اتهامات ترامپ و شکاف‌هایی در جامعه آمریکایی

اتهام تاریخی دونالد ترامپ که به عقیده برخی ضروری و به عقیده برخی دیگر «تسویه حساب سیاسی» است، از شکاف‌های عمیق هواداران در آمریکا حکایت دارد.

بالا گرفتن تنش قضایی در اطراف رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ را که هم زمان آشکار کننده و تقویت کننده اختلافات در کشور بود، بار دیگر در قلب صحنه سیاسی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از نخستین لحظه اعلام اتهام رسمی علیه ترامپ از سوی دستگاه قضایی نیویورک، نمایندگان جمهوری خواه پارلمان در شبکه توییتر هجوم آورده و با عنوان‌هایی همچون «آزار و اذیت سیاسی»، «یک رسوایی مطلق»، «روزی اندوهگین برای آمریکا» آن را محکوم کرده اند. آن‌ها با مصاحبه ها، توییت‌ها و بیانه‌هایی حول نامزد ریاست جمهوری که از او قربانی ساخته اند، جمع شده اند.

حتی ران دی سانتیس، رقیب جمهوری خواه ترامپ در حمایت از رئیس جمهور سابق رای داده و اتهام علیه او را «بر خلاف ارزش‌های آمریکا» توصیف و محکوم کرده است. در جناح دموکرات نیز نمایندگان پارلمان به استقبال از این خبر قناعت و اعلام کرده اند «هیچ کس بالاتر از قانون نیست».

یکی از معدود کسانی که درباره این موضوع سکوت خود را نشکسته جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات آمریکا است که هنوز نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری به طور رسمی اعلام نکرده است، اما می‌داند که هر گونه اظهار نظری می‌تواند به استدلال استفاده ابزاری از دستگاه قضایی که ترامپ عنوان می‌کند، دامن بزند.

وندی شیلر، استاد علوم سیاسی در دانشگاه براون خاطر نشان می‌کند «امروز عقیده عمومی همه چیز را زیر منشور اختلافات سیاسی می‌بیند».

از شامگاه پنجشنبه در طول زمانی که توسعه طلب‌ها «اشک‌های ترامپیست ها»، را مسخره می‌کردند، گروهی از طرفداران رئیس جمهور سابق به مقابل اقامتگاه مجلل او رفته اند تا خشم خود را فریاد بزنند. در میان آن‌ها بسیاری در حالی که پرچم‌هایی را با شعار «بایدن رئیس جمهور من نیست» و «ترامپ برنده است» تکان می‌دادند و این اتفاق برای چندمین بار یادآوری کننده این امر است که بیش از دو سال بعد از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، میلیون‌ها نفر از آمریکایی‌ها به شدت معتقدند که ریاست جمهوری از او «ربوده شده است».

خود ترامپ نیز از شبکه خود موسوم به «حقیقت اجتماعی» آتش را تیزتر کرده و دموکرات‌ها را متهم کرد «دشمن مردان و زنانی هستند که در این کشور سخت کار می‌کنند».

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار