واکسیناسیون بیش از یک میلیون راس دام در کردستان

مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: یک میلیون و ۹۳ هزار و ۲۵۵ راس دام سبک و سنگین دراستان کردستان به صورت رایگان علیه بیماری تب‌برفکی مایه‌کوبی شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ،مجتبی ورمقانی مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: طرح ایمن سازی دام‌های سبک و سنگین استان در نواحی روستایی علیه بیماری تب برفکی از ۱۲ بهمن با مشارکت ۴۰ اکیپ عملیاتی از بخش دولتی و غیر دولتی با بکارگیری ۱۰۰ نفر دامپزشک آغاز شده است.

او با بیان اینکه کردستان تنها استانی بوده که این طرح در آن کاملا رایگان است افزود: این عملیات به صورت رایگان و با پوشش نقاط محروم و دور افتاده روستایی، کانون و شعاع کانون‌های سال‌های گذشته، نقاط پُرخطر و پر جمعیت دامی انجام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی کردستان بیان کرد: تعهد مایه‌کوبی دام سنگین در استان ۵۶ هزار راس بوده که تاکنون ۸۶درصد آن یعنی ۴۸ هزار و ۳۳۲ راس تحت پوشش این طرح قرار گرفته است، افزود: تعهد دام سبک هم یک میلیون و ۱۶۵ هزار راس است که ۹۰درصد شامل یک میلیون و ۴۴ هزار و ۹۲۳ راس تاکنون انجام گرفته که شهرستان‌های سقزو بیجار فراتر از تعهد ۱۰۰درصدی خود عمل کرده است.

ورمقانی افزود: امسال اعتبار ویژه مایه‌کوبی رایگان تب برفکی در این استان ۴۵ میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته سه برابر افزایش دارد.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۵ میلیارد ریال برای اجرای این طرح در استان هزینه شد، گفت: با توجه به اینکه برای اجرای این طرح هزینه بسیار زیادی شده، از دامداران و روستاییان استان درخواست می‌شود همکاری لازم را با گروه‌های دامپزشکی داشته باشند.

ورمقانی با بیان اینکه به دلیل کمبود واکسن رایگان، امسال در مرحله نخست تنها جمعیت دام سنگین استان علیه این بیماری ایمن شد، گفت: پیش‌بینی می‌شود یک و نیم میلیون راس دام سبک و سنگین در مرحله دوم علیه این بیماری واکسینه شود.

انتهای پیام/م

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر