدایا همچین‌مرگی رو نصیب هیچکس نکن بدترین نوع مردنه
پاسخ ها
حنانه
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
کی می‌دونه ؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
خدایا میشه تا سال دیگه آدم های بدهم عبرت بگیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
چه غریبانه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
منم میگم چه غریبانه
ولی یکی از دوستان گفتن: حضرت فاطمه با اون همه عظمت شبانه و تو غربت دفن شدن ما که خاک پای اون حضرت هم‌ نیستیم چه اشکالی داره غریبانه دفن بشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
ای داد بیداد
چه سرنوشت غم انگیزی
خداوندا جانباختگان این ویروس منحوس را مورد رحمت خود قرار بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
خداوکیلی ب هیچ بندیم!!!!

بسه دیگه چقد گناه میکنیم آخه!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
اگه گناه هس همه خارجیاا باید بمیرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
وای خدای من
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
خداوند همه این عزیزان از دست رفته را رحمت کند. مرگ سخت وغریبانه ای داشتن.فاتحه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
خدایا، تو رئوفی. تو رحیمی. با تمام گناهانم و با تمام نافرمانیهام ،رحمی کن. و پایانم رو اینطور رقم نزن
آمین یا ارحم الراحمین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۲
خدایا به فریادمون برس
پاسخ ها
زهرا نخعی راد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
خداوندا به امید سال آینده همین موقع که کورنا بشه برای مردم خاطر خدایا میشه ای خدا امیدمابه شماست انشاالله
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
میسازدو میسازد خدا وای به کاری که نسازد خدا
به خود خدا که ما خوب خدای داریم ببینید همه دنیا در برابر یک ویروس یک مکروب که همونم به دستور الاهی هستش همه به التماس خدا افتادیم مگر که خودش دلش رحم بیاد همه دنیا موندن ....عزیزن خدا را فراموش نکنید
مریم لفطه پور
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
انشالله برطرف که وکرونا شکست میدهیم
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر