در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

هشدار به والدین؛ کودک خود را قربانی مدلینگ نکنید

یک روانشناس گفت: والدین باید بدانند عکس‌هایی که از کودکان خود در دنیای مجازی به اشتراک می‌گذارند حریم خصوصی کودک است که این‌ کار مشکلاتی را برای فرد به وجود می‌آورد.

آسیه اناری روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه در گفنگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره صفحات اینستاگرامی که والدین با نام فرزندانشان وعکس های آن ها برای جذب مخاطب ایجاد می کنند گفت: اولین مسئله این است که والدین نمی دانند، کودک در دوره نوجوانی یا بزرگسالی با انتشار عکس ها و ابعاد خصوصی زندگیش در فضای مجازی چه احساسی خواهد داشت.

وی افزود:پدرها ومادرها گمان می کنند که با این کار ایجاد خاطره برای فرزندانشان می کنند، در صورتی که باید بدانیم صفحه تجاری با صفحه شخصی متفاوت است.لذا والدین از کودکانشان در این صفحات استفاده ابزاری می کنند.

وی تاکید کرد: زمانی که کودکان بزرگ شوند ممکن است نسبت به نقص حریم شخصیشان شاکی باشند و رضایت درونی نسبت به اینکه اطلاعات زندگیشان با جزئیات در اختیار دیگران قرار گرفته شده را نداشته باشند. 

این روانشناس در ادامه گفت: کودکان در گذر زمان در سنین نوجوانی و جوانی ممکن است در دام اعتماد به نفس پایین و یا اعتماد به نفس کاذب بیفتند و این رفتار باعث می شود از خود و هر آن چیزی که هستند فاصله بگیرند و دریک فضای بزرگسالانه ای رشد کنند که منجر به بلوغ زودرس آن ها شود.

وی اظهار کرد: والدین آگاه باشند، با مدل کردن کودکان آزادی آن ها را می گیرند. کودکی دوره رشد خلاقیت، بازی های بی هدف و آزادی های بیشتر است نه این که کودک را مجبور به چیزی که دوست داریم، کنیم.

این روانشناس درباره آسیب های مدلینگ در کودکی گفت: آسیب های متعددی از جمله بلوغ زودرس جنسی، عاطفی، هیجانی و اعتماد به نفس کاذب در آن ها ایجاد و باعث می شود کارهایی را انجام دهند که مناسب سن کودک نیست.

اناری افزود: از طرف دیگر ممکن است کودکان به سن نوجوانی برسند و دوستان و اطرافیانشان، عکس های دوران کودکی او را مسخره کنند و این امر سبب فاصله گرفتن فرد از گروه همسالان خود شود و یا مدام فکر کند که دیگران او را مورد تمسخر قرار می دهند.

این روانشناس تاکید کرد: والدین آگاه باشند شاید آن چیزی را که امروز خوب می دانند، کودکانمان آن را در آینده خوب ندانند. به فرزندانمان در هر سنی اجازه دهیم کارهای متناسب با آن زمان را انجام دهند و رشد کنند.


بیشتر بخوانید


وی گفت: کودکانی که به هر دلیل اینفلوئنسر می شوند، در سن و جایگاه خود قرار ندارند که این امر منجر به فروپاشی شخصیت فرد در بزرگسالی می شود  و کودک را ظاهر بین می کند و زندگی اش عمقی ندارد.

مدل کردن کودکان چه تاثیری برروی دیگران می گذارد؟

اناری گفت: ممکن است کودکان منبع مقایسه ای کودکان دیگر باشند.بیشترین تاثیر روی خود کودکانی است که مدل شده اند.کودکانی که درگیر نمایش هستند،  از خود واقعیشان فاصله می گیرند.

این روانشناس اظهار کرد: والدین برای اینکه خودشان را مطرح کنند از کودکانشان استفاده ابزاری می کنند، که این نوعی کودک آزاری است و او را از سن واقعی جدا می کند.پدرها و مادرها در قبال آسیب های عاطفی، رفتاری، احساسی، جسمی و جنسی فرزندان خود مسئول هستند. 

وی در ادامه گفت: کودکان با دور شدن از سنین خود سبب رشد اجتماعی نادرست می شوند و در دوران نوجوانی رفتارهای پرخطری را از خود نشان می دهند و به افراد گوشه گیر و منزوی تبدیل می شوند.

اناری خاطر نشان کرد: طبق تحقیقاتی که انجام شده است، کودکانی که تبدیل به مدل های اینستاگرامی می شوند، کودکان غمگینی هستند و با همسالان خود مشکلات زیادی دارند.هدف های عمیق برای زندگیشان ندارند و برای آینده برنامه ریزی درازمدت ندارند.


بیشتر بخوانید

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۳ ۱۸ فروردين ۱۴۰۰
اتفاقا کارخیلی خوبی میکنند ازهمین الان بچشونومستقل میکنند چون بزرگ که میشن بایدبرن ازنداری شوهرکنند بعدم سرنداری ازشوهرشون طلاق بگیرند بایدمستقل بودننو یادبگیرندتا دراینده یه ازدواج خوب بکنندوخودشون برن سریه کاری تا یه جهیزیه کامل بخرند تا توخونه شوهر سرهمین چیزهای ناچیزاختلاف پیش نیاد تا طلاق بگیرندومسایل مالی و...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۶ ۱۸ فروردين ۱۴۰۰
خب نذارن این که دیگه گریه نداره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۵ ۱۸ فروردين ۱۴۰۰
همه اینا بخاطر پول هست اونم تو مملکت بی تدبیر که مدیرت نداره اقتصاد نداره ظلم به مردم عادی شده هرچیز رو میخوان گرون کنن اول میگن موجود نیست بعد که گرون کردن سریعا موجود میشه.خدایا یکی از اون بلایایی که برای جوامع ظالم میفرستادی بفرست شاید دنیا بهتر بشه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۷ ۱۸ فروردين ۱۴۰۰
الان دیگه کی به این نوشته ها گوش میده فکر مردم شده پول پول پول نه اینده بچه دلت خوشه
Iran (Islamic Republic of)
سینا
۱۰:۰۵ ۱۸ فروردين ۱۴۰۰
اگر پدر و مادر ها پیشگیری نکنن هیچ کس از جمله مسئولین هم نمی توانند جلوی این کار را بگیرند پس به والدین توضیح دهید
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر