استاندار کردستان:

زمین ۲۰ هزار واحد مسکن ملی در کردستان تامین شد

زارعی کوشا گفت: تاکنون زمین برای احداث ۲۰ هزار واحد مسکن ملی در استان تامین شده است.

اسماعیل زارعی‌کوشا امروز در شورای مسکن نیرو‌های مسلح کردستان در سنندج اظهار کرد: تاکنون زمین برای احداث ۲۰ هزار واحد مسکن ملی در استان تامین شده و ۷ هزار و ۱۰۵ واحد نیز در نقاط مختلف استان در حال ساخت است. 

او خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما رسیدن این رقم به ۵۹ هزار واحد تا شهریور ماه امسال است که امیدواریم با تلاش هرچه بیشتر متولیان امر شاهد تحقق این مهم باشیم.

به گفته زارعی کوشا، مسکن و شهرسازی متولی اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان است و باید بدون معطلی نسبت به شناسایی و واگذاری زمین مورد نیاز ساخت این طرح اقدام کند.

استاندار کردستان اضافه کرد: سرعت در اجرای طرح‌های مسکن ملی در استان امری ضروری بوده و این مهم نیاز به همدلی و همکاری هرچه بیشتر بین دستگاه‌ها و بخش‌های متولی در این حوزه دارد.

زارعی‌کوشا اضافه کرد: راه‌اندازی کارخانه ساخت قطعات پیش‌ساخته ساختمان‌های مسکن ملی در استان اقدامی ارزشمند است که می‌تواند روند اجرای پروژه نهضت ملی را سرعت ببخشد.

او از ورود سرمایه‌گذاران و ایجاد چنین کارخانه‌ای ابراز خرسندی کرد و گفت: در حالی تعداد متقاضیان مسکن ملی در شهر‌های کوچک کم هستند در شهر‌های بزرگ و مرکز شهرستان‌ها بخاطر ارزش افزوده مسکن، به صورت غیرمنطقی متقاضیان زیادی ثبت‌نام کرده‌اند.

استاندار کردستان با بیان اینکه ثبت نام بیش از سهم متقاضیان در شهر‌های بزرگ بخاطر نقص در سامانه و شرایط ثبت‌نامی است که باید هرچه زودتر برطرف شود، عنوان کرد: مسکن ملی از تعهدات دولت و از اولویت‌های مورر تاکید رییس جمهور است و باید با جدیت دنبال شود.

زارعی‌کوشا در ادامه بر ضرورت ساخت مسکن برای نیرو‌های مسلح تاکید کرد و گفت: نقش نیرو‌های مسلح در تامین و تثبیت امنیت و آرامش مردم در استان‌های مرزی بیش از سایر نقاط است، تسهیل در معیشت این عزیزان باید در اولویت قرار گیرد.

او اضافه کرد: تشکیل قرارگاه استانی مسکن نیرو‌های مسلح در کردستان می‌تواند مسیر تحقق اهداف در ساخت مسکن برای نیرو‌های مسلح را تسهیل می‌بخشد.

استاندار کردستان تصریح کرد: توافقات خوبی در حوزه ساخت مسکن ملی نیرو‌های مسلح انجام گرفته که باید با جدیت پیگیری شود.

زارعی‌کوشا در ادامه گریزی به رفع مشکل زمین‌های شهرک وحدت سنندج بعد از ۲۲ سال زد و گفت:ساخت مسکن برای معسرین نیرو‌های مسلح باید تسریع پیدا کند.

۶۴ درصد نیرو‌های فراجا فاقد مسکن هستند

سردار سیدمجید ابن‌الرضا فرمانده قرارگاه مسکن نیروهای مسلح  نیز در این جلسه با محوریت مسکن نیروهای مسلح در سنندج با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بیاناتی فرمودند نیروهای مسلح در برابر قانون باید مطیع‌تر از دیگر دستگاه‌ها و مردم باشند، اظهار کرد: رعایت مقررات شهری در اولویت دستگاه‌های نظامی برای اجرای طرح مسکن ملی باشد.

او گفت: از ۵۰۰ هزار واحد مسکن ملی تعهد شده برای کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح، ۱۵۰ هزار واحد سهم آجا، ۱۰۰ هزار واحد سپاه، ۱۷۵ هزار واحد فراجا، ۱۵ هزار ودجا، ۱۰ هزار اعضای وابسته و ۵۰ هزار رزمندگان معسر است.

او با بیان اینکه ۶۴ درصد نیروهای فراجا فاقد مسکن هستند، گفت: نیروهای ارتش با ۵۸ درصد، سپاه ۳۴ درصد و وزارت دفاع با ۳۰ درصد در رتبه‌های بعدی نیروهای مسلح هستند که از مسکن محروم‌اند.

دبیر قرارگاه مسکن نیروهای مسلح هم گفت: براساس آمار موجود در استان کردستان باید برای یک هزار و ۷۵۴ نفر از نیروهای ارتش زمین تامین شود ولی تاکنون پروژه‌ای تعریف نشده است.

 علی ساری تعداد نیروهای فاقد مسکن سپاه را یک هزار و ۹۵ نفر بیان کرد و گفت: پروژه پردیس فاز یک ۶۶ واحدی، فاز دوم ۷۴ واحدی و زیتون ۱۶۸ واحدی در حال اجراست، مجموع ۱۵۲ هتکار در نظر گرفته شده است.

او خاطرنشان کرد:  یک هزار و ۵۵۵ نفر از رزمندگان معسر و  ۴۸۰ نفر  از اعضای وابسته نیروهای مسلح برای دریافت مسکن ملی ثبت‌نام کرده‌اند.

دبیر قرارگاه مسکن نیروهای مسلح تصریح کرد:۳ هزار و ۲۹۰ نفر از نیروهای فراجا در استان کردستان برای مسکن ثبت‌نام کرده‌اند و تاکنون در این زمینه اقدام خاصی صورت نگرفته و عقب‌ماندگی در این حوزه مشهود است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.