لطفی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

ورود قوه قضائیه به بررسی صلاحیت شورا‌ها به ضد فساد شدن آن‌ها کمک می‌کند

دبیرکل جبهه حامیان قانون گفت: ورود قوه قضائیه به موضوع بررسی صلاحیت شورا‌ها کمک بزرگی به ضد فساد شدن آن‌ها می‌کند تا مردم بتوانند به افراد متخصص رأی دهند.

حسن لطفی دبیرکل جبهه حامیان قانون در گفت‌و‌گو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ورود قوه قضائیه به موضوع بررسی صلاحیت های نامزدهای شورای شهر گفت: شورا‌های شهر به عنوان مردمی‌ترین نهادی که از بطن مردم برخواسته و از جنبه‌های مختلف با مردم از نزدیک در ارتباط است و امروزه با توجه به افزایش جمعیت و دشوار بودن مدیریت کشورها، موضوع شورا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و بدون وجود این نهاد، کار‌ها و امور شهری و حتی روستایی به درستی پیش نمی‌رود.

لطفی ادامه داد: شورا پیشنیه تاریخی ارزشمندی در ایران و در دنیا دارد؛ شورا علاوه بر اینکه پشتوانه دینی دارد و به صراحت در قرآن بیان شده در قانون جمهوری اسلامی ایران نیز با نام یکی از ارکان نظام از آن نام برده شده است.

دبیرکل جبهه قانون با اشاره به مشکلات شورا‌ها افزود: بزرگترین مشکل شورا‌های شهر و شهرداری‌ها فساد و ناهماهنگی با مدیریت کلان در کشور است و تضادی که بین دولت‌ها و شورا پیش می‌آید دلیل بسیاری از کاستی‌ها در امور شهروندان است؛ متاسفانه شورای شهر و شهرداری که باید جایی تخصصی برای رفع امور شهری و حل معضلات اساسی اعم از ترافیک و آلودگی هوا و باشد، سکو پرتاب سیاسیون، به درجات بالاتر شده است و چون سیاسی کاری و دخالت سیاسیون در این عرصه شدیدا پُر رنگ است، کار مردم مغفول مانده و شهرداری نماد دعوا‌های سیاسی و افشاگری بین سیاسیون شده است و در این صورت است مدل و روش انتخابات و تایید صلاحیت‌ها باید در تهران و کلانشهر‌ها تغییر کند.

او تصریح کرد: بررسی صلاحیت داوطلبان حضور در انتخابات شورای شهر و روستا، امری است که براساس قانون از دایره اعمال نظر شورای نگهبان خارج شده و تمام امور زیر نظر هیئت مرکزی نظارت شامل نمایندگان مجلس است که توسط هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورا‌ها انجام می‌شود و اولین مرجع برای بررسی صلاحیت داوطلبان ورود به شورا‌های شهر و روستا، استعلام از ۴ سازمان است که به هیئت چهارگانه معروف‌اند که عبارت اند از نیروی انتظامی، ثبت‌احوال، قوه قضائیه و وزارت اطلاعات؛ این استعلام‌ها در هیئت‌های اجرایی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و مبنای اولیه تایید و یا رد صلاحیت افراد در هیئت‌های اجرایی خواهد بود.

لطفی در پایان در پیشنهادی با اشاره به افزایش تخلفات در شورا‌ها عنوان کرد: نظر به اینکه تخلفات شورا‌ها و شهرداری‌ها بسیار گسترده شده است، ورود قوه قضائیه به بررسی صلاحیت‌های انتخابات شورای شهر و اختیارات بیشتر به این قوه می‌تواند کمک بزرگی به اصلاح و ضد فساد شدن شورا‌ها کمک کند و اتفاقات مثبتی رقم خواهد زد؛ باید بررسی صلاحیت‌ها، جدی گرفته شود و مواظبت کنیم که از طرفی اگر هر فردی محکومیتی و جرمی دارد، از ورودش به شورا جلوگیری شود. تا مردم رأی شان را به شورایی متخصص و پاک بدهند.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
Iran (Islamic Republic of)
علی از شیراز
۲۳:۱۵ ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
باسلام متاسفانه انتخابات شورای شهر به جای انتخاب افراده شایسته ومتخصص در امور شهر سازی. فرصتی برای عده ای سود جو شده تا با قومیت گرایی به راحتی وارد شورا شده وبه دنبال و منافع خود باشند وهر شورای که انتخاب می‌شود تعدای نیرو نیز وارد شهرداری می‌کنند واین باعث فساد شده
انتخاب شهردار توسط شوراها اشتباه بزرگی است که باید در این رویه تجدید نظر شود
به نظر اینجانب باید چند گزینه توسط شورا ها معرفی شوند ودر نهایت انتخاب شهردار باید توسط استانداری انجام شود
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر