مواظب باشیم کنتور‌های آب یخ نزند

مشترکین شهری و روستایی چهارمحال و بختیاری از لوله‌ها و کنتور آب و تاسیسات آبرسانی محافظت کنند تا به علت برودت هوا دچار حادثه شکستگی و قطعی آب نشوند.

محمد کریمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به کاهش تدریجی دمای هوا و سردسیر بودن استان، مردم در روز‌های باقی مانده از آذر ماه و قبل از فصل زمستان مواظب یخ زدگی و ترکیدگی کنتور‌های آب و دیگر تاسیسات آبرسانی منازل خود باشند چرا که کاهش دما و موج سرما در این روز‌ها ضرورت رسیدگی به تاسیسات آب را دو چندان کرده است.

وی از مشترکین شهری و روستایی خواست: با پوشش مناسب لوله‌های آب، وسایل اندازه گیری (کنتور آب) و تاسیسات آبرسانی را محافظت کنند تا بواسطه برودت هوا در ماه‌های سرد امسال دچار حادثه شکستگی و قطعی آب نشوند.


بیشتر بخوانید


کریمی در تشریح راه‌های جلوگیری از یخ زدگی و ترکیدگی تاسیسات آبرسانی منازل با تاکید بر محافظت ویژه از کنتور‌های آب با توجه به آسیب پذیر بودن آن‌ها افرود: مشترکان باید نکاتی را در راستای جلوگیری از یخ زدگی آب و ایجاد ترکیدگی در انشعاب‌های آب انجام دهند لذا از جمله راهکار‌هایی که می‌توان به آن‌ها اشاره نمود عبارتند از: 
- نصب محفظه یا ساخت حوضچه کنتور در زمان نصب انشعاب آب
- لوله گذاری صحیح در زمان لوله کشی با حفاری کانال در عمق مناسب

- بهسازی حوضچه کنتور در صورت تخریب

- لایروبی وتمیز نمودن حوضچه‌هایی که کنتور در آن قرار دارد اعم از گل ولای، آب و... 
- قرار دادن درپوش مناسب بر روی محفظه کنتور

  • پر نمودن محفظه کنتور با استفاده از کیسه‌های حاوی پوشال، خاک اره، کاه، پارچه و... با توجه به وجود هرکدام از اقلام فوق در مناطق مختلف و متناسب با منطقه جغرافیایی
  • - استفاده از پشم شیشه برای عایق بندی کنتور‌هایی که در کنار دیوار‌ها، خارج از محفظه و روکار نصب شده اند همچنین استفاده از پشم شیشه برای پوشش لوله، اتصالات و تاسیسات آبرسانی روکار

- تخلیه آب لوله‌های غیر ضروری برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی

- قطع آب منازل خالی از سکنه و دیگر جا‌ها مانند: مغازه‌ها و کارگاه‌ها تعطیل و...

 با رعایت این تمهیدات می‌توان علاوه بر اینکه از قطع شدن آب منازل خود به دلیل یخ زدگی کنتور، لوله، اتصالات و دیگر تاسیسات آبی جلوگیری کنیم متضرر خسارت هم نشویم چرا که طبق آیین نامه اگر مشترکان از تاسیسات آب نگهداری نکنند در صورت بروز مشکل باید جبران خسارت کنند.

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری به مشترکین توصیه کرد: در صورت مشاهده یخ زدگی در تاسیسات آبرسانی از حرارت مستقیم، ریختن آب جوش، وارد نمودن ضربه یا برافروختن آتش در مجاورت تاسیسات آبی خودداری نمایند.

کریمی ادامه داد: پارسال به دلیل عدم پوشش مناسب کنتور، لوله ها، اتصالات و دیگر تاسیسات آب علاوه بر هدر رفت آب خسارات قابل توجهی نیز به مشترکین وارد شده است به طوری که بیش از ۵ هزار کنتور آب بدلیل عدم پوشش مناسب دچار ترکیدگی شدند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار