مدیرکل هواشناسی ایلام خبر داد

افزایش ۱۰۶ درصدی بارندگی در استان ایلام

مدیرکل هواشناسی ایلام گفت: میزان بارش‌های ثبت شده در استان از اول مهر تا پایان اسفندماه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۱۰۶ درصد افزایش داشته است.

سیروس نادری زرنه، مدیرکل هواشناسی ایلام اظهار داشت: ۲۵۵.۵ میلیمتر میانگین دریافت نزولات جوی استان در نیمه اول سال آبی جاری طی بازه زمانی اول مهر تا ۲۹ اسفند بوده است.

وی افزود: این میزان بارش نسبت به میانگین بلند مدت با ۲۹۹.۹ میلیمتر ۱۴.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد، اما در مقایسه با بارش‌های سال گذشته به مقدار ۱۲۳.۵ میلیمتر بارش‌های امسال ۱۰۶.۵ میلیمتر افزایش نشان داده است.

وی بیان کرد: میزان تامین آب منابع آبی از جمله دریاچه پشت سد‌ها در نیمه اول سال ۶۵.۳ درصد بوده است.

وی به روز جهانی هواشناسی اشاره کرد و ادامه داد: ۲۳ مارس برابر با سوم فروردین ماه روز جهانی هواشناسی نام گذاری شده و امسال "آینده وضع هوا، اقلیم و آب در گذر نسل ها" برای شعار سال ۲۰۲۳ سازمان جهانی هواشناسی اعلام شده است.

وی بیان کرد: تغییر اقلیم و بحران آب از جمله چالش‌های اصلی عصر کنونی است و چگونگی پاسخ دهی به این چالش‌ها آینده کره زمین و نسل بعدی را تعیین می‌کند، انتخاب این شعار از سوی سازمان جهانی هواشناسی شتاب در تغییر برای حل این چالش است.

به گفته مدیرکل هواشناسی ایلام باتوجه به اینکه حداقل نیمی از بلایای طبیعی مربوط به آب است و رخداد پدیده‌های جدی نظیر سیل، افزایش خشکسالی‌های پی در پی، تغییرات اقلیمی و آب شدن یخچال‌های طبیعی نیز منجر به تنش آبی بیشتر می‌شود، بنابراین نحوه مدیریت و تعادل بین منابع و مصارف آب و همچنین شیوه اجرای برنامه‌ها در مقابل بحران‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: سازمان هواشناسی با پیش آگاهی از وضعیت‌های مخاطره آمیز جوی در جهت حفاظت از جان و مال مردم در برابر بلایای طبیعی، حفاظت از محیط زیست، افزایش رفاه و آسایش اجتماعی نقش بزرگ و موثری را در جامعه ایفا می‌کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.