در جلسه وزیر میراث فرهنگی با فعالان صنایع دستی اصفهان چه گذشت؟

وزیر میراث فرهنگی سه راهکار برای رونق صنایع دستی ارائه کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شامگاه پنج‌شنبه در نشست با فعالان صنایع دستی اصفهان، گفت: در استان اصفهان پیگیری‌های خوبی شده و در حوزه صنایع دستی آقای علوی همکاری خوبی داشتند، هم کارشناس صنایع دستی هستند و هم نیروی انقلابی جهادی پرتلاشی هستند که ایده‌های خوبی دارند.

حدود ۲ هزار عتیقه تاریخی متعلق به اصفهان است

وی گفت: من از ایشان خواستم شروع کارشان از صنایع دستی اصفهان باشد و برنامه‌ریزی‌هایی برای موضوعاتی مانند تجاری‌سازی و بازاریابی و صادرات داشته باشند چرا که یکی از مشکلات ما در این حوزه صادرات است و در صورت رفع این موضوع بازار صنعت گردشگری بسیار رونق می‌گیرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه آقای علوی مدت کوتاهی است که به اصفهان آمدند، گفت: ایشان وضعیت صنایع را از نزدیک بررسی کردند و گفتند مکانی برای ایشان در نظر گرفته شود تا هر دو هفته یکبار به اصفهان بیایند و کارهایشان را پیگیری کنند و دوباره به تهران بازگردند.

وی گفت: این موضوع نشان می‌دهد که ما برای اصفهان یک حساب ویژه باز کردیم. ومیراث فرهنگی اصفهان تقریبا منحصر به فرد است و حدود ۲ هزار عتیقه تاریخی متعلق به اصفهان است که باید در حفظ و حراست آن‌ها کوشید.

ضرغامی گفت: قبل از ورود به اصفهان در یک جلسه خصوصی با حجت‌الاسلام رئیسی در مورد وضعیت اصفهان صحبت‌هایی را مطرح کردم و ایشان هم همکاری و همیاری خوبی با بنده در این مورد داشتند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه استان اصفهان از توانایی‌های لازم در سه بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستیبرخوردار است، گفت:با موافقت رئیس‌جمهور، اعتبارات مرمتی آثار تاریخی اصفهان سال آینده افزایش خواهد یافت.

ضرغامی گفت: حدود ۲ هزار اثر از ۳۵ هزار اثر تاریخی ثبت ملی کشور در استان اصفهان است و با توجه به محدودیت بودجه مرمت آثار تاریخی به این نتیجه رسیدم که بودجه‌های کنونی به هیچ عنوان کفاف حفاظت از این آثار ارزشمند را نمی‌دهد.

وی گفت: در دیداربا رئیس جمهور علاوه برارائه گزارشی از وضعیت کنونی آثار تاریخیبر لزوم افزایش اعتبارات مرمتی و حفاظتی در راستای انجام تکالیف قانونی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تاکید کردم وبا موافقت ایشان، بودجه حفاظت و مرمت آثار تاریخی کشور از جمله اصفهاندر سال آینده افزایش خواهد یافت.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه ما از نظر درآمد صنعت گردشگری از همه کشور‌های حوزه خلیج فارس عقب هستیم، گفت: ۶ میلیارد دلار در بهترین شرایط کشور قبل از کرونا رقم بالایی در مقابل ۱۰۰ میلیارد اسپانیا نیست.

وی گفت: اصفهان یکی از قطب‌های گردشگری و صنایع دستی است که اگر گردشگری رونق پیدا کند صنایع دستی رونق می‌گیرد و اگر هم صنایع دستی رونق پیدا کند گردشگری هم رونق می‌گیرد این دو مکمل هم هستند و باید به هر دو بها داده شود.

ضرغامی گفت: در بازدید بخشی از واحد‌های تولیدی صنایع دستی که امروز داشتم متوجه شدم در بدترین شرایط محیطی، کار‌های هنری انجام می‌دهند و همان موقع یکسری دستوراتی دادم مبنی بر اینکه باید یک مکان مناسب برای آن‌ها تهیه کنیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه می‌بایست فردی مسئولیت این کار را به عهده بگیرد و مشکلات فعلی را برطرف کند،گفت: من هم از تهران پیگیر هستم تا هر چه زودتر اقداماتی برای این موضوع صورت گیرد.

۳ موضوع در صنایع دستی باید مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد

وی گفت: سه مساله مهم برای صنایع دستی وجود دارد که باید برای هر کدام اقدامات و راهکار‌هایی تعریف شود تا بتوانیم اوضاع صنعت گردشگری و صنایع دستی را بهبود بخشیم.

ضرغامی گفت: اولین مورد بیمه هنرمندان صنایع دستی است و اکنون در حال تفکیک هستیم و باید برای اصفهان یک حساب ویژه باز کرد، می‌بایست بررسی کرد در اصفهان چه تعداد بیمه نیستند و به ویژه در شرایط فعلی که کار‌های سخت انجام می‌دهند باید هر چه سریع‌تر موضوع بیمه حل و فصل شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه باید بازارچه مناسب برای فروش صنایع دستی در سراسر کشور تاسیس شود، گفت: در حال حاضر شیک‌ترین بازارچه در موزه فرش تهران برای این کار در نظر گرفته شده که در بهترین جای تهران است و مراجعان بسیاری دارد.

وی گفت: می‌بایست یک طبقه برای عرضه واحد‌های تولیدی ایرانی در نظر گرفته شود که مظهر اقتصاد مقاومتی است و در معرض دید گردشگر داخلی و خارجی قرار گیرد، این بازارچه یک نمونه است و ما باید در سراسر کشور این قبیل بازارچه‌ها را احداث کنیم تا مشتریان بیشتری داشته باشد.

ضرغامی گفت: صنایع دستی ما باید کاربردی شود هر چند صنایع تزئینی هم مهم است و من آن‌ها را نفی نمی‌کنم، ولی اگر بخواهیم مانند کشور چین، صنایع دستی‌مان دنیا را بگیرد ابتدا باید کاربردی باشد، بسته‌بندی خوب داشته باشد و برند سازی شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به یک مثال در مورد برندسازی، گفت: مثلا ملیله‌کاری زنجان برجسته و به لحاظ کیفیت نمونه است همانطور که چاقوی زنجان برند است و همه می‌شناسند باید ملیله هم برند شود و همگان ملیله زنجان را هم بشناسند پس باید به معرفی محصول پرداخت.

وی گفت: باید در دنیا برند صنایع دستی ایران معروف شود، در جهان ۲۶ اثر، ثبت جهانی دارند که ۲ تای از آن‌ها متعلق به اصفهان و ۲ تای دیگر مشترک است به عنوان مثال فرش کاشان یک سبک جهانی شده پس این برند است که باید در تمام دنیا معروف شود.

ضرغامی گفت: تقاضا می‌کنم برای بخش صنایع دستی تزئینی بازاریابی داخلی و خارجی طراحی شود، به عنوان مثال به مهمانان خارجی صنایع دستی، هدیه داده شود با اینکار تبلیغ برند صنایع دستی ایران می‌شود و به رونق این صنعت کمک می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه باید در بخش صنایع دستی کاربردی، ایده و پیشنهاد داده شود، گفت: در شرایط اقتصادی فعلی برخی مردم پول نان شب ندارند و اگر پول به دست بیاورند نان می‌خرند و در نتیجه صنایع دستی تزئینی از سبد خرید تعداد زیادی از خانواده‌ها حذف می‌شود و باید روی صنایع کاربردی مانور بیشتری داده شود.

وی تامین مواد اولیه مناسب برای هنرمندان را امری ضروری دانست و گفت: باید فلزات گرانبها از جمله طلا، نقره و مس را که مواد اولیه بیشتر صنایع است را با یک مدیریت صحیح در صنف صنایع دستی با قیمت مناسب در اختیار هنرمندان بگذاریم و هنرمندان با مواد اولیه با کیفیت و ارزان تولیدات خود را تهیه کنند، اما باید مواظب دلالان باشیم که از این فلزات یارانه‌ای که متعلق به هنرمندان است سوء استفاده نکنند.

ضرغامی گفت: در آینده نزدیک باز هم به اصفهان خواهم آمد و مسائل مربوط به حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث را پیگیری خواهم کرد.

منبع:تسنیم
انتهای پیام/ص

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار