قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس گفت: قیمت برنج به نفع کشاورزان با ساماندهی و کاهش واردات، امسال مورد حمایت جدی دولت است.

علی تیموری قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس روز پنجشنبه در نخستین رویداد کشاورزی دانش بنیان و فن بازار مازندران، گفت:واردات بی رویه برنج در دولت سیزدهم با کاهش ۵۰۰ هزار تنی ساماندهی شده است.

او افزود: واردات برنج بیش از حد تا سال ۱۴۰۰ از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن در دو سال دولت سیزدهم به ۸۰۰ هزار تن کاهش یافته است.

تیموری با تاکید بر این که قیمت برنج به نفع کشاورزان برنجکاری مورد حمایت جدی دولت در سال‌جاری خواهد بود، گفت: واردات بی رویه برنج برنجکاران شمال را به شدت آسیب پذیر کرد و این مهم امسال به نفع کشاورزان حل و فصل می‌شود.

او تصمیم حذف تخصیص ارز ترجیحی برای واردات برنج در حمایت از برنجکاری در داخل کشور دانست و افزود: دولت به شدت با هماهنگی وزارت جهادکشاورزی نسبت به میزان واردات و توزیع به موقع مراقبت می‌کند.

طبق آمار رسمی جهاد کشاورزی مازندران امسال ۲۱۶ هزار هکتار از شالیزار‌های استان زیر کشت اول برنج می‌رود که اکنون حدود ۹۰ درصد نشاکاری در این اراضی انجام شد.

برنجکاری یکی از مهم‌ترین فعالیت کشاورزی در مازندران و منبع مهم درآمد کشاورزان استان است. مازندران با تولید حدود یک میلیون تن برنج سفید، ۴۲ درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس گفت: رقابت پذیری و اقتصادی بودن تولیدات محصولات کشاورزی برای حضور در بازار‌های جهانی مورد تاکید وزارت جهاد کشاورزی است.

تیموری با بیان این که سال گذشته یک میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی با ۲۸ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ محقق شد، ادامه داد: این آمار در سال جاری به ۲ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی هدف‌گذاری شده است.

او وضعیت تولید مرغ در دولت سیزدهم را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: تولیدات کشاورزی مازندران به خصوص ۲ محصول برنج و مرغ در امنیت غذایی ملی نقش محوری دارد.

منبع:ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.