ویژگی برتر شیعه در دوران غیبت قدرت تشخیص است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: پس از شهادت امام حسن عسکری (ع) دیگر امام بالای سر امت نیست و شیعه بعد از ایشان به یک بلوغ در تشخیص رسید.

حجت الاسلام علیرضا پناهیان در مراسم شب شهادت امام حسن عسکری (ع) در مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه ایام شهادت امام حسن عسکری (ع) می‌تواند ایام بصیرت نامگذاری شود، عنوان کرد: با شهادت ایشان دیگر امام بالای سر امت نیست و شیعه بعد از ایشان به یک بلوغ در تشخیص رسید.

او ادامه داد: مراجعه به علما به معنای عدم تشخیص شیعه نیست؛ بلکه همین که به کدام عالم مراجعه کنند محل تشخیص است که اگر این تشخیص نبود در حق مردم ظلم می‌شد. چرا که در غیبت امام مردم دچار گمراهی می‌شدند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دوران غیبت، زمانه آزمون‌های سخت و ریزش‌های فراوان است، ابزار کرد:، ولی فقیه مأموریت دارد مانند رسولان الهی، مانند معلمان قدرت تشخیص مردم را بالا ببرد.

پناهیان با تاکید بر اینکه گاهی اوقات برای بالا بردن قدرت تشخیص مردم باید جای اشتباه کردن گذاشت، گفت: رشد فهم انسان یکی از مأموریت‌های ولایت است. معلمی که تمام معلومات را به دانش آموزانش بدهد و آن‌ها فقط حفظ کنند به معنای واقعی کلمه معلمی نکرده است.

او افزود: به دلایل زیاد ما از غیبت ناراحت هستیم، ولی آغاز دوران غیبت آغاز دوران واگذاری تشخیص به عهده امت اسلامی است. نمی‌شود ما منتظر ظهور باشیم، ولی قدرت تشخیص نداشته باشیم.

استاد حوزه بیان کرد: ویژگی برتر شیعه در دوران غیبت قدرت تشخیص است، فلسفه حوزه علمیه هم قدرت تشخیص دادن به افرادی است که بتوانند مردم را راهنمایی کنند و باز مردم باید با قدرت تشخیص عالم اصلح را بشناسند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار