معرفی کتاب؛

کتابی که به مطالعات تکمیلی دین و ادب می‌پردازد

کتاب «عقل مستعار» اثر احمد وضیعی در انتشارات سوره مهر منتشرشد.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، کتاب «عقل مستعار» اثر احمد وضیعی در انتشارات سوره مهر منتشر شد. این کتاب به مبانی مناقشه در مطالعات تکمیلی دین و ادب می‌پردازد.

درمقدمه کتاب می‌خوانیم: «ایده اولیه «عقلِ مُستعار» را که ایده مناقشه ‏برانگیزی در مطالعات تکمیلی «دین و «ادب» بود، با سید مرتضی آوینی در میان گذاشتم. تبسم شیرینی بر لبانش نقش بست. گفت‏گوی ما تقریباً ۴۵ دقیقه‏ به طول انجامید و مقرر شد بعد از اتمام هر فصل، تصویرِ نسخه‏‌ای از آن را برایش ارسال کنم. فروردین ۱۳۷۲، درحالی‏که هنوز فصل اول را به پایان نرسانده بودم، خبر ناگهانی شهادت او به ‏یک‏باره مرا زمین‏‌گیر کرد. احساس کردم دیگر انگیزه‌‏ای برای ادامه کار ندارم. دو سال تمام این احساس با من بود.»


بیشتربخوانید


وضیعی درباره نمایه و فرهنگ اعلام اشخاص ویراستاری اثر در مقدمه کتابش می‌گوید: «در حین بازنویسی بود که متوجه شدم صرف آوردن نمایه اشخاص در پایان کتاب در صورتی که خواننده نیاز به کسب آگاهی مختصری از شرح‏ حال برخی شخصیت‏‌های بزرگ نام‏برده در متن داشته باشد، از مطالعه و تحقیق کفایت نمی‌‏کند. از سوی دیگر، کاملاً مشخص بود که بدونِ آوردن آن‏ها، یعنی بیانِ مختصری از شرح حال‏‌ها نیز متن، یک چیز کم دارد. این خلأ و مشکل را با مهندس محمدتقی پاینده، ارزیاب ارشد رادیو، در میان گذاشتم. او گفت: «تنها راه چاره این است که، علاوه بر نمایه اشخاص، یک بخشِ دیگر به متن اضافه شود با عنوانِ فرهنگِ اعلامِ اشخاص.» دیدم درست می‏گوید. فرهنگِ اعلامِ اشخاص می‏‌تواند این خلأ را پُر کند. با اینکه می‏‌دانستم این کار «خلاف قاعده کتاب‏نویسی است»، قبول کردم. او نیز بدون اینکه از او خواسته باشم، با گشاده‏‌رویی تمام، پیشنهاد داد حاضر است زحمات فراهم آوردن این اعلام را که اکنون ضمیمه متن است، عهده‏‌دار شود.»

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: معرفی کتاب ، سوره مهر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر