اهداف حمله اسراییل به کنسولگری ایران در سوریه

تحلیلگر ارشد لبنانی با اشاره به اهداف رژیم صهیونیستی از حمله به مقر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق، گفت: پاسخ ایران به این تجاوز، حتمی، سخت و دردناک خواهد بود.

روز دوشنبه سیزدهم فروردین ۱۴۰۳، جنگنده‌های اف- ۳۵ وابسته به نیروی هوایی ارتش اسرائیل با ورود به آسمان جولان اشغالی به وسیله شش موشک هدایت شونده ساختمان کنسولگری ایران در دمشق را هدف قرار دادند در این حمله تروریستی جمعی از فرماندهان ارشد سپاه قدس و مستشاران ایرانی به شهادت رسیدند.

حکم امهز، تحلیلگر لبنانی در این گفتگو به بررسی و واکاوی اهداف حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه پرداخت و پاسخ ایران به این جنایت تروریستی را حتمی، سخت و دردناک برای اسرائیل توصیف کرد.

رژیم صهیونیستی در حمله‌ای ددمنشانه ساختمان کنسولگری ایران را در دمشق هدف قرار داد. به نظر شما مهمترین هدف رژیم صهیونیستی از این اقدام تروریستی چیست؟

اهداف متعددی در حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه وجود دارد که یکی از مهمترین این اهداف منفعت رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو است. او به دنبال گسترش جنگ است، اما ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی و محور مقاومت بنا ندارند جنگ توسعه یابد، چرا که توسعه جنگ به نفع مصالح اساسی رژیم صهیونیستی است. در نتیجه مقاومت همراه با ایران نمی‌خواهد به نبردی کشیده شود که زمان و مکان آن را اسرائیلی‌ها تعیین می‌کنند.

اما در اینجا سوالی مطرح می‌شود؛ آیا ایران و مقاومت برای این رویارویی و درگیری آمادگی ندارند؟ قطعاً آمادگی دارند و همانطور که سید حسن نصرالله بار‌ها اعلام کرد اگر دشمن این جنگ را به ما تحمیل کند مقاومت آماده جنگ است. اما اکنون واقعیت‌هایی که در حال رخ دادن است، روند نبرد بر وفق خواست مقاومت است و نه بر اساس خواست اسرائیل.

از سوی دیگر، به نظر من اکنون جنگ و تجاوز علیه غزه وجود دارد و هیچ دستاوردی برای اسرائیل تاکنون وجود نداشته است. این امر آمریکایی‌ها را بر آن داشت تا به دنبال حل و فصل این بحران باشند، زیرا اسرائیل اکنون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است و به تعویق افتادن جنگ به ضرر آنها است. همچنین نتانیاهو به دنبال دستاورد است. او به دلیل مسئولیتی که در عملیات طوفان الاقصی و بعد از طوفان الاقصی بر عهده دارد برای فرار از مجازات یا کاهش مجازاتی که در انتظارش است به دنبال ادامه جنگ است و می‌خواهد مانعی بر سر راه حل و فصل این بحران ایجاد کند تا بلکه به نتایج و دستاوردی دست یابد.

از نظر قوانین بین المللی حمله به کنسولگری ایران در سوریه چه پیامد‌هایی دارد و آیا سازمان‌های بین المللی اقدامات مؤثر در مجازات رژیم صهیونیستی را اتخاذ می‌کنند؟

به طور طبیعی حمله به کنسولگری ایران در سوریه نقض تمام قوانین بین المللی به ویژه معاهده ۱۹۶۱ وین بود و در نتیجه در همین چارچوب باید شورای امنیت اقدامات لازم را برای مجازات سخت‌گیرانه علیه اسرائیل اتخاذ کند. اما ما می‌دانیم که آنها به طور کامل تحت فرماندهی آمریکا و اسرائیل هستند و به نظر من مجازات اسرائیل از طریق شورای امنیت صورت نمی‌گیرد.

از این رو در این مدت از سوی کشور‌های مختلف شاهد محکومیت این حمله بودیم و شنیدیم، اما تا این لحظه موضع آمریکا را نشنیدیم تنها بایدن رئیس جمهور آمریکا که گفت گزارش شده که حمله‌ای به کنسولگری ایران در دمشق صورت گرفته است، اما موضع خود را اعلام نکرد.

همچنین برخی از کشور‌های اروپایی نیز که ادعای دموکراسی و حمایت از حقوق بشر دارند و در صورت کوچک‌ترین تعرضی به یک کنسولگری و یا مکان دیپلماتیک آرام نمی‌گیرند، حمله به کنسولگری ایران را در دمشق را محکوم نکردند؛ بنابراین ما منتظر هستیم، اما این سازمان‌های بین المللی هیچ کاری نمی‌کنند و آنها جز زبان زور نمی‌فهمند و هر کس که قدرت دارد می‌تواند به هدفش برسد.

جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره حمایت پدرانه‌ای از گروه‌های مقاومت داشته و امروز گروه‌های مقاومت با تلاش‌های خود اهداف بزرگی را محقق کردند و شکست‌های سختی را به جبهه غربی و صهیونیستی تحمیل کردند. به نظر شما اسرائیل در پاسخ به حملات مقاومت دست به حمله تروریستی به کنسولگری ایران زده تا از این طریق برخی از شکست‌ها خود را جبران کند؟

به طور طبیعی مجموعه‌ای از دلایل برای حمله به کنسولگری ایران وجود دارد. درگیری بزرگی که بین ایران و اسرائیل وجود دارد به این معنا که ایران از محور مقاومت از فلسطین گرفته تا عراق و سوریه و یمن حمایت کرده است، در نتیجه شکست‌هایی که امروز اسرائیل متحمل آن می‌شود به نظر اسرائیل از جانب ایران است.

اسرائیل توانست در سال ۱۹۶۷ هفت کشور عربی را در مدت شش روز شکست دهد و بخش‌هایی از سرزمین‌های آنها را اشغال و یا به آن تجاوز کند، اما در حال حاضر بعد از گذشت شش ماه در غزه هیچ دستاوردی نداشته است غزه‌ای که سال‌ها در محاصره بود و توسط ماهواره‌ها و هواپیما‌های جاسوسی در معرض دید قرار دارد، اما اسرائیل در این مدت نتوانست هیچ دستاوردی داشته باشد.

ایران از مقاومت فلسطین حمایت می‌کند و اسرائیل به خوبی می‌داند که اگر حمایت ایران نبود مقاومت فلسطین امروز دارای قدرت نبود. در واقع در این چارچوب باید از تحقق اهداف استراتژیک بزرگ صحبت کنیم، باید پذیرفت که ایران به اهداف استراتژیک بزرگی در برابر اسرائیل دست یافته است.

واقعیت این است که اسرائیل از بدو تأسیس خود شعار تشکیل سرزمین از نیل تا فرات را در دستور کار قرار داد، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به فضل حمایت‌های جمهوری اسلامی از گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه، این شعار به حاشیه رفت و آرزوی بزرگ صهیونیست‌ها به یک رؤیای غیرقابل تحقق تبدیل شد.

به نظر شما پاسخ ایران به حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه چگونه خواهد بود؟

ایران به دلیل پایبندی به قوانین بین المللی بعید است که مثل اسرائیل سفارت یا کنسولگری را در کشور دیگری مورد حمله قرار دهد، اما پاسخ ایران حتمی است و به طور یقین انجام می‌شود. به هر حال، اسرائیل کنسولگری تهران را هدف قرار داده یعنی حاکمیت ایران را نقض کرده است چرا که سفارت و کنسولگری ایران به معنی سرزمین ایران است بنابراین، ایران نمی‌تواند بپذیرد که اسرائیل معادله جدیدی را در این چارچوب تحمیل کند. بر اساس آنچه که گفته شد، پاسخ قطعی است.

این پاسخ دارای پیام به طرف اسرائیلی و آمریکایی است و ایران به خوبی می‌داند که اسرائیل جز با کمک آمریکا نمی‌توانست چنین اقدامی انجام دهد، بنابراین به نظر من این پاسخ سخت و دردناک و بازدارنده است، اما منطقه را به سمت جنگ نمی‌برد. ایران معادله را با توجه به شرایط فعلی محقق می‌کند و همانطور که اسرائیل به منافع ایران تعرض کرده ایران به درستی و شایستگی پاسخ می‌دهد.

منبع: مهر

برچسب ها: سوریه ، کنسولگری ، ایران
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.