خودروهای فاقد معاینه فنی روزی ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرج گفت: خودروهایی که معاینه فنی نداشته باشند، طبق قانون هوای پاک روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

فرزین فرشاد  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرج با اشاره به نصب دوربین‌های پلاک خوان در مبادی ورودی و خروجی شهر کرج گفت: در حال حاضر ۴۰ دوربین پلاک خوان در ۹ ورودی و خروجی کرج نصب شده که  در کنار کنترل وضعیت معاینه فنی خودروها، به صورت روزانه تعداد خودروهای خروجی و ورودی به کرج را ثبت می‌کنند.

او می گوید: با نصب این دوربین‌ها، پلاک هر خودرویی که وارد کرج می‌شود و معاینه فنی ندارد ثبت و راننده متخلف جریمه می‌شود.

این مسئول تصریح کرد: با این دوربین‌ها، تعدادخودروهای ورودی و خروجی کرج در فواصل زمانی مختلف بررسی و بر اساس نتایج آن می‌توان مطالعات و برنامه ریزی لازم را برای اجرای طرح‌های ترافیکی انجام داد.   

وی با اشاره به این که نصب این دوربین‌ها اثربخشی خوبی در بحث کاهش تعداد خودروهای فاقد معاینه فنی در یکی دو سال گذشته داشته است، اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۷۶۰ هزار اعمال قانون برای خودروهای فاقد معاینه فنی انجام شده این در حالی است که در سال ۱۴۰۱ این آمار به ۶۴۴ هزار خودرو رسیده است.

این مسئول با بیان این که در سال ۱۴۰۱ شاهد افزایش ۹ درصدی مراجعه به مراکز معاینه فنی استان بودیم، گفت: خودروهایی که معاینه فنی نداشته باشند، طبق قانون هوای پاک روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

فرشاد با بیان این که میانگین تعداد خودرو به ازای هر نفر در کرج دو برابر سایر کلانشهرهای کشور است، گفت: در سایر کلانشهرها به ازای هر شش نفر یک خودرو وجود دارد ولی در کرج به ازای هر سه نفر که این امر اهمیت اخذ برگه معاینه فنی خودرو برای کاهش آلودگی هوا و ... را دو چندان می‌کند.

وی ابراز کرد: بر این اساس از رانندگان تقاضا می‌شود برای این که از دریافت پیامک جریمه معاینه فنی خودروی خود پیشگیری کنند، در اولین فرصت نسبت مراکز معاینه فنی مستقر در سطح شهر مراجعه و وضعیت خودروی خود را بررسی و گواهی معاینه فنی خود را تمدید کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.