رئیس پلیس فتای تهران بزرگ توصیه‌هایی را برای نحوه تشخیص اخبار درست انتخاباتی در فضای مجازی ارائه کرد.

سرهنگ داود معظمی گودرزی با بیان اینکه مجرمان سایبری به دنبال این هستند که در فرصت‌های مختلف اهداف مجرمانه خود را محقق کنند، گفت: بسته به شرایط گاهی این اهداف موجب کلاهبرداری می‌شود، گاهی سوءاستفاده از اطلاعات فردی و ... بوده و گاهی نیز با هدف هدایت افکار عمومی با اخبار جعلی و ... است. در تمام این موارد لازم است که کاربران هوشیار بوده و سواد مجازی و دانش سایبری خود را ارتقا دهند.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات افراد سودجو در فضای مجازی انتشار اخبارجعلی است، درباره اینکه اخبار جعلی در ایام انتخابات چه نشانه‌هایی دارد، گفت: اخبار جعلی منبع رسمی و قابل اعتمادی ندارند از این رو کاربران نباید به اخباری با عبارات «شنیده شده است»، «منبع آگاه» و ... توجه کنند. همچنین اخبار جعلی معمولا در سایر رسانه‌ها و به خصوص رسانه‌های رسمی کشور بازنشر نمی‌شوند. گاهی نیز افراد سودجو اقدام به ساخت حساب‌های کاربری مشابه افراد شناخته‌شده یا جعل محتوای آن در فضای اینستاگرام، ایکس و ... می‌کنند که در این خصوص نیز مردم باید هوشیار باشند.

معظمی گودرزی یکی دیگر شیوه‌های انتشار اخبار جعلی را بازنشر دوباره اخبار و تصاویر قدیمی دانست و گفت: گاهی نیز تیتر‌ها و عناوینی انتخاب می‌شود که صحت نداشته و تنها به قصد تخریب یا دریافت کلیک است.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ همچنین نسبت به ارسال لینک‌های ناشناس با موضوع کمک به ستاد انتخاباتی نامزد‌های انتخابات نیز هشدار داد و گفت: شهروندان دقت داشته باشند که وارد چنین لینک‌هایی نشوند و اگرقصد کمک به ستاد نامزد مورد نظر خود را دارند، شماره حساب‌های مربوط به آن را را حتما از رسانه‌های رسمی ستاد انتخاباتی نامزد موردنظرشان دریافت کنند.

سرهنگ گودرزی

وی همچنین با هشدار به کاربران و به خصوص طرفداران نامزد‌های انتخابات از آنان خواست که مراقب برنامه‌های جعلی منتسب به نامزد‌های انتخاباتی نیز باشند و گفت: دیده شده که گاهی فضای مجازی مجرمان سایبری با ارسال نرم افزار‌ها یا لینک‌های مخرب با عناوین مختلف به دنبال دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران هستند تا از آن طریق اقدام به اخاذی از آنان کنند. از این رو توصیه می‌شود که کاربران نسبت به نصب برنامه‌های این چنینی دقت بیشتری داشته باشند.

معظمی گودرزی درباره دعوت کاربران به گروه‌های انتخاباتی نیز گفت:‌در مواردی چنین اقدامی می‌تواند ترفندی برای کلاهبرداری سایبری باشد. از این رو لازم است که مردم به کاربران ناشناسی که قصد دعوت از آنان برای پیوستن به گروه‌های مختلف را دارند توجهی نکرده و به هیچ عنوان اطلاعات هویتی خود را برای این‌گونه گروه‌ها ارسال نکنند.

منبع: ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار