از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن بیشتر بدانیم

پزشکی قانونی مازندران با ورود موج جدید سرما، اطلاعاتی را درباره مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن ارائه داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ،روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی مازندران اعلام کرد: با ورود موج جدید سرما و سردتر شدن هوا همچنان به هوطنان توصیه می‌شود در استفاده و نصب وسایل گرمایشی دقت لازم را به کار گیرند.

۳۵ نفر پارسال در اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در استان فوت کردند که ۱۹ نفر آن در چهار ماهه آخر (آذر. دی. بهمن. اسفند) سال گزارش شده است.

گاز مونوکسیدکربن چیست؟

تمام سوخت‌های گیاهی و یا سوخت‌های با منشا گیاهی و فسیلی می‌توانند منبع تولید گاز مونوکسیدکربن باشند. اجزای گیاهان مثل چوب، خاشاک، علوفه، پنبه و ... مواد گیاهی که تغییراتی در آن‌ها ایجاد شده است مثل زغال، زغال سنگ و یا فضولات حیوانات گیاهخوار، پارچه‌های نخی و سوخت‌های فسیلی می‌توانند در شرایطی که اکسیژن کافی در هوا وجود نداشته باشد، به صورت ناقص بسوزند و گاز زغال و یا همان مونوکسیدکربن تولید کنند.

خصوصیات گاز مونوکسیدکربن چیست و سمیت آن چقدر ا ست؟

گاز زغال گازی است بی بو، بی رنگ، بی مزه و سبک‌تر از هوا، این گاز بسیار سمی و مرگ آور است. غلظت نیم تا یک درصد آن در هوای تنفسی در مدت ۱۵ دقیقه باعث مرگ می‌شود.

اگر غلظت این گاز در هوای تنفسی زیاد باشد می‌تواند خیلی سریع باعث مرگ شود و حتی در غلظت‌های بالا می‌تواند باعث مرگ آنی شود.

بیشتر بخوانید:

نکته مهم آن است که با توجه به بدون بو و رنگ بودن گاز مونوکسیدکربن، تا زمانی که انسان تحت تأثیر این گاز  قرار نگیرید و آثار مسمومیت در وی ظاهر نشود متوجه وجود گاز مونوکسیدکربن در هوا نمی‌شود.

چگونه از تولید گاز مونوکسیدکربن پیشگیری کنیم؟

مهم‌ترین نکته در جلوگیری از تولید گاز مونوکسیدکربن، رساندن هوای کافی (اکسیژن کافی) به ماده سوختنی است. اگر به ماده سوختی هوای کافی برسد،این گاز تولید نخواهد کرد؛ بنابراین تهویه هوا مهم‌ترین نکته در پیشگیری از تولید این گاز  است.

باید توجه داشت که برای فرستادن هوای داغ به بیرون از فضای مسکونی باید جهت عمودی در مسیر حرکت هوای داغ ایجاد کنیم. اگر در مسیر هوای داغ قسمتی از مسیر افقی بود ضروری است سه برابر طول آن مسیر افقی، مسیری عمودی وجود داشته باشد.

به عبارتی اگر در مجموع در مسیر لوله دودکش یک متر مسیر افقی وجود داشت، باید سه متر مسیر عمودی وجود نیز داشته باشد.

اگر مسیر عمودی کافی در دودکش وجود نداشته باشد تمایل مثبتی به خروج هوا از آن فضا وجود نخواهد داشت. نکته مهم دیگر اینکه اگر درمسیر حرکت هوای داغ حتی یک مسیر کوتاه در جهت پایین وجود داشته باشد هوای گرم به بیرون نخواهد رفت.

اگر در انتهای مسیر خروج هوای داغ، فشار مثبت ناشی از وزش باد ایجاد گردد هوای داغ به بیرون نخواهد رفت و به همین دلیل است که باید در انتهای دودکش کلاهک‌های مخصوص وجود داشته باشد تا جریان باد از خروج هوای داغ پیشگیری نکند.

همانقدر که وجود دود کش برای وسیله حرارتی لازم است وجود منفذ و دریچه‌ای برای ورود هوا به فضای مسکونی که وسیله حرارتی در آن قرار دارد، لازم است. اگر هوا نتواند داخل شود واضح است که به بیرون هم نخواهد رفت و این یعنی اختلال در تهویه و اختلال در تهویه یعنی شرایط برای تولید مونوکسیدکربن فراهم شده است.
 
داغ بودن لوله دودکش در فاصله قابل توجهی دورتر از خود وسیله حرارتی، نشان دهنده جریان هوای داغ در آن خواهد بود.

نحوه صحیح برخورد با شخص مسموم با گاز مونوکسیدکربن چیست؟

ابتدایی‌ترین و بهترین اقدام در برخورد با شخص دچار گاز گرفتگی، خارج کردن او از محیطی است که در آن مسمومیت رخ داده است و سپس انتقال سریع و بلافاصله وی به مراکز درمانی برای تجویز اکسیژن و سایر اقدامات لازم، اما بسیار مهم است که به هنگام ورود به فضایی که در آن منواکسید کربن وجود دارد و شخصی مسموم و بیهوش شده این توجه و دقت را داشته باشیم که خودمان دچار گاز گرفتگی و مسمومیت نشویم.

بهتر است تا حد امکان نفس خودمان را حبس کنیم، در‌ها و پنجره‌ها را باز کنیم، دوباره به بیرون از آن فضا برگردیم نفس تازه کنیم و مجدد برای کمک وارد شویم و اگر لازم بود چندین بار برای نفس تازه کردن، از آن محیط خارج شویم و مراجعت کنیم.

انتهای پیام/س
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر