از دستگیری شکارچیان در اقلید تا کشف سلاح در منطقه ارژن

ماموران یگان اداره حفاظت محیط زیست اقلید در منطقه کوه‌های اطراف روستای آب باریک این شهرستان ۲ متخلف شکار و صید را دستگیر کردند.

علی بخش نجاتی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اقلید اظهار کرد: ماموران یگان اداره حفاظت محیط زیست اقلید طی گشت و کنترل مناطق حوزه استحفاظی شهرستان در منطقه کوه‌های اطراف روستای آب باریک ۲ نفر متخلف شکار و صید دستگیر کردند.

او ادامه داد: این افراد برخلاف قوانین و ضوابط محیط زیست اقدام به شکار تعداد ۵ قطعه کبک کرده بودند.

نجاتی تصریح کرد: از این متخلفان ۲ قبضه اسلحه شکاری ساچمه زنی دولول و ۲ قطار فشنگ، ۲ عدد اسپیکر و یک عدد دوربین شکاری نیز کشف شد.

 نجاتی با بیان اینکه متخلفان دستگیر شده پس از تشکیل پرونده تخلف، به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی شدند، افزود: محیط زیست شهرستان اقلید با پایش شبانه روزی مناطق تحت مدیریت اجازه تجاوز به عرصه‌ها را نمی‌دهد و با متخلفان شکار و صید برخوردی قاطع و بدون اغماض دارد.

 منطقه آب باریک از سمت شمال به شهرمیان، از سمت شرق به روستا‌های علی آباد، حسین آباد، نظام آباد و دهستان خنجشت و از سمت جنوب به روستای آسپاس منتهی می‌شود.

این منطقه به لحاظ شرایط بکر طبیعی و برخورداری از چشم انداز‌های زیبا همواره مورد تهدید شکارچیان غیر مجاز قرار دارد.

این روستا دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی است. ساکنان منطقه آب باریک همواره از دوستداران محیط زیست و مواهب طبیعی هستند و اجازه تجاوز به عرصه‌های محیط زیست در این روستا را به متخلفان نمی‌دهند.

کشف سلاح در منطقه ارژن شهرستان شیراز 

ماموران یگان حفاظت محیط زیست ارژن شهرستان شیراز موفق به کشف و ضبط ۲ قبضه اسلحه در این منطقه شدند.

عباس راستی مسئول منطقه حفاظت شده ارژن استان فارس اظهار کرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست ارژن شهرستان شیراز برای جلوگیری از تخلفات محیط زیستی موفق به کشف و ضبط ۲ قبضه اسلحه در این منطقه شدند.

او ادامه داد: ماموران حفاظت محیط زیست با تداوم ممانعت از تخلفات شکار و صید، تخریب و تصرف اراضی ملی و جنگلی، تغییر کاربری اراضی در این منطقه و پایش‌های شبانه در درون جنگل به ۲ نفر از متخلفان مدعی محلی برخورد کردند و با تفتیش کامل خودرو‌های آن‌ها از عدم شکار غیرمجاز مطمئن شدند.

 مسئول منطقه حفاظت شده ارژن استان فارس با برشمردن ویژگی‌های محیط زیست در منطقه ارژن افزود: ذخیره‌گاه زیست‌کره ارژن و پریشان یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره یونسکو در استان فارس و در بخش جنوبی رشته کوه‌های زاگرس و در ۶۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد و احتمال فعالیت متخلفان صید و شکار دراین منطقه وجود دارد.

 راستی، بر لزوم فرهنگ سازی برای افزایش ضریب حفاظت این منطقه تاکید کرد و گفت: همه مردم، دستگاه‌ها و ساکنان جوامع محلی باید نسبت به حفظ ارزش‌های محیط زیست در این منطقه احساس مسئولیت کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان مرکز فارس را در پیام رسان های زیر دنبال کنید:

تلگرام https://t.me/yjc_fars

ایتا https://eitaa.com/YJC_Fars

بله https://ble.ir/yjc_fars

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.