العامری: تجاوز به هر نقطه از خاک عراق تجاوز به تمام عراق است

دبیرکل سازمان بدر عراق در دیدار با رئیس اتحادیه میهنی کردستان تاکید کرد که حمله ترکیه به سلیمانیه نمایانگر حمله به تمام عراق است.

هادی العامری، دبیرکل سازمان بدر عراق روز چهارشنبه در دفترش در بغداد از بافل طالبانی، رئیس اتحادیه میهنی کردستان و هیئت همراه وی استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، در این دیدار بسیاری از پرونده‌های مهم و مسائل باقی مانده میان بغداد و اربیل و اوضاع اقتصادی عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر اهمیت حل اختلافات از طریق گفتگو و پایبندی به قانون اساسی تاکید شد.

العامری در ابتدای این نشست ضمن ابراز تسلیت بابت قربانیان حمله به فرودگاه عربت در سلیمانیه، این حادثه را محکوم و تاکید کرد که حمله به هر نقطه از خاک عراق، حمله به تمام عراق است و بار دیگر خواستار خروج تمام نیرو‌های خارجی از خاک عراق شد.

دبیرکل سازمان بدر عراق همچنین بر ضرورت توانایی سامانه‌های پدافند هوایی این کشور در حفاظت از حریم هوایی و حاکمیت ملی و پاسخگویی به هرگونه تجاوز خارجی تاکید کرد.

روز سه شنبه (۱۹ سپتامبر) «یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق، گفت که در ساعت ۱۷ روز دوشنبه یک پهپاد از مرز ترکیه وارد خاک عراق شده و فرودگاه عربت در استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است.

وی گفت که در این حمله ۳ تن از نیرو‌های دستگاه مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان جان باخته و ۳ تن زخمی شدند.

رسول تأکید کرد که این حمله نقض حاکمیت و امنیت و سلامت ارضی عراق و تهدید صلح و امنیت منطقه و جهان و نقض قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد است و  تکرار این تعرض‌ها با اصل حسن هم‌جواری سازگار نیست و موجب تضعیف تلاش‌های عراق برای برقراری روابط سیاسی و اقتصادی و امنیتی متوازن با همسایگانش می‌شود.

سخنگوی فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق تأکید کرد که حق عراق برای پایان دادن به این‌گونه اقدامات محفوظ است.

همچنین واحد مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق از کشته و زخمی شدن ۶ نفر از نیرو‌های خود در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت خبر داد. در بیانیه این واحد آمده است که در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت، ۳ نفر از نیرو‌های واحد مبارزه با تروریسم کشته و ۳ نفر دیگر زخمی شدند.

پیش از این یک آتش سوزی در فرودگاه عربت در سلیمانیه اقلیم کردستان عراق رخ داده بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار