کد خبر: ۵۲۰۶۴۲۳
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۶
۰۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۶
کد خبر : ۵۲۰۶۴۲۳

کوهپیمایی و کوهنوردی در فصل بهار ملاحظات خاصی دارد که ورزشکاران و علاقه مندان به کوه و کوهپیمایی باید برای حفظ سلامت خود و حفظ محیط زیست آنها را رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خرنگاران؛ با صنعتی شدن شهرها وتغذیه نامناسب و بروز بسیاری از بیماری ها  بهترین راه درمان روی آوردن به ورزش است . همچنین بدلیل بالارفتن میزان آلودگی هوا در شهرها امکان ورزش در داخل شهرها به صلاح نیست وامکان دارد حتی در شرایط اضطرار و آلودگی بیش از حد برای سلامتی خطرناک هم باشد . در این میان بهترین و ارزان ترین ورزش برای عموم مردم کوهپیمایی است.

جالب است بدانید که کوه پیمایی با کوهنوردی متفاوت است . کوهپیمایی بیشتر جنبه همگانی دارد و طی کردن مسافت های کمتر از 2500 متررا شامل می شود اما کوهنوردی جنبه حرفه ای دارد.

خوشبختانه 51 درصد کشور ما را مناطق کوهستانی تشکیل داده است و در دامنه اکثر شهرهای بزرگ کوه قرار دارد که مردم می توانند به راحتی از این موهبت الهی بهره برداری کنند.

البته کوهنوردی نیز مانند تمامی رشته‌های ورزشی وقتی بحث فعالیت در بعد حرفه‌ای می‌شود مستلزم بالا بودن سطح آمادگی جسمانی و توانایی فنی است اما در بعد همگانی این ورزش که کوهپیمایی می‌شود فقط به مقدار کمی آموزش فنی ، زیست محیطی و پزشکی نیاز است و برخورداری از اطلاعات و آموزش‌های مختصری همچون اینکه در سربالایی‌ها فشار بیش از حد جسمانی باعث فشار به قلب می‎شود و در سر پایینی نباید از یک حدی سریع تر حرکت کرد زیرا ممکن است به زانو آسیب بزند،کافی است.

درست است که داشتن این مقدار آگاهی برای لذت بردن از ورزش درطبیعت زیبای کوه برای افراد عادی کافی است اما هر فصلی ملاحظات خود را برای استفاده از کوه دارد.

از آنجاییکه فصل بهار مستعدترین فصل برای بارش‌های فصلی است و همچنین عمده سیلاب‌ها در بهار رخ می‌دهد که وقوع سیل و حوادث غیرمترقبه نیز جزو عواقب حادثه سازی است که کوهنوردان باید دقت کنند در این فصل از نزدیک شدن به بستر رودها اجتناب کنند.

حساسیت های بهاری
بدلیل گرده افشانی گیاهان در فصل بهار ممکن هست که حساسیت‌های پوستی و یا تنفسی بوجود‌آید که در صورتی که کوهنوردی سابقه حساسیت و آلرژی به فصل بهار را دارد باید در این خصوص دقت کند.
 
بروز رعد و برق و سقوط بهمن
به واسطه گرم شدن زمین در مناطق کوهستانی و ارتفاعات وقتی بسترزمین در این مناطق گرم می‌شود موجب سقوط بهمن می‌گردد که این اتفاق بیشتر در اردیبهشت ماه رخ می‌دهد و این نیز از موارد بسیار حائز اهمیت برای حفظ امنیت کوهنوردان در فصل زیبای بهار است.
 
مراقبت و حفظ محیط زیست
در فصل بهار به ههزمان با رویش سایر گیاهان، سبزی‌های کوهی نیز که خاصیت درمانی و یا خوراکی دارد که اکثر این قبیل گیاهان در مناطق البرز وزاگرس رشد می‌کنند به همین منظور علاوه بر کوهنوردان در این فصل بسیاری از مردم نیز برای چیدن این سبزی‌ها به کوه‌ها می‌روند از آنجاییکه ریشه برخی از این گیاهان قابل استفاده است ، از ریشه جداکردن این گیاهان از خاک باعث می‌شود تا نسل این گیاهان که برخی از آنان بسیار کمیاب هستند منقرض شود.

چرای دام
باوجودیکه دامداران فقط اجازه دارند از نیمه خردادماه تا اواخر شهریوراز منابع طبیعی برای چرای دام استفاده کنند اما متاسفانه تعدادی از دامداران از فروردین ماه دام های خود را برای چرا با این مناطق می‌برند و این مسئله باعث می‌شود تا در بهترین فصلی که گیاهان رشد می‌کنند از رویش آن جلوگیری شود.
 
امیدوارم با توجه به نکات ذکر شده و رعایت نکات ایمنی لازم اکثر مردم بتوانند به طبیعت زیبای کوه بروند و در حالیکه به سلامت خود کمک می‌کنند با حضور در طبیعت روح و روان خود را نیز تقویت کنند و از این موهبت الهی که در کشور ما بسیار وجود دارد به خوبی بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر