فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران:

تعطیلی چند روزه کمک حال تهران است

زالی گفت: باید مراقبت شود که تعطیلی‌ها منجر به خروج از شهر نشود.

 

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت:در شرایط فعلی تعطیلی چند روزه می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و باید مراقبت شود که تعطیلی‌ها منجر به خروج از شهر نشود.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران در پایان جلسه هجدهمین جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده اظهار کرد: ارتباط مستقیمی بین آلودگی هوا با بیماری کرونا در ابتلا و بستری وجود دارد و سازمان بهداشت جهانی نیز این موضوع را تایید کرده است.

وی ادامه داد: دلیل این موضوع هم این است که همزمانی بیماری کرونا و بیماری تنفسی هم شانس ابتلا و هم شدت بیماری را افزایش می‌دهد و در مورد ذرات معلق ۲/۵ میکرون این موضوع کاملا اثبات شده است.

وی افزود: کسانی که زمینه بیماری تنفسی آلرژیک و آسم دارند با تشدید آلودگی هوا بیماریشان شعله ور می‌شود و تشدید در بیماری تنفسی باعث ابتلاء به بیماری کرونا نیز خواهد شد. در صورتی که ما پدیده‌ی لایه اینورژن در نزدیکی زمین مواجه شویم که هم اکنون نیز این حالت به وجود آمده و در بعضی از نقاط شهر نیز این وارونگی به فاصله ۲۰۰ متری رسیده است.

زالی بیان کرد: زمانی که این فاصله به زمین کاهش پیدا کند ویروس کرونا بیشتر ماندگار می‌شود و وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، امکان سرایت ویروس بیشتر می‌شود. همانطور که این روز‌ها آمار نشان می‌دهد حتی افراد سالم نیز در معرض خطر قرار دارند.

فرمانده ستاد مقابله با ویروس کرونا تهران گفت:فصل سرما نیز می‌تواند بر میزان تلفات مستقیمی دارد و میزان آلایندگی را افزایش می‌دهد. متاسفانه آلاینده‌هایی که در تهران داریم به دلیل تنوع زیادی که دارند هر کدام مشکلاتی را به وجود می‌آورند.

وی اظهار کرد: در شرایط فعلی تعطیلی چند روزه می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و باید در کنار آن مراقبت شود که تعطیلی‌ها منجر به خروج از شهر نشود.

زالی درباره شلوغی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: این موضوع بسیار جدی است و نیاز به راه حل‌های اساسی حمایتی دارد و شهرداری هم تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام داده، اما از اختیارات مالی آن‌ها فراتر است.

وی درباره جلسه‌ای که برگزار شد اظهار کرد: در این جلسه علل مرگ و میر کودکان یک ماه تا ۵۹ ماه بررسی شد که خوشبختانه نسبت به سال گذشته آمار‌ها بسیار کاهش داشته است.

وی بیان کرد: کماکان سهم زیادی از علل مرگ و میر در کودکان مربوط به ناهنجاری‌های مادرزادی است که بالاترین درصد را دارد، این موضوع هم نشان دهنده اهمیت موضوع غربالگری است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران افزود: باید بیش از گذشته دامنه غربالگری در تهران افزایش پیدا کند، بالغ بر ۱۳.۹ درصد مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال افراد غیر ایرانی بوده اند که ثبت نشده اند، ولی مرگ و میر آن‌ها با استان تهران ثبت می‌شود، با کمیسیون عالی پناهندگان باید صحبت شود تا از نظر بودجه و یا اعتبار به گونه‌ای شود که اتباع بتوانند مراجعات بیشتری را به مراکز بهداشت ما داشته باشند.

زالی خاطر نشان کرد: بخش زیادی از مرگ و میر بر اثر سقوط و مخصوصا سقوط است و غرق شدگی، مسمومیت‌ها و بروز انسداد‌ها   دلایل دیگر هستند. بسیاری از این مرگ و میر‌ها قابل پیشگیری است و پیشنهاد شد در مدارس به دختران نوجوان که مادران آینده هستند، آموزش‌ها در بارداری و بعد از آن ارائه شود. ۱۵ راه حل قرار است به دستگاه‌ها اجرایی داده شود و در سال‌های بعد ببینیم تا چه حد تاثیر گذار بوده است.

انتهای پیام /

برچسب ها: کرونا ، استان تهران
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار