محور خرم آباد-پل دختر ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد

سرپرست شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل لرستان پیشرفت پروژه محور خرم‌آباد- پل‌دختر را ۳۰ درصد عنوان کرد و گفت: برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه رقمی بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

گودرز بابا عباسی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه محور خرم‌آباد- پل‌دختر توضیح داد: قطعه یک محور خرم‌آباد- پل‌دختر با طول ۱۷.۵ کیلومتر و پیشرفت فیزیکی ۶۸ درصدی در حال حاضر فعال است.
به گفته وی اعتبار هزینه شده برای این پروژه ۴۲۰ میلیارد تومان بوده و برای تکمیل آن حدوداً ۸۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است.
سرپرست شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل لرستان گفت: تعداد پل‌های خاص این پروژه یک دستگاه، آبرو‌ها ۴۳ دستگاه و تونل‌ها نیز ۳ دستگاه هستند، طول بزرگترین تونل ۲۰۷۴ متر و کوچک‌ترین تونل ۳۶۰ متر است.
 باباعباسی افزود: طول کلی تونل‌های این قطعه ۲۷۹۸ متر است و در حال حاضر دو دستگاه تونل تکمیل و ۲۰۰ متر از تونل شماره ۳ حفاری شده است، لازم به ذکر است در صورت تکمیل این قطعه راه ارتباطی شهر معمولان به خرم‌آباد تکمیل می‌شود.
وی در مورد قطعه دوم پروژه هم توضیح داد: قطعه دوم به طول ۱۲/۵ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۱۵ درصدی در حال فعالیت است، اعتبار هزینه شده در این قطعه ۱۴۰ میلیارد بوده و برای تکمیل نیز حدود ۹۰۰ میلیارد اعتبار لازم است.
سرپرست شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل لرستان گفت: تعداد پل‌های خاص این قطعه ۲ دستگاه، آبرو‌ها ۲۷ دستگاه و تونل‌ها نیز ۳ دستگاه است، طول بزرگترین تونل ۱۱۰۰متر و کوچکترین تونل ۱۱۰ متر است و جمع کل تونل‌های قطعه دوم ۱۸۱۰ متر است که تاکنون ۳۰۰ متر از تونل شماره ۳ آن حفاری شده است.
بابا عباسی بیان کرد: قطعه چهار محور خرم‌آباد- پل‌دختر به طول ۱۲ کیلومتر و پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد در حال انجام است، اعتبار هزینه شده برای این قطعه نیز ۲۲۰ میلیارد تومان بوده و برای تکمیل آن نیز حدود ۹۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار لازم است.
وی با بیان اینکه تعداد پل‌های خاص این پروژه ۲ دستگاه، آبرو‌ها ۱۸ دستگاه و تونل‌ها ۴ دستگاه است، گفت: طول بزرگترین تونل ۹۷۰ متر و کوچکترین تونل ۱۳۰ متر است، جمع طول کل تونل‌های این قطعه ۱۸۸۰ متر است.
 به گفته سرپرست شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل لرستان مبلغ هزینه شده برای پروژه اعم از مطالعه، نظارت، آزمایشگاه، تملک اراضی کشاورزی و اجرا بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که عمده آن مطالبات انباشت شده پیمانکاران و مشاور و مالکین اراضی است.
بابا عباسی پیشرفت کلی پروژه محور خرم‌آباد- پل‌دختر را ۳۰ درصد عنوان کرد و افزود: برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه رقمی بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز است.
وی عمده‌ترین مشکل پروژه را کمبود اعتبار و نقدینگی همچنین عدم تملک اراضی کشاورزی طول مسیر مطرح کرد و گفت: در صورت تامین اعتبار لازم این پروژه ظرف مدت ۲ سال قابل بهره‌برداری خواهد بود.
سرپرست شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل لرستان بیان کرد: حدود ۱۲/۵ کیلومتر از قطعه اول در مراحل پایانی روسازی است که در صورت تخصیص و پرداخت بخشی از مطالبات قرارگاه تا پایان سال مالی ۱۴۰۲ یعنی شهریور ۱۴۰۳ قابل بهره‌برداری است.
به گفته بابا عباسی قطعه سوم محور خرم‌آباد- پل‌دختر در حال انجام مطالعات بازنگری و تکمیلی مسیر است که پس از تکمیل و جمع بندی نهایی و تامین اعتبار؛ مناقصه برگزار و پیمانکار این قطعه نیز مشخص و عملیات اجرایی در این قطعه نیز شروع خواهد شد. 

برچسب ها: جاده ، لرستان
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.