پژوهشگر مرکز عفونت‌های منتقله از خون جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: واکسیناسیون یکی از راه‌های پیشگیری از بیماری تب دِنگی است که در برخی کشورها از آن در سطح محدود استفاده می‌شود.

دکتر ساناز احمدی٬ پژوهشگر مرکز عفونت‌های منتقله از خون جهاد دانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به شیوع بیماری تب دنگی در کشور اظهار کرد: راه اصلی پیشگیری از ابتلا به بیماری تب دِنگی از بین بردن مکان‌های تولید مثل پشه مثل مرداب‌ها، آب‌های راکد، چاه‌ها و منابع باز آب و همچنین محافظت از نیش پشه‌ها با استفاده از مواد دفع کننده حشرات، پوشیدن لباس‌های پوشیده و نیز نصب توری بر پنجره‌ها است.

وی با اشاره به این که بیماری تب دِنگی جزء ویروس‌های خونریزی دهنده است، ادامه داد: تشخیص ویروس با اندازه گیری آنتی ژن، آنتی بادی ویروس، انجام تست مولکولی بوده و درمان ضدویروسی مشخصی برای آن وجود ندارد و عمدتا درمان‌ها به صورت حمایتی و نگهدارنده هستند؛ لذا بهترین درمان نگهدارنده، حفظ حجم داخل عروقی بیمار و انجام سرم تراپی است.

به گفته پژوهشگر مرکز عفونت‌های منتقله از خون جهاددانشگاهی خراسان رضوی، بیماری تب دِنگی توسط گزش پشه آئدس منتقل شده و عمدتا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری وجود دارد؛ اما به دلیل تغییرات آب و هوایی و مسافرت‌های بین المللی به سایر مناطق دنیا نیز گسترش یافته است. این پشه عموما در روز به ویژه پس از طلوع و قبل از غروب آفتاب انسان را نیش می‌زند.

احمدی عنوان کرد: اخیرا مواردی از ابتلا به این بیماری در برخی از هموطنان مسافر کشور‌های حوزه خلیج فارس و همسایه‌های شرقی شناسایی شده است؛ البته انتقال این بیماری از طریق انسان به انسان امکان پذیر نیست و در موارد نادر انتقال از مادر باردار به جنین نیز گزارش شده است.

وی تصریح کرد: تب دِنگی معمولا دارای ۲ هفته دوره نهفتگی بوده و تظاهرات بالینی آن از بدون علامت تا شدید است. این علائم شامل تب و لرز شدید، درد پشت چشم، سردرد شدید و همچنین علائم گوارشی، از جمله تهوع و استفراغ همراه است و در صورتی که این بیماری، در سطح خفیف یا کم علامت بروز کند، بیمار سریع بهبود می‌یابد؛ اما در برخی موارد، فرد ممکن است علائم هشدار دهنده داشته و در نهایت وارد مرحله‌ی شدید این بیماری شود.

وی با اشاره به این که در سالمندان، نوزادان، مادران باردار و بیماران خاص طبق پروتکل جدید کشوری بیماری تب دِنگی ممکن است بروز شدیدتری داشته باشد، خاطرنشان کرد: در مرحله شدید با آسیب به جدار عروق فرد مبتلا افت فشارخون پیدا کرده و وارد مرحله شوک شده، افت پلاکت و مشکلات انعقادی منجر به خونریزی‌های شدید در بیمار شده، خون رسانی به ارگان‌های حیاتی مثل مغز، کبد و کلیه مختل و بیمار مبتلا به مشکلات کلیوی و آنسفالوپاتی می‌شود.

پژوهشگر مرکز عفونت‌های منتقله از خون جهاددانشگاهی خراسان رضوی تاکید کرد: با انتشار بیماری تب دِنگی و پشه ناقل آن، موارد خفیف به شکل سرپایی درمان و مواردی با علائم هشدار دهنده جهت درمان بستری می‌شوند.

برچسب ها: تب دنگی ، پشه آئدس
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۳ ۲۱ تير ۱۴۰۳
صبحها و عصرها باید بشدت مواظب پشه ها بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۱ ۲۰ تير ۱۴۰۳
خدا رو شکر شبا خوابه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۲ ۲۰ تير ۱۴۰۳
نه به واکسن عمرا دیگه واکسن بزنم بمیرم بهتره که واکسن بزنم
آخرین اخبار