پس از تیراندازی مرگبار در شب عروسی؛

پدر داماد محکوم به پرداخت دیه شد

مرد میانسال که در جشن عروسی پسرش با تیراندازی دو کودک را ناخواسته به کام مرگ کشانده و پدر و مادر آنها را زخمی کرده بود به پرداخت دیه محکوم شد.

 حادثه تیراندازی در مراسم عروسی پنجم تیر سال ۱۴۰۰ به پلیس اعلام شد و وقتی مأموران به محل عروسی که باغی در منطقه ملارد بود، رفتند در بررسی‌های اولیه مشخص شد که پدر داماد با اجرای رسم سنتی تیراندازی در مراسم عروسی پسرش چندین گلوله شلیک کرده است، اما دختر ۱۲ ساله‌ای به نام مریم و پسر ۹ ساله‌ای به نام مهیار با اصابت گلوله جان باختند. پدر مریم و مادر مهیار هم که مجروح شده بودند به بیمارستان انتقال پیدا کردند.
در ادامه متهم ۶۰ ساله به نام محمود که به خاطر شرب خمر حالت طبیعی نداشت در محل عروسی بازداشت شد. وی پس از انتقال به پلیس آگاهی و در توضیح ماجرا به مأموران گفت: من فقط برای نشان دادن شادی جشن عروسی پسرم تیراندازی و رسم مان را اجرا کردم. باور کنید قصدی برای کشتن میهمانان نداشتم.

با تکمیل تحقیقات، پرونده برای رسیدگی به شعبه چهار دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

اولین جلسه دادگاه

در نخستین جلسه دادگاه شاکی‌های پرونده خواهان قصاص متهم شدند.

سپس متهم به جایگاه رفت و با رد اتهام قتل عمدی گفت: ما اهل لرستان هستیم و به رسم قدیمی مان در جشن‌ها به نشانه شادی تیراندازی می‌کنیم، آن شب هم من می‌خواستم شادی مان را نشان دهم که این فاجعه رخ داد. باور کنید من قصدی برای قتل میهمانانم نداشتم و شرمنده خانواده‌های عزادار هستم.

در پایان جلسه قضات برای صدور رأی وارد شور شدند و متهم را به خاطر قتل شبه عمد به پرداخت دیه به اولیای دم دو کودک و ۳ سال حبس محکوم کردند.

پس از صدور رای، اولیای دم به حکم صادره اعتراض کردند و قضات دیوان با شکستن حکم، پرونده را بار دیگر برای رسیدگی به شعبه ۱۰ (هم‌عرض) فرستادند.

دومین جلسه دادگاه

در دومین جلسه رسیدگی به این پرونده نیز بار دیگر شاکی‌ها خواهان قصاص و دریافت دیه شدند. سپس وکیل اولیای دم به جایگاه رفت و گفت: متهم مدعی است به خاطر مصرف مسکرات اختیاری بر رفتارش نداشته است. اما مستی وی در دادسرا بررسی و ادعای وی مبنی بر مسلوب الاراده بودن رد شده است. او از اسلحه که وسیله‌ای کشنده است استفاده کرده و این موضوع نیازی به قصد و نیت او برای قتل ندارد. عمل متهم کشنده و اتهامش قتل عمدی است.

پس از دفاعیات متهم وکیلش گفت: در بازبینی فیلم عروسی مشاهده شد که ۴ گلوله به صورت هوایی شلیک شده و بعد از آن اسلحه روی زمین افتاده و گلوله پنجم به طور غیرعمدی شلیک شده است؛ بنابراین موکلم قصدی برای قتل نداشته است.

در پایان جلسه قضات با توجه به مدرک‌های موجود در پرونده بار دیگر متهم ۶۰ ساله را از اتهام قتل عمدی تبرئه و به خاطر قتل شبه عمد به پرداخت دیه کامل دو کودک و همچنین پرداخت دیه به خاطر جراحت‌های وارد شده به دو مجروح حادثه محکوم کردند.

روزنامه ایران

برچسب ها: قتل ، پلیس آگاهی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۵ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
اون وقت یه عده میگن چرا مشروب خرامه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۹ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
بایدبا این رسومات غلط برخورد و انجام آن غیرقانونی شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۹ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
باید این پیرمرد که دو طفل معصوم رو کشته و خانوده آنها را عزادار کرده اعدام شود ، این که مست بوده خوب عذر بدتر از گناه است ،پس خوبه هر مستی آدم کشت تبرئه بشه؟؟؟ تازه باید او را دو بار اعدام کرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۴ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
هر سال تعدادی در عروسی کشته میشوند به خاطر رسمی غلط و اشتباه حالا تیر هوای شلیک میکنید چه میشود عروس و داماد خوشبخت میشوند پس اگر چنین هست پولدارها بروند توپ در کنند موشک هوا کنند باید چند نفر از این افراد قاتل را اعدام کنندتا کسی جرات نکند عکس تفنگ را هم دست نمگیرد ....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۱ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
توی جشن رقص وپای کوبی می کنند نه تیر اندازی معنی هم ندارد تو رو به خدا جمع کنید این رسم خطرناک رو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۱ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
در مملکتی که قانون اجرا نمیشه همین اتفاقا می افته مشروب خورده مست بوده زده دونفر بیگناه رو کشته از این بدتر می خواستید بشه
.این رسم غلط چیه باعث عزادار شدن خانواده ها میشه .دولت جدی برخورد کنه .پیرمرد بی خرد بایستی اعدام میشد تا میشه عبرت دیگران شود
تا فکر نکنند پول دارند می توانند هر غلطی بکنند بعد دیه بدن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۷ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
قطعا هیچ میزبانی قصد قتل میهنانش رو ندارن
ولی خوردن مشروب کار درستیه؟
ما هم لر هستیم و تیراندازی هم میکنیم در عروسی ولی مشروب نمی‌خوریم
اینها از ما نیستن اعلام برائت میکنیم از اینها
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۲۰ ۲۶ فروردين ۱۴۰۳
اعدام کنید. یه پیر زده دوتا بچه معصوم و کشته فقط دیه بده؟!
آخرین اخبار