کد خبر: ۵۸۴۰۹۷۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۰

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: پتانسیل بالایی در تولید برخی محصولات خشکبار در کشور وجود دارد اما به سبب اتخاذ برخی سیاست های نادرست به یک کشور وارد کننده در این حوزه تبدیل شده ایم.

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص وضعیت صادرات خشکبار اظهار داشت: در مجموع تولید محصولات باغی امسال نسبت به سال گذشته روند افزایشی را تجربه کرده است.

وی افزود: در شش ماهه نخست سال جاری 467 هزارتن انواع محصولات باغی به ارزش بالغ بر 914 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شده که به نسبت سال گذشته از نظر وزنی 47 درصد و ارزش 8 درصد افزایش داشته است.

نورانی در خصوص وضعیت صادرات پسته بیان کرد: طبق آمار موجود در شش ماهه نخست سال جاری حدود 40 هزارتن پسته با ارزش بالغ بر 381 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد که در مقایسه با صادرات 33 هزارتنی پسته سال گذشته 22 هزارتن از نظر وزنی و 20 درصد ارزشی افزایش را تجربه کرده است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی از کاهش صادرات کشمش خبر داد و گفت: در شش ماهه نخست سال 36 هزارتن کشمش با ارزش 89 میلیون دلار صادر شده که به نسبت سال گذشته از نظر وزنی با کاهش 9 درصدی واز نظر  ارزشی افزایش 3.5 درصدی روبرو شده است.

 وی  عنوان کرد: با توجه به پتانسیل های بالای تولید برخی محصولات اعم از کشمش،پسته و خرما در کشور اما به سبب اتخاذ برخی سیاست های نادرست به یک کشور وارد کننده تبدیل شدیم که این امر جای تامل و بررسی دارد.

نورانی تصریح کرد: با توجه به تصمیمات اخیر رئیس جمهور مبنی بر اعطای وام با سود پایین به صادرکنندگان انتظار می رود که صادرات از واردات پیشی بگیرد و تنها برخی اقلام خشکبار اعم از برگ ابنه،آناناس و میوه های گرمسیری که امکان تولید آن در داخل وجود ندارد، وارد شود.

انتهای پیام/کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر