چگونه عادت‌های جدیدی را در خودمان به وجود آوریم؟

برای ایجاد یک عادت جدید درونی برای خود نیاز به برداشتن ۷ قدم در زندگی خود داریم.

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، ایجاد یک عادت جدید در زندگی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان می‌تواند به هر طولی از یک ثانیه تا چند سال باشد و سرعت ایجاد الگوی عادتی جدید تا حد زیادی توسط شدت احساسی تعیین می شود که همراه با تصمیم برای شروع کار به روش خاص است.

بسیاری از افراد درمورد موضوعات متفاوتی فکر و صحبت می‌کنند و به طور مثال؛ تصمیم می‌گیرند که لاغر و ازنظر جسمی متناسب شوند و این موضوع ممکن است سال‌ها ادامه داشته باشد و سپس، یک روز دکتر می‌گوید که " اگر وزن خود را پایین نیاورید و وضعیت جسمی خود را بهبود ندهید، با وجود سن پایین در خطر مرگ هستید. "

ناگهان، تصور مردن می‌تواند آنقدر شدید یا ترسناک باشد که فرد بلافاصله سبک زندگی خود را تغییر دهد، ورزش را شروع کند، سیگار را ترک کند و به فردی سالم و متناسب تبدیل شود.

روانشناسان از این مسئله به عنوان یک " تجربه عاطفی قابل توجه " یاد می‌کنند و هر تجربه شاد یا درد شدید، همراه با یک رفتار، می‌تواند الگوی رفتاری عادی را ایجاد کند که ممکن است تا پایان عمر یک فرد باقی بماند. به طور مثال؛ قرار دادن دست خود روی اجاق گاز داغ یا لمس سیم برق مستقیم باعث درد یا شوک شدید و فوری می‌شود.

این تجربه ممکن است فقط یک ثانیه طول بکشد, امّا تا آخر عمر عادت کرده اید که دست خود را روی اجاق‌های گرم نگذارید و یا سیم‌های برق زنده را لمس نکنید که این عادت فورا شکل گرفته و به طور دائمی پایدار خواهد ماند.

چگونه عادت‌های جدیدی را در خودمان به وجود آوریم؟

چه مدت طول می‌کشد تا یک عادت شکل بگیرد؟

به گفته کارشناسان، حدود ۲۱ روز طول می‌کشد تا یک عادت ترک شود یا یک الگوی عادت با پیچیدگی متوسط ایجاد شود.

عادت‌هایی که پیچیده‌تر می‌شوند یا به سختی می‌توانند با سبک زندگی شما ترکیب شوند، زمان طولانی تری نیاز دارند.


بیشتر بخوانید:

۱۰ نکته طلایی برای رسیدن به خواسته‌ها در زندگی


۲۱ روز برای ازبین بردن یا ساختن یک عادت

ممکن است سه هفته خیلی طولانی به نظر نرسد، امّا شما می‌توانید طی ۲۱ روز عادت‌های قدرتمندی ایجاد کنید.

منظور ما از این کار، عادت ساده‌ای مانند زود بلند شدن در یک ساعت خاص، ورزش هر روز صبح قبل از شروع کار، گوش دادن به پادکست‌ها در ماشین، رفتن به رختخواب در یک ساعت خاص، وقت شناس بودن برای قرارها، برنامه ریزی در شروع روزانه با مهم‌ترین وظایف خود، یا انجام کار‌های خود قبل از شروع کار دیگری است.

این‌ها عادت‌هایی با پیچیدگی متوسط هستند که به راحتی و با تمرین و تکرار در طی ۱۴ - ۲۱ روز ایجاد می‌شوند.

چگونه یک عادت ایجاد کنیم؟

طی سال ها، یک روش ساده، قدرتمند و اثبات شده برای ایجاد عادت جدید تعیین شده است و این بسیار شبیه دستورالعمل تهیه غذا در آشپزخانه است و شما می‌توانید از آن برای ایجاد هر عادت موردنظر خود استفاده کنید و با گذشت زمان، پرورش عادت‌هایی که می‌خواهید در شخصیت خود بگنجانید آسان‌تر خواهد شد.

تصمیم بگیرید

ابتدا تصمیم بگیرید. به طور واضح، تصمیم بگیرید هر زمان که این رفتار لازم باشد، می‌خواهید در زمان خود به روش خاصی عمل کنید. به عنوان مثال؛ اگر تصمیم دارید زود بیدار شوید و هر روز صبح ورزش کنید، ساعت خود را برای ساعت خاصی تنظیم کنید و هنگامی که زنگ هشدار خاموش شد، بلافاصله بلند شوید، لباس‌های ورزشی خود را بپوشید و جلسه ورزش خود را آغاز کنید.


بیشتر بخوانید:

دو کلید موثر برای موفقیت که فقط افراد باهوش می‌دانند


برای عادت جدید خود هرگز استثنا قائل نشوید

هرگز در مراحل شکل گیری، استثنایی را در الگوی عادت جدید خود قرار ندهید و بهانه نیاورید و خود را از قلاب رها نکنید و اگر تصمیم دارید هر روز صبح ساعت ۶ صبح بیدار شوید، به کارهایتان نظم دهید تا هر روز صبح ساعت ۶ صبح بیدار شوید تا زمانی که خودکار شوید.

به دیگران بگویید که رفتار جدید را تمرین می‌کنید

به دیگران بگویید که شما قصد دارید یک رفتار خاص را تمرین کنید و شگفت آور است که وقتی می‌دانید دیگران شما را زیرنظر دارند، چقدر منظم‌تر و بااراده‌تر می‌شوید تا ببینید آیا شما اراده لازم برای پیگیری وضوح خود را دارید.

چگونه عادت‌های جدیدی را در خودمان به وجود آوریم؟

عادت جدید خود را تنظیم کنید

خود را در حال انجام یا رفتار در شرایط خاص تجسم کنید و هرچه بیشتر تصور کنید طوری رفتار می‌کنید که انگار قبلا این عادت جدید را داشته اید و با سرعت بیشتری این رفتار جدید توسط ضمیر ناخودآگاه شما پذیرفته و به صورت خودکار در می‌آید.

تایید و تصدیق ایجاد کنید

تصدیقی ایجاد کنید که بار‌ها و بار‌ها برای خود تکرار کنید. این تکرار، سرعت ایجاد عادت جدید را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. به عنوان مثال؛ می‌توانید چیزی مانند این را بیان کنید: " من هر روز صبح ساعت ۶:۰۰ بیدار می‌شوم و سریع می‌روم! " قبل از خواب این کلمات را آخرین بار تکرار کنید و در بیشتر موارد، شما به طور خودکار چند دقیقه قبل از به صدا درآمدن زنگ ساعت از خواب بیدار خواهید شد و به زودی دیگر به هیچ زنگ ساعتی احتیاج نخواهید داشت.

تصمیم بگیرید که ادامه دهید

در ادامه رفتار جدید تا جایی که آنقدر اتوماتیک و آسان باشد، عزم راسخ داشته باشید که در صورت عدم انجام کاری که تصمیم گرفته اید، احساس ناراحتی کنید.

به خودتان جایزه دهید

برای تمرین کردن رفتار جدید، به خودتان نوعی پاداش دهید و هر بار که به خود جایزه می‌دهید رفتار خود را تایید و تقویت می‌کنید.

به زودی، شما در یک سطح ناخودآگاه، لذت پاداش را با رفتار خود مرتبط می‌کنید و شما زمینه نیروی خود را برای پیامد‌های مثبت تنظیم می‌کنید که ناخودآگاه منتظر نتیجه آن رفتار یا عادتی هستید که تصمیم گرفته اید.


انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر