آغاز روند کاهشی قیمت ارز در عراق

با تشدید اقدامات دولت عراق برای مهار قیمت ارز، قیمت دلار در بازار‌های این کشور کاهش شدید را نشان داد.

با تشدید اقدامات «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق برای مهار قیمت ارز، قیمت دلار در بازار‌های این کشور روند کاهشی به خود گرفت.

به گزارش روزنامه رسمی «الصباح» عراق، قیمت ارز که در بازار‌های عراق از ۱۶ هزار و ۷۰۰ دینار عبور کرده بود، در پایان روز دوشنبه (۲۳ ژانویه) کم‌تر از ۱۶ هزار دینار معامله شد. قیمت رسمی دلار در عراق ۱۴۷۰ دینار است و دولت می‌کوشد که قیمت بازار آزاد را به این مبلغ بازگرداند.

دولت عراق در روز‌های اخیر با صدور ۷ بخشنامه تلاش کرد که با همکاری بخش خصوصی مانع از افزایش قیمت کالا‌ها و تورم به علت افزایش قیمت ارز در بازار آزاد شود. از جمله مصوبات دولت در این باره، فروش دلار به قیمت ۱۴۶۰ دینار برای تاجران خرده‌پا توسط بانک تجاری عراق و اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار به این منظور بود.

«محمد شیاع السودانی» اخیرا در این باره با رؤسای اتاق‌های بازرگانی عراق تشکیل جلسه داد و تأکید کرد که دولت در پی تقویت بخش خصوصی و افزایش سهم آن در اقتصاد کشور است. از سوی دیگر، نخست‌وزیر عراق روز گذشته رئیس بانک مرکزی و رئیس بانک تجاری عراق را برکنار کرد.

نخست وزیر عراق گفت که رؤسایی که در بانک مرکزی و بانک تجارت عراق منصوب شدند، مهارت‌هایی دارند و برای کاهش قیمت ارز تلاش خواهند کرد.

در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعدد از اصلی‌ترین علل افزایش قیمت ارز را اقدامات بانک فدرال امریکا برای جلوگیری از پول‌شویی و انتقال ارز از عراق به کشور‌های همسایه دانستند. با وجود این، نخست وزیر عراق، روز شنبه طی اظهاراتی افزایش قیمت ارز را نتیجه اقداماتی سختگیرانه و لازم برای اصلاح اقتصادی عراق دانست و از آن حمایت کرد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
سعید
۱۴:۲۸ ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
۱۳.۲۸ چی رو یاد بگیرند،قیمت دلار در بازار ازاد عراق ۱۶ برابر قیمت رسمی هست،
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۸ ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
بیشرفهای داخلی یاد بگیرن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۸ ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
یک کشور جنگ زده هم که سالهاست باجنگ و درگیری و چپاول غرب مواجهه مثه ما بی در و بیکر نیست، آخه مسؤلین ما انقلابی هستن
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر