مهلت زمانی ۵ ساله برای حذف کیسه‌های پلاستیکی کمتر از ۲۵ میکرون

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آیین‌نامه کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی در مهر ماه ۱۴۰۱ ابلاغ شده است.

شهریور ماه سال گذشته بود که علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین آیین نامه حذف پلاستیک کمتر از ۲۵ میکرون خبر داد و آن را دستاورد خوبی توصیف کرد. او آذرماه سال جاری از نهایی شدن شیوه‌نامه پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر در سازمان ملی استاندارد خبر داده و گفته بود: قرار بود تیر ماه این اتفاق بیفتد، اما با چند ماه تأخیر محقق شد.

دکتر مهدی خادم ثامنی درباره آخرین وضعیت اجرای آیین‌نامه حذف پلاستیک‌های با قطر کمتر از ۲۵ میکرون گفت: آیین‌نامه کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی در مهر ماه ۱۴۰۱ ابلاغ شد. این آیین‌نامه مشتمل بر ۱۰ ماده می‌شود که ماده ۱ درباره تعاریف است.

وی با بیان اینکه بر اساس ماده ۲ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است ترتیبی اتخاذ کند تا تولیدکنندگان کیسه‌های پلاستیکی با ضخامت کمتر از ۲۵ میکرون، از تاریخ ابلاغ این آیین نامه طی یک برنامه پنج­ساله، سالانه ۲۰ درصد از ظرفیت تولیدی خود را با کیسه‌های سازگار با محیط زیست یا زیست تخریب پذیر جایگزین کنند، اظهارکرد: ماده ۲ این آیین‌نامه به مرحله اجرا در آمده است و استاندارد آن‌ها تصویب شد. شیوه نامه آن نیز در حال انجام است همچنین در جهت همکاری برای اجرای آن وزارت صمت نظر خود را اعلام کرد. ما منتظر نظر اداره اقتصاد و دارایی هستیم که شیوه‌نامه ماده ۲ را ابلاغ کند.

خادم ثامنی اضافه کرد: در حال پیگیری هستیم تا استاندارد ملی آن تدوین و تصویب و برای کارگروه ملی سازمان ملی استاندارد ارسال شود تا در شورای ملی سازمان ملی استاندارد تبدیل به استاندارد اجباری می‌شود.

مدیر کل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: شیوه‌نامه ماده ۳ نیز توسط وزارت صمت تدوین، تصویب و ابلاغ شد. بر اساس آن توزیع رایگان کیسه‌های پلاستیکی ممنوع شده است.

 خادم ثامنی در پایان با اشاره به قابلیت این آیین‌نامه و اولویت اجرایی آن در کشور خاطرنشان کرد: همه استان‌ها اولویت اجرای آیین نامه حذف پلاستیک‌های با قطر کمتر از ۲۵ میکرون را دارا هستند و این آیین‌نامه در بیشتر استان‌ها در حال انجام است.

ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار