مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری قم خبر داد

اختصاص ۲۷ میلیارد تومان برای هوشمند سازی ۴۰ تقاطع در قم

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری قم گفت: قرارداد هوشمندسازی ۴۰ تقاطع با پشتیبانی ۳ ساله، به ارزش اعتباری ۲۷ میلیارد تومان منعقد شد.

سید وحید محسنی با اشاره به برنامه شهرداری قم در توسعه هوشمندسازی تقاطع‌های شهری اظهار کرد: بر اساس تصمیمات مجموعه مدیریت شهری، هوشمند سازی تقاطع‌ها به‌صورت کنترل از راه دور و متمرکز در سال جاری در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در ابتدای امسال ۴۶ تقاطع با چراغ زمان‌دار در شهر قم وجود داشت که از این تعداد ۲۳ تقاطع به سیستم هوشمند لوکال و سانترال متصل شده و ۳ تقاطع متصل به سنسور‌های ویدیویی فعال است.

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری قم با بیان اینکه استفاده از تجربیات کلان‌شهر‌های مختلف در این زمینه مؤثر بود، تصریح کرد: طی برگزاری مناقصه، پیمانکار مربوطه برای اجرای کار انتخاب شد و قراردادی با ارزش اعتباری ۲۷ میلیارد تومان برای ۴۰ تقاطع با پشتیبانی سه‌ساله منعقد شد.

وی خاطرنشان کرد: پروژه هوشمند سازی تقاطع‌ها از شهرک پردیسان آغاز و در همان ابتدا ۴ تقاطع شهرک پردیسان زیر بار ترافیک شهر به‌صورت هوشمند رفت.

محسنی با اشاره به اجرا در ۴ تقاطع شهرک پردیسان ابراز کرد: تقاطع بلوار دانشگاه با مولوی، تقاطع بلوار دانشگاه با شهید تقوی، تقاطع امامت و تقاطع سلمان با بلوار آزادی ازجمله تقاطع‌های هوشمند شهرک پردیسان است.

وی یادآور شد: با فعال شدن سیستم مرکزی می‌توان در مواقع لزوم از مرکز فرماندهی ترافیک‌های تقاطع‌ها را مشاهده و تعویض رنگ چراغ‌های تقاطع‌ها را از راه دور مدیریت کرد.

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری قم راه‌اندازی موج سبز در تقاطع‌ها را یکی دیگر از مزایای اتصال به سیستم مرکزی دانست و عنوان کرد: با راه‌اندازی موج سبز در تقاطع‌های متصل به سیستم مرکزی شاهد بازخورد مثبتی از تقاطع و بار ترافیک بوده‌ایم و در تلاشیم در سال آینده ۲۰ تقاطع را هوشمند کنیم.

وی از تبدیل برق تقاطع‌ها از AC به DC خبر داد و خاطرنشان کرد: تبدیل برق از AC ۲۲۰v به ۲۴ DC موجب افزایش ایمنی شهروندان از برق‌گرفتگی و کاهش آمار سوختگی چراغ‌ها می‌شود.

محسنی در پایان اضافه کرد: در راستای توجه به مسائل زیست‌محیطی و کاهش مصرف برق می‌توانیم به‌عنوان برق اضطراری از سلول‌های خورشیدی استفاده کنیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.