ضرورت استفاده از ظرفیت‌های استانی برای مطالعات حوزه پدافند غیرعامل

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: باید از ظرفیت‌های استانی برای مطالعات پدافند غیرعامل استفاده کنیم تا عقب ماندگی‌ها جبران شود.

طالبی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی در اولین جلسه شورای پدافند غیرعامل استان در سال ۱۴۰۲ گفت: دستگاه‌های اجرایی مکلف به هزینه‌کرد یک درصد از اعتبارات تملک دارایی خود برای پدافند غیرعامل هستند که در این زمینه ۸۸ دستگاه اجرایی در استان برنامه تکلیفی دارند.

او افزود: تاکنون ۳۳ مجوز اجرای طرح از محل اعتبارات بند ح تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ صادر شده است.

طالبی گفت: براساس قانون بودجه، سالانه دستگاه‌های اجرایی باید یک درصد از اعتبارات خود را در زمینه کاهش آسیب‌پذیری و مصون‌سازی زیرساخت‌ها هزینه کنند و هر گونه هزینه‌کرد در این حوزه سودآور است.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: ابلاغ وزارت کشور و سازمان پدافند غیرعامل ملاک عمل دستگاه‌های اجرایی است و در قالب تفاهم‌نامه برنامه سالانه باید اجرایی شود؛ از طرفی فقط درخواست‌‍‌هایی که مجوز سازمان پدافند غیرعامل را کسب کنند مورد قبول بوده و قابلیت اجرا خواهد داشت.

او تصریح کرد: مشاوران ذیصلاح در دستگاه‌های اجرایی برای ارائه طرح‌های پدافند غیرعامل مسئولیت دارند و باید از این طریق مطالعات لازم تکمیل شود.

طالبی افزود: برخی مراکز حساس و مهم هستند که باید با طبقه‌بندی خاص استعلام‌های امنیتی برای جذب مشاور انجام شود؛ هرچند از ظرفیت‌های استانی برای انجام مطالعات در حوزه پدافند غیرعامل می‌توان استفاده کرد تا در حوزه برنامه‌ای عقب‌ماندگی نداشته باشیم.


بیشتر بخوانید


معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: اجرایی شدن طرح جامع پدافند غیرعامل شهر بیرجند نیز اهمیت دارد که باید به خوبی به آن پرداخته و حریم مراکز مهم و حساس مشخص شود، زیرا پس از آن در محدوده این مراکز واگذاری زمین قابل توجیه نیست.

او با بیان اینکه مخازن سوخت شرکت نفت استاندارد‌های لازم را دارد اظهار کرد: طبق این استاندارد‌ها امکان نشت سوخت از مخازن وجود ندارد و تاکنون خلاف ضوابط و استاندارد مشاهده نشده است.

طالبی افزود: دستگاه‌های اجرایی باید همکاری لازم را درخصوص برگزاری مانور قطع برق داشته باشند و در طول سال به طور مستمر نیاز است این آمادگی ایجاد شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه سایت اداری در شهر بیرجند باید با معیار‌های سنجیده جانمایی شود تا از نظر پدافندی دچار خسارت جدی نشویم بیان کرد: شهرداری‌ها باید درخصوص استحکامات سختگیری داشته باشند و این مهمترین مسئله پدافندی است.

او گفت: تا ابتدای شهریور امسال گزارش اقدامات انجام شده درخصوص برنامه ابلاغی ۱۴۰۱ در زمینه پدافند غیرعامل به همراه مستندات ارائه شود و هیچ عذری از هیچ مدیری در مورد عقب‌ماندگی جلسات کارگروه‌ها پذیرفته نیست.

طالبی با بیان اینکه ارزیابی عملکرد کارگروه‌ها و رتبه‌بندی در جلسه بعدی شورا اعلام خواهد شد گفت: فرمانداران جلسات پدافند غیرعامل را باید مرتب برگزار کنند و اگر برگزار نشده مکتوب اعلام شود ضمن اینکه هیچ دلیلی برای برگزار نشدن جلسات قابل قبول نیست.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار