معاینه فنی موتورسیکلت‌ها اجباری شد

معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ از الزامی شدن معاینه فنی برای موتورسیکلت‌ها خبر داد.

سرهنگ محمد رازقی روز چهارشنبه اظهار داشت: بیش از ۲ میلیون برگ جریمه از ابتدای سال جاری برای خودرو‌هایی که نسبت به قانون معاینه فنی بی‌تفاوت هستند، صادر شده است.

وی ادامه داد: در نیمه نخست سال، آلودگی هوای تهران چندان نیست و توجه زیادی به آن نمی‌شود، اما در نیمه دوم سال، چون تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی را در پی دارد به آن توجه می‌شود و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.

پلیس راهنمایی و رانندگی هم برابر قانون و مقررات باید نسبت به رانندگانی که در حوزه آلودگی هوا به قوانین و مقررات احترام نمی‌گذارند و با خودرو‌های فاقد معاینه فنی تردد می‌کنند، برخورد لازم و قانونی را انجام دهد.

سرهنگ رازقی افزود: در حوزه آلایندگی و دودزا بودن نیز پلیس راهور تهران بزرگ، این خودرو‌ها را متوقف و آنان را ملزم به رفع نقص فنی می‌کند تا مجدد معاینه فنی دریافت کنند.

وی ادامه داد: رانندگانی هم که معاینه فنی دریافت کرده‌اند، ولی شرایط سابق و قبلی را ندارند و شرایط سابق را از دست داده‌اند، مجدد باید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند و پلیس راهور به محض دودزا بودن وسیله نقلیه، برگه معاینه فنی خودرو را ابطال می‌کند.

سرهنگ رازقی گفت: برخورد با خودرو‌های فاقد معاینه فنی و دودزا برابر قانون هوای پاک بر عهده پلیس است و از همین ابتدای سال و در طرح تشدید با خودرو‌های دودزا، سه مرحله این طرح را اجرایی کرده و در ۶ماهه گذشته، خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های فاقد معاینه فنی اعمال قانون شده‌اند.

پیشتر سردار سید تیمور حسینی، جانشین پلیس راهور فراجا به محدودیت‌های اجرای معاینه فنی برای موتورسیکلت‌ها اشاره کرد و گفت: عوامل متعددی در فقدان اجرای قانون معاینه فنی برای موتور سیکلت‌ها وجود دارد که تقریباً معاینه فنی آن‌ها را غیرممکن کرده است. یکی از عوامل فرسودگی بخش گسترده‌ای از موتورسیکلت‌های فعال کشور است و اکنون حدود ۹۰ درصد موتورسیکلت‌هایی که در سطح خیابان‌ها تردد می‌کنند، فرسوده هستند.

برابر با ماده ۲ قانون معاینه فنی، رانندگی با وسیله نقلیه فاقد گواهی معاینه فنی معتبر ممنوع است. دارندگان وسایل نقلیه موتوری (بدون اشاره به استثنا) مکلف هستند وسایل نقلیه خود را برای انجام دوره‌ای معاینه فنی در مراکز معاینه فنی تعیین شده حاضر و پس از احراز شرایط، گواهی معاینه فنی دریافت کنند همچنین طبق ماده ۵ قانون معاینه فنی که موتورسیکلت نیز در آن قید شده، دوره‌های معاینه فنی این وسیله نقلیه یکساله است.

طبق آخرین برآورد‌ها موتورسیکلت و خودرو‌ها سهم ۷۰ درصدی در آلودگی شهر تهران دارند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۴ ۰۷ مهر ۱۴۰۲
عمرا بتونین این موتوریای دریده و شارلاتان رو جریمه کنین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۶ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
لطفا معیارها و دستورالعمل معاینه فنی موتورسیکلت را منتشر کنید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۹ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
برای ظهور حضرت مهدی (عج) دعا کنید.

برای خشنودی حضرت مهدی (عج) صلوات بفرستید.
Iran (Islamic Republic of)
ک
۰۹:۱۱ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
نه بحث آلودگی هوا هست و نه ایجاد نظم هر چند بی نظمی موتور سیکلتها بسیار چالشی هست هدف اندر میان پول است نه چیز دیگر .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۴ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
موضوع فقر پوله و گرنه هم مصرف موتور کمه هم مسیر رو زودتر میرسی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۴ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
لطفاً کارگاه هابی برای برقی کردن موتورها و خودروهای موجود ایجاد کنید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۳ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
کفگیر ته دیگ خورد دوباره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۵ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
راستی چند درصد موتور سواران گواهینامه رانندگی موتور دارند ؟بنظر من شاید ۲ درصد و مابقی خیر چند درصد بیمه یک درصد و حالا معاینه خنده داره جک خوبی بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۵ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
بی پلاکی، بی کلاه ایمنی و پلاک مخدوش ها را باید جمع آوری کرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۵۲ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
همه جوره از مردم پول دربیاورید بهتر نیست به جای معاینه فنی خودرو و موتوربا کیفیت وارد کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۲۱ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
نهضتی باید راه بیفته که صدای موتورسیکلت ها رو کم کنه ...اگزوز هوندا 125 و با تغییر اسمهای وطنی آلودگی صوتی دارد و باید بالاجبار تعویض شوند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۳:۰۱ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
موتوری = هردمبیل
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۴۸ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
بحث آلودگی میشه فقط توپ تو زمین خودروها و موتورسیکلت‌ها ست چرا سوخت باکیفیت بنزین و گازوییل تحویل نمیشه چرا معاینه فنی خودروها از چهار سال به دوسال تعدیل نمیشه همین الان بنزین سوپر سه هفته بیشتره تو تهران در جایگاه‌ها پیدا نمیشه اینکه تقصیر گردن یک گروه باشه و نسخه پیچی کنیم نمیشه