غار تازه کشف شده هستیجان؛ میراثی در خطر

غار هستیجان استان مرکزی میراثی در خطر است و طی سال‌ها آثار چرم نوشته و گل مهر‌های آن غارت و از ایران خارج شده است.

هستیجان روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلیجان در استان مرکزی ایران است که با ۳۰۷ نفر جمعیت در ۱۵۵ کیلومتری جاده دلیجان-اصفهان قرار دارد. این روستا با قرار گرفتن در مسیر غار نخجیر، بافت تاریخی نراق، طبیعت کم نظیر جاسب و امکانات دریاچه سد ۱۵خرداد دلیجان شرایطی ویژه برای جذب گردشگران را دارد.

ماه گذشته بود که یک کارشناس از کشف اسنادی به قدمت ۱۴۰۰ سال در روستای دلیجان خبر داد. مصطفی ده‌پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی درباره غارت اشیای تاریخی و طومار‌های غار هستیجان در استان مرکزی اعلام کرد: نیاز است به این غار توجه ویژه شود. تا چندماه پیش هیچ شناختی از وجود این غار نبود. حتی نشانی از آن روی نقشه باستان‌شناسی هم نبود. تا آن که یکی از کارشناسان زبان‌های پهلوی در خارج از کشور متوجه چرم نوشته‌هایی شد که اطلاعات تاریخی منحصر به فردی داشت.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی ادامه داد: او متوجه شد بسیاری از آثار این غار از کشور خارج شده است. بعد از این بود که غار هستیجان استان مرکزی شناسایی شد.

ده‌پهلوان افزود: حتی می‌توان به غاری در نزدیکی اسپهبد خورشید اشاره کرد که حدود ۳۰۰ طومار نوشته در آن به دست آمده بود که ۲۹۶ طومار از کشور خارج شده‌اند. این طومار‌ها اطلاعات ارزشمندی در اختیار محققان قرار می‌دهد و غارنوردی که تعدادی از طومار‌ها در اختیارش است قول اهدای آن‌ها به وزارت میراث فرهنگی و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را داده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار