اضافه شدن ۱۴۰۰ هکتار زمین به محدوده روستا‌های استان کرمانشاه

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت: در راستای جلوگیری از توسعه حاشیه نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی ۱۴۰۰ هکتار زمین به محدوده روستا‌های استان کرمانشاه اضافه شده است.

رامین الماسی گفت : حاشیه‌نشینی در واقع سکونتگاه غیررسمی یا بافت‌های ناکارآمدی هستند که بدون برنامه‌ریزی شکل گرفته و اتفاقاتی در این مناطق رخ داده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه وقتی روستا‌ها به شهر الحاق می‌شوند به تدریج تبدیل به سکونتگاه‌های غیررسمی می‌شوند، عنوان کرد: سال گذشته برای تمام روستا‌های پیرامون کرمانشاه که ممکن بود به سکونتگاه غیررسمی تبدیل شوند برنامه‌ریزی و بافت‌هایی در این روستا‌ها ایجاد شد.

وی گفت: در شهر کرمانشاه ۳۸۰ هکتار و در استان کرمانشاه بیش از ۱۴۰۰ هکتار به محدوده روستا‌ها افزوده شده و قطعه‌بندی در حال انجام است و برای افرادی که از شهر به روستا مهاجرت کنند با داشتن شرایط لازم زمین ۳۵۰ تا ۵۰۰ متری رایگان در نظر گرفته شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه مناطق حاشیه‌نشین به توجه اصولی و دقیق نیاز دارند عنوان کرد: بسیاری از این مناطق معابر مناسب نداشتند، اما شهرداری سال گذشته چند معبر جدید در این مناطق ایجاد کرد که علاوه بر افزایش دسترسی سرانه فضای سبز نیز افزایش می‌یابد.

الماسی گفت: راه و شهرسازی در زمینه تحقق برنامه‌های نوسازی در محله‌های ناکارآمد و بافت‌های فرسوده از رتبه ۳۰ به رتبه ۱۷ کشور رسیده است و بنا داریم با اقدامات انجام شده امسال به جایگاه‌های نخست ارتقا پیدا کند.

وی بیان کرد: تحقق عملکرد راه و شهرسازی در این زمینه در سال ۱۴۰۱ حدود ۱.۸ درصد بود که در سال گذشته به ۶۲ درصد رسید و همچنین از نظر عملکرد صدور پروانه به استان هفتم ارتقا پیدا کرده و این نشان دهنده روبه رشد بودن برنامه‌ها است.

الماسی با بیان اینکه تمام مناطق حاشیه نشین و بافت ناکارآمد شناسنامه دارند افزود: برای آسفالت معابری که در این مناطق خاکی باشند قیر رایگان تحویل شهرداری می‌شود و در مرحله بعد نیز مناطق دارای آسفالت مضمحل هستند در دستور کار قرار می‌گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه عنوان کرد: در این محدوده‌ها علاوه بر اقدامات انجام شده، ۱۹ بسته تشویقی برای ساخت و ساز جدید و برای هر کدام از محلات و شهر‌ها بسته‌های بومی تدوین شده است و گروه‌های جهادی در این راستا به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولان عمل می‌کنند.

الماسی درباره آخرین وضعیت محله آقاجان به عنوان یکی از محلات حاشیه‌نشین گفت: مقرر شده ۱۱۰ پلاک زمین در این محله تملک و به ازای آن زمینی در منطقه دیگری و با ۴۰ درصد تخفیف به مالکان تحویل می‌شود و در این اراضی معبر جدیدی ایجاد شود.

وی با تأکید بر ضرورت هماهنگی بین شهرداری و شورای شهر کرمانشاه به منظور تسریع در انجام اقدامات افزود: در گذشته مهاجرت از روستا به شهر اتفاق می‌افتاد، اما اکنون از مرکز شهر به سمت حاشیه شهر انجام می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه با انتقاد از رهاشدگی مسکن در ۱۰ سال گذشته گفت: ۱۵ هزار واحد پی‌سازی در شهر کرمانشاه انجام شده و تا پایان سال ۴۴ هزار واحد افتتاح یا زمین آن واگذار می‌شود.

الماسی با اشاره به کاهش طبقات در نهضت ملی مسکن افزود: در این طرح واحد‌ها تا مرحله سفت کاری و نما ساخته و بعد از آن به خود مردم واگذار می‌شود.

وی گفت: با توجه به اینکه اقدامات انجام شده در قالب نهضت ملی مسکن در نیمه دوم سال نتیجه می‌دهد، بنابراین امسال نیز با معضل افزایش اجاره مسکن مواجه خواهیم بود و از مالکان درخواست د اریم به مستأجران کمک کنند .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.