کد خبر: ۶۳۹۸۳۶۴
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر خبر داد؛

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر می گوید که از ۱۶ دشت استان بوشهر، ۱۰ دشت ممنوعه شده و ۲ دشت نیز در حال ممنوعه شدن است.

۱۰ دشت استان ممنوعه اعلام شدبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، شاهپور رجایی صبح امروز در نشست بررسی چالش‌های حوزه منابع آب زیر زمینی با بیان اینکه استان بوشهر در وضعیت بحرانی کم‌آبی قرار دارد اظهار داشت: طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در راستای بهبود وضعیت منابع آب اجرا شده است که شرکت آب منطقه‌ای بوشهر یک‌هزار ۱۳۰ ایستگاه سنجش مستقر کرده و منابع آب این استان را به صورت مستمر پایش می‌کند.

وی از افت ایستاه‌ای سطح آب منابع زیرزمینی استان بوشهر خبرداد و گفت: افت سالانه بیش از یک متر از سطح آب‌های زیر زمینی در برخی از دشت‌های استان، زنگ خطر برای مسئولان و بهره برداران از منابع آب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اینکه وضعیت منابع آب استان بوشهر بر اساس شاخص‌های سازمان ملل متحد بحرانی است تصریح کرد:بر اساس شاخص‌های سازمان ملل متحد، دشت‌هایی که بیش از ۴۰ درصد برداشت از منابع آب زیر زمینی دارند، در وضعیت بحران شدید آبی دسته بندی می‌شوند که این حالت، شدیدترین درجه بحران آبی است.

رجایی با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از ۷۵ درصد کل آب تجدیدپذیر استان بوشهر مورد استفاده قرار می‌گیرد گفت: استان بوشهر با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته و بر اساس شاخص‌های بنیاد کمیسیون توسعه پایدار سازمان ملل در وضعیت شدید بحرانی آب قرار دارد.

وی، تعداد دشت‌های استان بوشهر را ۱۶ دشت دانست و خاطر نشان کرد:از ۱۶ دشت استان بوشهر، ۱۰ دشت ممنوعه شده و ۲ دشت نیز در حال ممنوعه شدن است. ۴ دشت دیگر استان بوشهر، دشت‌های ساحلی و لب شور فاقد کشاورزی است.

رجایی از اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در استان بوشهر خبرداد و بیان کرد: تحقق اهداف طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، در گرو اعمال محدودیت قانونمند در بهره‌برداری از این منابع و متناسب با توان اکولوژیک بر اساس معیار‌ها و شاخص‌های پایداری است. انسداد چاه‌های غیر مجاز و مضر به مصالح عمومی، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز و اجرای طرح‌های آبخیزداری و تغذیه مصنوعی، سه محور مهم اجرای این طرح است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر، حجم آب زیرزمینی قابل برنامه ریزی از طریق چاه‌ها برای کشاورزی در استان بوشهر را ۲۷۹ میلیون متر مکعب دانست و افزود: برداشت از این منابع توسط بیش از ۱۳ هزار چاه مجاز و غیرمجاز رقمی معادل ۳۳۹ میلیون مترمکعب است. هر سال بیش از ۵۹ میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی استان بوشهر برداشت اضافه صورت می‌گیرد.

انتهای پیام /پ

وضعیت منابع آب استان بر اساس شاخص‌های سازمان ملل متحد بحرانی است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر