حال و هوای متفاوت اصفهانی‌ها پس از بازگشایی زاینده‌رود

بازگشایی زاینده‌رود موجب امید و شادی به مردم اصفهان شده و حال و هوای این شهر را پر از نشاط کرده است.

زاینده‌رود مهم‌ترین رودخانه فلات مرکزی ایران است و رگ حیاتی و عامل اصلی سرسبزی و حاصلخیزی استان اصفهان است؛ رود خانه‌ای که قلب تپنده اصفهان است و هر بار جاری شدن رودخانه، یعنی جان گرفتن دوباره روح شهر و تزریق بذر نشاط و امید به ساکنین این دیار؛ اتفاق خوشایند و مبارکی که این روز‌ها حال و هوای شهر را پر از نشاط و امید کرد.

آب رودخانه زاینده‌رود به منظور توزیع آب برای کشت پاییزه کشاورزان شرق اصفهان رهاسازی شد و آب به شهر اصفهان رسید و شور و نشاط را به مردم شهر تزریق کرد.

چرا دریچه سد زاینده‌رود به روی کشاورزان باز شد؟

‌حسین وحیدنیا رئیس هیئت مدیره اتاق اصناف کشاورزی  اصفهان  صوص زمان بازگشایی زاینده‌رود اظهارداشت: به دنبال جلسات برگزار شده، زاینده‌رود  بازگشایی شد که . به دنبال این بازگشایی زاینده‌رود به مدت ۱۵ روز در شبکه‌های آبیاری کشاورزی جریان خواهد داشت. بعد از آن تصمیم‌گیری برای بازگشایی دوباره آن بستگی به شرایط بارندگی و جوی دارد. با آغاز جریان زاینده‌رود مطابق با روال همیشگی نیز آب نزدیک به ۴۰ ساعت دیگر به اصفهان خواهد رسید.

  علیرضا الماسوندی رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود نیز چندی پیش گفته بود که براساس مطالعات و نیاز‌های که کشاورزان دارند و با اقداماتی که از سال قبل در زمینه مدیریت مصرف بویژه منابع آب زیرزمینی آغاز کردیم و مدل‌هایی که تهیه شده است امسال براساس مدل‌ها و استاندارد‌های جهانی برنامه منابع و مصارف حوضه زاینده رود تنظیم شد. البته این برنامه در طول زمان با توجه به ریزش‌های جوی می‌تواند ترمیم یابد و از ۲۰ آبان ماه به منظور انجام کشت پاییزه آب از سد زاینده رود رهاسازی می‌شود.

وی با بیان اینکه رهاسازی آب امسال متفاوت از سال‌های قبل است و برای کشاورزان غرب و شرق در این باره زمانی رهاسازی صورت خواهد گرفت، افزود: حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهان در نظر گرفته شده است، در خصوص حقابه تالاب گاوخونی نیز پاییز امسال جریانی پایداری اتفاق می‌افتد که آب را تا ورزنه و انتهای شبکه رهاسازی خواهیم کرد و امید است آبی هم به تالاب برسد.

بهمن ماه سال گذشته خروجی سد زاینده رود برای کشاورزان شرق اصفهان افزایش یافت و فروردین و اردیبهشت امسال نیز بازگشایی زاینده رود و تخصیص آب به کشاورزان شرق و غرب استان اصفهان انجام شد.

اراضی کشاورزی حوضه زاینده‌رود نیز حدود ۲۰۰ هزار هکتار است. رودخانه زاینده‌رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر در دهه‌های اخیر به‌دلیل برداشت‌های غیرقانونی در بالادست، انتقال آب به حوضه دیگر، تراکم جمعیت و تا حدودی کاهش نسبی بارندگی‌ها، به یک رودخانه با جریان دوره‌ای، تبدیل و در پایین دست در فصول گرم به‌ویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار