سرما‌گذاری سالیانه ۲ هزار میلیارد‌ تومان در بخش خصوصی و دانشگاه‌ها

معاون علمی علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و دانشگاه‌ها از شاخص‌های اندازه‌گیری رشد علمی در کشور‌ها بوده که سرانه تحقیق و توسعه ایران ۴ درصد پیش بینی شده است.

روح الله دهقانی فیروزآبادی در مراسم افتتاحیه بیست و چهارمین نمایشگاه دستاورد‌های پژوهش فناوری و فن بازار گفت: تفاهم‌نامه‌ای با وزارت علوم منعقد شد که مربوط به اجرای عملیاتی بند ۱۳ قانون جهش تولید دانش بنیان است و بر اساس آن وزارت علوم اعم از دانشگاه‌ها حداقل ٢ هزار میلیارد تومان سالیانه می‌تواند آب محل اعتبار مالیاتی صنایع و شرکت‌ها را صرف هزینه‌های پژوهش و فناوری کند. 

او افزود: یکی از ملاک‌های رشد علمی کشور تعداد دانشجو و یکی دیگر از ملاک‌ها بحث تعداد مقالات و کیفیت مقالات است و سال‌های سال است که سنجش رشد علمی کشور بر اساس تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و تعداد و کیفیت مقالات سنجیده می‌شود. در سال‌های اخیر رشد تولید برخی از مقالات کاهش پیدا کرده که کشور دچار کاهش رشد علمی شده، در حالی که این قطعاً یک غلط راهبردی است. برای مثال دانشجوبان و اساتید ما اگر در سال‌های اخیر مثلا ١٠ مقاله منتشر می‌کردند در حال حاضر ٢ مقاله منتشر می‌کنند و ٨ مقاله دیگر را به فناوری و پتنت تبدیل می‌کنند.

دهقانی اظهار کرد: سرانه تحقیق و توسعه، یکی از شاخص‌های اندازه‌گیری رشد علمی در کشور‌ها است. سرانه تحقیق و توسعه کشور‌هایی مثل آمریکا نسبت به تولید ناخالص داخلی ۳.۱۲ دهم درصد، چین ٢،۲۳ دهم درصد، ژاپن ۳.۲ دهم درصد و کره جنوبی ۴.۷ دهم درصد است در حالی که این عدد در کشور با وجود اینکه در سیاست‌های ابلاغی رهبری در سال ٩٣ در افق ۱۴۰۲ ، ۴ درصد پیش بینی شده، اما حداکثر به ٨ دهم درصد رسیده است. 

او بیان کرد:  براساس سیاست‌های ابلاغی رهبری سهم تحقیق و توسعه تا سال ١۴٠۴ باید به ۴ درصد برسد. متاسفانه درایران برخلاف رویه دنیا دو سوم هزینه‌های تحقیق و توسعه دولتی و یک سوم مربوط به بخش خصوصی می‌شود درحالی که در دنیا دو سوم هزینه‌های تحقیق و توسعه توسط کسب و کار‌ها و بخش خصوصی تامین می‌شود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور ضمن تاکید بر اینکه از سال ١۴٠١ تمام توان خود را برای اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان گذاشته ایم، بیان کرد: معتقدم اگر قانون جهش تولید دانش بنیان ١٠ سال اجرایی شود، می‌تواند به معنای واقعی اقتصاد دانش بنیان و رسیدن به جی دی پی معنادار را محقق کند.

دهقانی با اعلام اینکه نسبت به سال گذشته درخواست حمایت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه ۴٠٠ درصد رشد پیدا کرده است، گفت: در بند ١٣ قانون جهش تولید دانش بنیان به صراحت برنامه ریزی کرده که صنعت و شرکت‌های دانش بنیان اعتبار مالیاتی خود را در دانشگاه‌ها هزینه کنند و با پیگیری‌های انجام شده، شیوه نامه عملیاتی کردن این بند قانون، ۶ آذرماه مصوب و ابلاغ شد.

معاون علمی رییس جمهور امکان ارسال درخواست برای استفاده از اعتبار مالیاتی در تمام فصول سال و تامین ٢٠ درصدی هزینه‌های سربار دانشگاه‌ها را از ویژگی‌های این توافقنامه برشمرد و گفت: همچنین براساس این همکاری مشترک، ملاک پذیرش تحقیق و توسعه‌ای بودن تاییدیه رییس دانشگاه کافی است و برای هزینه‌های بدون سند نیز پیش بینی شده که رییس دانشگاه تصمیم گیری کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار