امسال پنج وقف جدید به ارزش ۴۳۰ میلیارد ریال در قم ثبت شد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم گفت: پنج وقف جدید از نظر ریالی بالغ بر ۴۳۰ میلیارد ریال در استان ثبت شد.

حجت الاسلام والمسلمین عباس اسکندری روز دوشنبه درنشست خبری به مناسبت دهه وقف درامامزاده موسی مبرقع (ع) گفت: علاوه براین، وقف‌هایی نیز وجود دارد که در اوقاف ثبت نشده‌است، چون بسیاری از مردم وقف‌هایی می‌کنند که از خودشان متولی در نظر می‌گیرند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم بیان کرد: ممکن است وقفی صورت بگیرد که در اوقاف ثبت نشود، اما در این صورت ممکن است گردانندگان برای امور اداری و تغییر و تحولات آن موقوفه با مشکل مواجه شوند لذا به مردم توصیه می‌شود از همان ابتدا وقف را در اداره کل اوقاف ثبت کنند و با این کار، محدودیتی برای مردم در امور موقوفه ایجاد نمی‌شود.

حجت الاسلام اسکندری افزود: اگر موقوفه متولی داشته باشد در کار متولی هیچ دخالتی نخواهیم داشت و دخل و تصرفی از سوی اوقاف نسبت به موقوفه ایجاد نمی‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم گفت: اگر وقف ثبت شود موظف به حراست از موقوفه می‌شویم و نظارت خواهیم داشت که درآمد‌های موقوفه در نیت واقف هزینه شود.

او ادامه داد: یکی از کار‌های پرحجم در طول سال اجرای نیت واقفان است و هر موقوفه‌ای با توجه به وقف نامه‌ای که دارد هر آن چه واقف نیت کرده باشد در همان جهت هزینه خواهد شد.

وحجت الاسلام والمسلمین عباس اسکندری با اشاره به سرفصل‌های فعالیت‌های یک‌سال اخیر اداره کل اوقاف و امور خیریه قم گفت: کمک به مساجد در جهت تعمیرات و تجهیزات آن‌ها از طریق اوقاف قم انجام شده‌است ضمنا در دارو و درمان مستمندان در یکسال گذشته بیش از ۱۰ میلیارد ریال هزینه شده‌است.

حجت الاسلام اسکندری گفت: در اموری از جمله تهیه جهیزیه و کمک به ازدواج، کمک به دانش آموزان بی بضاعت در قالب مهر تحصیلی، کمک به زائران امام رضا (ع) و کربلای معلا، مساله سوخت زمستانی و پرداخت قبض گاز مستمندان، آزادی زندانیان، کمک به روضه خوانی امام حسین (ع) و برپایی موکب‌های زائران اربعین در یکسال گذشته بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال هزینه شده‌است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم گفت: دبیرخانه دائمی بخش معارفی مسابقات بین المللی قرآن در قم مستقر شده و هر سال برگزاری این بخش با اداره کل اوقاف و امور خیریه است.

حجت الاسلام اسکندری افزود: در شورای عالی انقلاب فرهنگی زمان دهه وقف از رحلت حضرت رسول اکرم به ولادت آن حضرت منتقل شد و این کار جای تقدیر از اعضای شورا و رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم گفت: هفته وقف در سال‌های گذشته همزمان با ۲۸ صفر و رحلت پیامبر (ص) بود و بدلایلی آن زمان به لحاظ شلوغی کار برای مردم و مسوولان اوقاف شرایط به گونه‌ای نبود که به خوبی بتوان برنامه‌های این هفته را برگزار کرد.

حجت الاسلام اسکندری گفت: در این دهه در ۲ امامزاده سید علی و موسی مبرقع ۲ پایگاه درمانی با حضور پزشکان و ارائه دارو و درمان را خواهیم داشت و در روز میلاد حضرت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در ۲۰ نقطه از شهر نان رایگان توزیع می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم عنوان کرد: در دهه وقف مراسمی روز پنجشنبه هفته جاری با پیام‌تصویری آیت الله جوادی آملی و سخنرانی آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی برگزار می‌شود و در آن گزارشی از فعالیت‌های اوقاف قم داده شده و برخی دست اندرکاران وقف نیز تجلیل می‌شوند.

حجت الاسلام اسکندری بیان کرد: در این دهه همچنین توزیع بسته‌های معیشتی در سه بقعه امامزاده را خواهیم داشت و شاهد آزادی ۱۷ زندانی با مبلغی معادل چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از محل موقوفه شیخان قم خواهیم بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم عنوان کرد: در این دهه غبار روبی در ۲۰ نقطه از بقاع متبرکه استان برگزار می‌شود و زنگ انشا با موضوع وقف در هفت مدرسه از مدارس استان به صدا در خواهد آمد ضمن این که شاهد برپایی ایستگاه‌های همه واقف باشیم در نمازجمعه‌های استان و برخی بقاع متبرکه خواهیم بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.