عملیات جستجوی دو مفقود بر اثر ریزش معدن در شازند درحالی به دلیل ریزش مجدد معدن متوقف شد که امروز مسئولان از تداوم جستجو به دنبال ایمن سازی خبر می‌دهند.

در ساعت ۸:۴۵ دقیقه صبح روز یکشنبه ۲۷ خردادماه خبر ریزش یکی از معادن اطراف شازند به ستاد مدیریت بحران واصل شد که بلافاصله عوامل امدادی و بخش‌های فنی و مهندسی از سطح شهرستان‌های اراک و شازند برای برآورد حادثه در محل ریزش حضور پیدا کردند.

به دنبال وقوع حادثه ریزش کوه در محدوده معدن شماره 5 شن و ماسه شهرستان شازند، چهار نفر شامل دو راننده کمپرسی و دو راننده بیل مکانیکی که در محل حادثه مشغول فعالیت بوده‌اند زیر آوار ریزش کوه حبس شدند که ‌‌گروه‌های امدادی و سگ‌های زنده یاب با رعایت نکات ایمنی زیر نظر مهندسان معدن  به جستجوی منطقه پرداختند.

با تلاش نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر پیکر یکی نفر از محبوسان از زیر آوار پیدا شد، اما ۳ نفر همچنان زیر آوار بودند که تلاش نیروهای امدادی و عملیاتی جمعیت هلال احمر برای یافتن سایر محبوسان همچنان ادامه داشت.

از محل وقوع حادثه، در پی ریزش مجدد بخشی از دیواره معدن ساعت ۱۱ و ۲۰ دقیقه با دستور فرمانده میدان، محل کاوش و جستجوی مفقودین تخلیه شد، با این حال مسئولان از تداوم جستجو با رعایت ایمنی بالا در منطقه خبر می‌دهند.

کوه به میزان یک چهارم بار اول ریزش کرد

فرماندار شازند با اشاره به وضعیت روند جستجو در معدن شازند اظهار داشت: عملیات جست‌وجوی ۲ مفقود دیگر حادثه ریزش معدن روز گذشته ادامه پیدا کرد و حتی تاریکی هوا مانع از توقف ادامه عملیات نشد چرا که نجات 2 نفر در زیر آوارها و پیدا کردن اجساد برای ستاد مدیریت بحران حائز اهمیت است.

وی افزود: شرایط محل وقوع حادثه به دلیل شدت ریزش معدن و ریزش سنگ‌های سنگین با وزن بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن بسیار پیچیده است، از طرفی قرار گرفتن کوه در گسل، موجب ناپایداری‌ منطقه وقوع حادثه شده و هر لحظه احتمال وقوع حادثه دیگری نظیر ریزش مجددی که اتفاق افتاد، وجود دارد؛ امروز هم‌زمان با آواربرداری و جابجایی سنگ‌ها، کوه به میزان یک چهارم بار اول ریزش کرد، اما خوشبختانه هیچ یک از عوامل و نیروهای امدادی آسیبی ندیدند.

فرماندار شازند بیان کرد: در جلسه ستاد مدیریت بحران مقرر شد که به هیچ وجه عملیات جست‌وجو متوقف نشود و تیم های عملیات همچنان کار را دنبال می‌کنند و ادامه عملیات در نهایت مراقبت و ایمنی لازم در شرایط بحرانی انجام می‌شود و سنگ‌برداری و آواربرداری باید با ایمنی و رعایت جوانب احتیاط در موقعیت بسیار ناامن انجام شود تا ضمن انجام عملیات و جست‌وجوی مفقودین، حادثه تلخ دیگری اتفاق نیفتد.

ایمن‌سازی منطقه پیش از مراحل بعدی عملیات

علیرضا شهرجردی مدیرعامل هلال احمر استان مرکزی بر ضرورت ایمن سازی معدن تأکید کرد و اظهار داشت: نیروهای امدادی در محل حادثه آماده‌باش کامل هستند تا پس از اعلام مسئولان عملیات آواربرداری مجدد آغاز شود، عملیات آواربرداری در محل حادثه معدن شهرستان شازند از ساعت 4 و 30 دقیقه صبح دوشنبه آغاز شد که با روشن شدن هوا، عملیات در چند محور ابتدا به شکل دیداری و نشانه‌گذاری با حضور 50 نفر از امدادگران در منطقه آغاز شده و سپس با استفاده از فلزیاب و سنگ‌های زنده‌یاب تا ظهر دوشنبه تداوم داشت.

وی با اشاره به اینکه روز گذشته مسیرهایی با استفاده از پهپاد ردیابی شد، ادامه داد: 2 نقطه مشترک هدفگذاری شده و عملیات بازگشایی و برداشت سنگ با بهره‌گیری از ظرفیت خودروهای سنگین انجام و حدود 7 متر پیشروی صورت گرفت که پس از 2 مرحله ریزش دیواره شرقی، ستاد مدیریت بحران به منظور حفظ جان امدادگران و تدابیر امنیتی بهتر، عملیات را متوقف کرد.

شهرجردی با اشاره به اینکه با رسیدن دستگاه‌های سنگین حمل و سنگ‌شکن، کار مجدد آغاز خواهد شد، گفت: در روز نخست با تلاش امدادگران استان و استان‌های همجوار و عملیات نقطه‌زنی با وجود خطر ریزش لحظه‌ای، با ایجاد تونل و اقدام ایثارگرانه، پیکر ۲ نفر از جانباختگان خارج شد که ایمن‌سازی منطقه پیش از مراحل بعدی عملیات امری ضروری است.

وی عنوان کرد: پس از حادثه، نخستین اکیپ شهرستان شازند در کمتر از ۱۰ دقیقه در محل حادثه حضور پیدا کرد و به تدریج اکیپ‌های شهرهای منطقه و سپس استان‌های همجوار از قم، لرستان و همدان در قالب ۱۵ تیم امدادی شامل ۷ تیم واکنش سریع، ۶ تیم آنست و یک تیم کوهستان به محل اعزام محل اعزام شدند و همچنین تیم حمایت روانی بانوان نیز به محل اعزام شد.

مدیرعامل هلال احمر استان مرکزی ادامه داد: تیم شازند در محل معدن مستقر بوده و سایر تیم‌های استانی و خارج از استان در توره و شازند نیز در آماده باش کامل مستقر هستند و هلال احمر در محل مستقر بوده و آمادگی دارد که پس از اعلام مسئولان عملیات را ادامه دهد.

برچسب ها: ریزش معدن ، حادثه
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۴ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
ای داد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۳۴ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
صاحب معدن گناه کار نیست
Iran (Islamic Republic of)
حسنی
۱۶:۲۳ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
مشغول معدن مهندس انفجار شدیداً برخورد شود صددر صد قدرت انفجار زیاد بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۴ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
عجله ای نیست چون دیگه فایده ای نداره
آخرین اخبار