کشف گورستانی با تابوت‌های کمیاب در غزه

باستان‌شناسان با کاوش در غزه بقایای یک گورستان عظیم و تابوت‌دان‌های سربی کمیاب را کشف کردند.

کاوشگرانی که در نوار غزه مشغول فعالیت بودند، ده‌ها گور باستانی، از جمله دو تابوت‌دان سربی را در یک گورستان متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش و امپراتوری روم کشف کردند.

باستان‌شناسان این محوطه را به عنوان بزرگ‌ترین گورستان غزه توصیف کرده‌اند.کارگران نخستین‌بار شواهدی از وجود این گورستان را در سال ۲۰۲۲ و در جریان یک پروژه ساخت‌وساز در بخش شمالی نوار غزه پیدا کرده بودند. از آن زمان تاکنون کاوشگران با همکاری کارشناسان فرانسوی مشغول فعالیت در این محوطه ۲۷۰۰ مترمربعی بوده‌اند.

حالا محوطه‌ای که پیش‌تر برای ساخت‌وساز در نظر گرفته شده بود به یک معدن طلا برای باستان‌شناسانی تبدیل شده است که تلاش می‌کنند اطلاعات بیشتری درباره نوار غزه کسب کنند. پیش‌تر در ماه ژانویه کشف ۶۰ گور در این محوطه اعلام شده بود، اما اکنون تعداد گور‌های کشف‌ شده در این مکان به ۱۳۵ مورد رسیده است.

به گفته «رنه التر»، باستان‌شناس فرانسوی که سرپرستی این کاوش را بر عهده دارد، کارشناسان تاکنون بیش از ۱۰۰ مورد از این گور‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند. این باستان‌شناس همچنین از دو تابوت‌دان سربی که روی یکی از آن‌ها نقش‌هایی به شکل انگور و روی دیگری نقش‌هایی به شکل دلفین دیده می‌شود، به عنوان اکتشافاتی استثنائی یاد کرد.

باستان‌شناسان فلسطینی با در نظر گرفتن کمیاب بودن کشف تابوت‌دان‌های سربی، احتمال می‌دهند افرادی در این تابوت‌ها دفن شده باشند که از طبقه اشراف‌زاده جامعه بوده باشند.

منبع: ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار