بازگشت واحد ۲ گازی نیروگاه شهیدرجایی به مدار تولید 

واحد شماره ۲ گازی نیروگاه شهید رجایی که برای انجام تعمیرات اساسی از شبکه سراسری تولید، خارج شده بود دوباره به شبکه سراسری تولید پیوست.

فرشید کاکاوند سرپرست معاونت تولید نیروگاه سیکل ترکیبی گفت: واحد شماره دو گازی این نیروگاه که به منظور تعمیرات اساسی و کمپرسور از مدار تولید برق خارج شده بود، با پایان این فعالیت، دوباره به شبکه سراسری تولید برق پیوست.

کاکاوند افزود: تلاش کارکنان متخصص نیروگاه شهید رجایی برآن است تا با انجام به موقع تعمیرات و آماده سازی واحد‌های سیزده گانه، این نیروگاه بتواند به تعهدات خود در تولید برق به ویژه در پیک تابستان عمل کنند.

سرپرست معاونت تولید نیروگاه سیکل ترکیبی با اشاره به فعالیت‌های این دوره از تعمیرات واحد شماره ۲ گازی بیان داشت: دمونتاژ لاینر‌ها و فلو اسلیوها، دمونتاژ تجهیزات محفظه‌ی احتراق، دمونتاژ ترانزیشن پیس ها، دمونتاژ پوسته توربین، کمپرسور و روتور توربین و کمپرسور، نازل‌ها و پره‌های توربین، اندازه گیری، تست و بازدید تجهیزات توربین و کمپرسور، همچنین تعویض پره‌های کمپرسور با پره‌های ساخت داخل، انجام تست NDT بر روی پره‌های ژنراتور و انجام تست‌های غیرمخرب NDT، بازدید از لوله‌های بویلر و تمیزکاری و شستشوی آنها، عایقکاری نقاط دارای ضعف عایقی، بازید از اگزوز‌ها و ترمیم عایق‌های آنها از جمله اقداماتی است که در این دوره از تعمیرات از سوی متخصصان تعمیرات مکانیک عملیاتی شده است.

وی در خصوص فعالیت‌های متخصصان تعمیرات الکتریک اضافه کرد: تعمیرات اساسی الکتروفن و پمپ‌های ۴۰۰ ولت، الکتروموتور ۶/۶ کیلو ولت، تعمیرات اساسی استارتر‌های MCC، بریکر‌های ۴۰۰ ولت و ۶/۶ کیلو ولت و آزمایش حفاظت‌های آنها، انجام انواع تست‌های روتور و استاتور ژنراتور، انجام آزمایش‌های الکتریکی ترانس‌های اصلی، کمکی و استیشن بازدید و سرویس تپ چنچر ترانس اصلی، از فعالیت‌های این دوره از تعمیرات است که از سوی متخصصان تعمیرات الکتریک این نیروگاه به انجام رسیده است.

کاکاوند گفت: تعمیرات اساسی سیستم کنترل اسپیدترونیک شامل نرم افزار و سخت افزار، تنظیم وکالیبراسیون نشاندهنده ها، تست و کالیبراسیون پرشر سوئیچ ها، لیمیت سوئیچ‌ها و بازدید و تنظیم لیمیت سوئیچ‌های والو‌های موتوری نیز از فعالیت‌هایی است که از سوی متخصصان تعمیرات ابزاردقیق انجام شده است.

نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی قزوین دارای ۳ بلوک است که هر یک، از ۲ واحد گازی و یک واحد بخاری تشکیل شده است و در مجموع، ظرفیت نامی هر بلوک، ۳۴۰ مگاوات است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار