اسرار نهان حروف مقطعه قرآن / حروف مقطعه قرآن چیست؟

افرادی که قرآن می خوانند حتما به یک سری از حروف مقطعه در قرآن برخورد کرده اند که با خواندن آن ناخودآگاه احساسی غریب به انسان القا می شود، حسی عجیب و والا که قابل وصف نیست.

افرادی که قرآن می خوانند حتما به یک سری از حروف که شاید به ظاهر بی معنا باشند و معمولا هم در ابتدای سوره های نورانی قرآن هستند برخورد کرده اند.

حروفی که از اسرار الهی حکایت می کنند و ناخودآگاه احساسی غریب را به انسان القا می کنند، حسی عجیب و والا که قابل وصف نیست.

اما به راستی این حروف قصد دارند چه بگویند و کدام سوره ها دارای حروف مقطعه هستند؟

در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا شما را با اسرار نهان حروف مقطعه قرآن آشنا نماید، پس با ما همراه باشید.

اسرار نهان حروف مقطعه قرآن / حروف مقطعه قرآن چیست و چگونه خوانده می شود؟!/ کدام یک از سوره های قرآن حروف مقطعه دارند؟

اسرار نهان حروف مقطعه قرآن

اوائل سوره هایی چند از قرآن مجید اصطلاحی به نام حروف مقطعه آمده است که در اول بیست و نه (29) سوره از سور قرآن قرار دارد و بیست و شش (26) سوره از این تعداد «مکی» و سه سوره دیگر «مدنی» است .

در مورد این حروف چه در قرآن و چه در احادیث و روایات مطلبی که از حقیقت معنایی این حروف پرده بردارد نیامده است . از این رو همواره به عنوان موضوعی پیچیده باقی مانده و مفسّران قرآن درباره آنها نظریات مختلفی ارائه داده اند .

نظر اکثر مفسرین اینست که قرآن به این حروف اشاره صریحی نداشته است و در قرآن کریم یا احادیث نبوی غیر از آنچه یاد شد هیچ نشانه یا حدسی که بتواند بحث پیرامون حروف مقطعه اوایل سوره ها هدفی را مشخص کند وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: حروف مقطعه سوره «شورا» با امام زمان(ع) چه ارتباطی دارند؟ 


البته باید گفت ، صحیح نیست که در قرآن چیزى یافت شود که فهم آن از ذهن ما خارج باشد در صورتى که قرآن در منتهى درجه فصاحت و بلاغت است و رهبر به سوى سعادت و سبب تکمیل نفوس مردم است و آیه آیه 9 سوره بنى اسرائیل« إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ» و آیه 174 سوره نساء می فرماید: « قَدْ جاءَکُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ أَنْزَلْنا إِلَیْکُمْ نُوراً مُبِیناً » بمجموع این کتاب شریف اشاره دارد.

اگر چه می توان گفت که بعضى از مواقع بنا به اقتضاء حکمت و مصلحت برخى از مطالب در قالب بعضى از الفاظ سر بسته بیان می شود که درک آن بدون دقّت و ضمیمه مطالب دیگر بآسانى میسر نمی گردد.

و به همین دلیل مفسرین برای تحقیق درباره آنها تلاش زیادی کرده اند و به بحر عمیقی داخل گشته اند ‌، حبیب الله نوبخت نویسنده کتاب دیوان دین معتقد است که حروف مقطعه در اوائل سوره ها عنوان مطالب آن سوره هاست البته مختصر و منحوت عنوان ، اما نظریات این عده فقط نظریات فردی است و مورد قبول دانشمندان قرار نگرفته است ‌، از این رو دانشمندان این حروف را جزو اسرار و رازهای پنهانی خداوند می دانند که جز خداوند متعال و راسخین در علم ، کسی به سرّ آن ها آگاهی ندارد و همگی بر این نظر تأکید دارند که خدا به مقصود خویش آگاه تر است.« سرّ من اسرار اللَّه استاثره اللَّه بعلمه »

زان گونه پیام ها که او پنهان دارد*****یک ذرّه بصد هزار جان نتوان داد

اسرار نهان حروف مقطعه قرآن / حروف مقطعه قرآن چیست و چگونه خوانده می شود؟!/ کدام یک از سوره های قرآن حروف مقطعه دارند؟

حروف مقطعه قرآن

قرآن 114 سوره دارد و در 29 سوره ملاحظه می کنیم که بعد از«بسم الله الرحمن الرحیم »سوره با حرفی آغاز شده است که در اصطلاح مفسران آنها را «فواتح السور» یا «حروف نورانی» و یا «حروف مقطعه» می نامند .

این حروف مقطعه در ابتدای سوره ها ‌، یک حرفی‌، دو حرفی ‌،سه حرفی‌، چهار حرفی یا پنج حرفی هستند که به ظاهر معنای روشنی ندارند .

حروف مقطعه به قرار ذیل است :

«الم- الم- المص- الر- الر- الر- المر- الر- الر- کهیعص- طه- طسم- طس- طسم- الم - الم- الم- الم- یس- ص- حم- حم- حمعسق- حم- حم- حم- حم- ق- ن »

این حروف به ترتیب در اوایل سوره های « بقره ‌‌، آل عمران ‌،اعراف‌ ،یونس ‌، هود ‌،یوسف ‌، رعد ‌، ابراهیم ‌، حجر ‌، مریم ‌،طه ‌، شعرا ‌، نمل‌، قصص ‌، عنکبوت ‌، روم لقمان ‌، سجده ‌،یس ‌، ص ‌، مومن ‌، فصلت ‌، شوری ‌، زخرف ‌، دخان ‌، جاثیه ‌، احقاف، ق ‌، قلم» هستند.

اگر این حروف جمع شوند و مکررات آنها حذف شود ‌، درست نصف حروف بیست و هشتگانه (28) الفبای عربی یعنی چهارده (14)حرف خواهند بود .


بیشتر بخوانید: اعجاز عددی حروف اسم جلاله "الله" 


این حروف را در عبارت « صِراط علیٍّ حق نُمْسِکُهُ » به معنای «راه علی حق است ما به آن چنگ می زنیم» یا «على صراط حق نمسکه » یا «على حق ، نمسک صراطه » گردآوری کرده اند و اهل نست نیز مى توانند براى تایید راه خود با همین حروف جملاتى مانند « صریح طریقک مع السنه » را بسازند؛ یعنى ، راه و روش تو در صورت هماهنگى با سنت (برداشت خاص اهل سنت از اسلام) صحیح است و این حروف (حروف مقطعه با حذف مکررات ) ، نصف حروف هجا است چون اثبات اعجاز نصف هدف آیات قرآن است.

سال ها بعد از نزول قرآن که براى زبان عرب قواعدى و علومى وضع شد حروف را نیز از حیث کیفیت تلفظ تقسیم کرده و هر قسمتى را بنامى نامیدند. اینک مى‌بینیم که این چهارده حرف اول سوره‌ ها درست مشتمل بر نصف تمام آن اقسام است یعنى نصف مهموسه و نصف مجهوره و نصف شدیده و رخوه و مطبقه و منفتحه و مستعلیه و منخفضه و قلقله (آقاى شهرستانى حروف هر یک از اقسام را ذکر کرده و شمرده‌اند) و همچنین بین حروف مقطعه هم حروف نقطه دار و هم حروف بی نقطه و هم حروف شمسی و هم حروف قمری و هم حروف متصل و هم حروف منفصل هست .

از یکصد و چهارده(114) سوره قرآن پنجاه و شش (56) سوره مکی و بیست و هشت (28) سوره مدنی هستند که از (56) سوره مکی قرآن (26)سوره ی آن و از (28) سوره مدنی (3) سوره ی آن ابتدایشان حروف مقطعه آمده است .

یعنی غالب سوره های حروف مقطعه دار (26)سوره از (29) سوره مکی هستند . و به عبارت دیگر هر سوره‌اى که در اول آن حروف مقطعه آمده مکیة است بجز سوره بقره و آل عمران اما سوره رعد اختلافى است.

همچنین بعد از حروف مقطعه معمولاً نام و یادی از کتاب و قرآن و ذکر و وحی و نوشته و . . . در میان می آید . اما در معانی این حروف ‌، مفسران قدیم و جدید نکات جالبی گفته اند که که شاید هر کدام بخشی از اسرار وجود در این حروف بیان کرده باشند .

به عبارت دیگر حروف مقطعه در اوائل سوره‌هاى مختلف وجود دارد که در برخى از موارد این حروف بطور بسیط بکار برده شده مانند « ص » در اول سوره 38(ص) و « ق » در اول سوره 50 (ق) و « ن » در اول سوره 68 ( القلم ) و در بعضى از موارد فواتح سور از دو حروف متشکل است که مجموعا ده سوره هستند که هفت مورد آن با « حم » شروع می شوند و آنها عبارتند از سوره‌هاى: غافر- فصّلت- شورى- زخرف- دخان- جاثیه- احقاف- و مورد هشتم و نهم و دهم عبارتند از سوره‌هاى : طه- طس- یس. و سیزده سوره دیگر که فواتح آنها از سه حرف شروع گردیده عبارتند از. بقره- آل عمران- عنکبوت- روم- لقمان- سجده- یونس هود- یوسف- ابراهیم- حجر- شعراء- قصص. و دو سوره از قرآن با چهار حروف شروع شده و آنها عبارتند از سوره اعراف و سوره رعد و فقط سوره « کهیعص » است که با پنج حرف آغاز گردیده است. البته اگر در سوره فصلت نیز « حمعسق » را یک مجموعه بحساب آوریم میتوان گفت که در آغاز دو سوره از سوره‌هاى قرآن حروف مقطعه پنجگانه وجود دارد و با توجه بمطالب فوق مجموعا بیست و نه سوره با حروف مقطعه شروع شده است.


بیشتر بخوانید: خواص خارق العاده ذکر ماشاءالله لا قوه الا بالله 


البته متذکر شویم که حروف مقطعه با ذکر مکررات عبارتند از : « ا ، ح ، ر ، س ، ص ، ط ، ع ، ق ، ک ، ل، م ، ن ، ه ، ی »‌ که گاهى آنها را" حروف نورانى" نیز مى‌نامند.

اسرار نهان حروف مقطعه قرآن / حروف مقطعه قرآن چیست و چگونه خوانده می شود؟!/ کدام یک از سوره های قرآن حروف مقطعه دارند؟

حروف مقطعه به چه معناست؟

درباره حروف مقطعه نظریه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در سه دسته تقسیم‌بندی کرد:

۱. حروف مقطعه از متشابهات قرآن است و هیچ‌کس نمی‌تواند مفهوم آن را درک کند.

این نظریه مخالفان زیادی دارد، زیرا قرآن کتاب مبین و آشکار است و نمی‌توان چیزی از آن را پیدا کرد که بر همه مردم حتی اولیای الهی مخفی باشد.


بیشتر بدانید: ناشنیده‌های شگفت انگیز از اعجاز قرآن درباره عدد 13 


۲. حروف مقطعه رمز‌هایی بین خدا و پیامبر (ص) است و به جز اولیای مقرب الهی کسی مفهوم آن را درک نمی‌کند.

۳. حروف مقطعه به جز خاصیت آوایی‌شان دربرگیرنده چیز دیگری نیستند و مشمول رمز و اشاره خاصی نمی‌شوند و حکمت آن‌ها این است که نشان دهد سوره‌های قرآن از محدوده لفظ‌ها و اصوات تجاوز نمی‌کند.

اسرار نهان حروف مقطعه قرآن / حروف مقطعه قرآن چیست و چگونه خوانده می شود؟!/ کدام یک از سوره های قرآن حروف مقطعه دارند؟

حدیث درباره حروف مقطعه

امام صادق (ع) درباره حروف مقطعه «الم» فرمود: «الم، رمز و اشارتی است میان خدا و حبیب او محمد (ص) خواسته تا کسی جز او بر آن آگاه نگردد. آن را به صورت حروف درآورده تا آن رموز را از چشم اغیار دور نگاه دارد و تنها بر دوست روشن و ظاهر سازد» (ابن طاووس، کتاب سعدالسعود. ص. ۲۱۷)

انتهای پیام/

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ایرج سپهوند
۰۱:۳۳ ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
با توجه به اینکه در قرآن باید سی کلمه باشن حم عسق این جدا باشه میشود سی کلمه مقطع یعنی سی جز قرآن بوجود میآید ۲۹نیست در اصل سی تاست حروف نورانی و اینکه
Iran (Islamic Republic of)
Eli
۰۴:۲۵ ۱۴ دی ۱۴۰۲
جدا از اسرار بودن این حروف که تو زمان مشخص خودش به اراده خداوند حتما آشکار میشه، انسان ها همیشه خدا کنجکاون بخاطر همین کنجکاوی درمورد این حروف، قرآن رو عمیقا میخونن و این خودش یه فرصت و بهانه ای میشه برای هدایت شدنشون. و خدا بهتر داند.
Iran (Islamic Republic of)
سید
۰۰:۳۶ ۲۸ آبان ۱۴۰۲
یکی از احتمالات این حروف شاید این باشد که وقتی قرآن نازل شد خداوند پیامبر (ص) را برای نوشتن قرآن صدا می زد و احتمال می رود که او را با این حروف صدا زده و آماده می کرد تا قرآن را یادداشت کند و جاه هایی که پیامبر (ص) آماده نوشتن هم بود دیگر او را صدا نمی کرد و بلافاصله آیات نازل و یادداشت اگر دقت کنید سوره های طولانی با چنین حروفی آغاز شده ....الم حم الر...
Iran (Islamic Republic of)
محسن
۱۷:۳۲ ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
آیا پیامبر آنچه بر وی نازل شده است را مکتوب نموده اند ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۱ ۲۵ شهريور ۱۴۰۱
با سلام اگر دو حرف یا سین را به انگلیسی بنویسید ya sin به معنی ای گناه میباشد
Iran (Islamic Republic of)
وکمچ
۲۰:۲۲ ۰۶ دی ۱۴۰۰
با حروف کلمه جمهوری چند کلمه ۴ حرفی می توان نوشت که در همه ی آن کلمات از حرف (ی) استفاده شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۱ ۰۲ دی ۱۴۰۰
سلام
حروف مقطعه حروف هایی هستند که دارای قدرت خاصی هستند و هر کس نحوه استفاده از آن ها را بداند، به قدرتی عظیم دست پیدا می کند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۴۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۰
هر که را اسرار حق آموختن مهر کردند و دهانش دوختند
United States of America
ع=خسرو
۲۰:۲۴ ۲۸ تير ۱۴۰۰
بسم الله الارحمن الرحیم
حروف مقطعه در قران هیج جیز عجیب وغیر قابل فهمی نیست تنها معجزه ای بزرگ از قران است که توسط خداوند برای مردمان عصر کامپیوتر طراحی گردیده تا بر مردم ثابت شود این کتاب ساخته وپرداخته دست بشر نیست وکسی ان را فرستاده که تمامی حروف ایات قران را به تعدا میداند وبرای پی بردن به این راز حتما نیاز به کامپیوتر وماشین حساب است وهرگز بدون این دو شمردن ان امکان پذیر نیست چرا که با اشتباه وخطای انسانی مواجه میشود دقت کنید از سوره های کوتاه شروع میکنیم تا به سوره های بلند وطولانی برسیم سوره قلم حروف ن بکار رفته در این سوره با احتساب خود ن وحروف مشدده مجموعا عدد 152 میباشد که بر عدد 19 قابل قسمت است یعنی فرستنده این سوره میدانسته چند ن در این سوره وجود دارد ومبنای همه سور که دارای حروف مقظعه میباشند عدد 19 را قرار داده ومعین کرده منظور از حروف مشدده یعنی حروفی که تشدید دار هستند وانها را باید دو بار محاسبه کرد مانند جنات که نون ان مشدد است وباید دو بار محاسبه شود اکنون به مورد مشکلتر ی می پردازیم در قران 7 سوره وجود داردکه با حم شروع میشود ویکی از انها عسق را هم دارد اگر مجموع حروف حم وعسق سوره شوری را با هم جمع کنیم یعنی هر هفت سوره رابا احتساب خود حروف مقطعه وحروف مشدد بشماریم قظعا عدد بدست امده وبدون تردیدبر 19 قابل قسمت است اما بزرگترین وشگفت انگیزترین انها سوره هایست گه با الم الر شروع میشود که با اصلاحاتی که مشروح ومستدل است وباید توضیح داده شود هم بر 19 قابل قسمت هستند که محال است جز خداوند کسی چنین توان ودانشی داشته باشد اگر خواستید مفصل وکامل ومستند توضیح خواهم داد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۱ ۲۹ مهر ۱۴۰۰
توضیح
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۳ ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
کلمه روز ۳۶۵ بار در قرآن آمده ، کلمه ماه ۱۲ بار در قرآن آمده ، کلمه مرد و کلمه زن هر یک ۲۴ بار در قرآن آمده ، در قرآن رموزی نهفته شده که آدم رو به شگفتی میاندازد ،سوره ای که درباره ذوالقرنین صحبت شده (سوره کهف)از ۱۱۰ آیه تشکیل شده طبق حروف ابجد ۱۱۰ یعنی علی ، و سوره ی بعدی از ۱۱۲ آیه تشکیل شده یعنی ولی الله ، علی ولی الله همان ذوالقرنین است ، کلمه روح ، روح القدس ، روح الامین که بین مفسران اختلاف نظر زیادی درباره این که منظور کیست میباشد ، جالب اینجاست این کلمه با مشتقات ۲۱ بار در قرآن آمده است و علی علیه السلام در ۲۱ رمضان که ماه خداست به بالاترین درجه بندگی که شهادت هست رسیده است ، قرآن پر از رمز است و واقعاً معجزه خداست ، در قرآن آمده وقتی حضرت موسی عصای خود را انداخت علاوه بر بلعیده شدن سحر ساحران همه آیت الکبری را دیدند حال میدانید آیت الکبری لقب کیست بله علی علیه السلام ، حضرت علی علیه السلام همان کسی هست که به همه پیامبران یاری رسانده است
Iran (Islamic Republic of)
محسن خاموشی
۱۰:۰۱ ۱۲ بهمن ۱۳۹۹
به نظرم یه رمز برایه وارد نشدن شیطان به این سوره ها بوده.
Iran (Islamic Republic of)
مدی
۰۱:۰۳ ۱۴ آذر ۱۳۹۹
این که می گید هیچ کدوم معلوم نیست به نظرم درست نیست. امام مهدی (عج) در مورد کهیعص فرمودند که خدا خبر شهادت امام حسین (ع) را به حضرت محمد (ص) داده بود.
Iran (Islamic Republic of)
علیرضا
۲۲:۲۵ ۱۰ شهريور ۱۳۹۹
سلام سلام...
Iran (Islamic Republic of)
پدراک زمانی
۲۳:۴۴ ۲۹ مرداد ۱۳۹۹
به این راز ها کاری ندارم اما زمانی که تاریخ رو توی این چندین سال می‌خوندم و نکاتی از قرآن و تورات و ...برداشت میکردم خیلی چیزهای جالبی رو بدست می آوردم چیزهایی که خیلی متفاوت با این دینی که در کشور و کشور ها هست ...مثل سوره اسرا که چقدر عمیق و قابل تامل هست کاش فقط حفظ کنیم
Singapore
زانیار کاظمی
۲۱:۳۰ ۱۹ تير ۱۳۹۹
کسی میدونه حرف های مقطعه چند حروف هستن وبرام بگه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۴ ۲۹ مهر ۱۴۰۰
24
Iran (Islamic Republic of)
پریسا
۱۸:۴۵ ۰۳ تير ۱۳۹۹
اینو کی گفته؟
Iran (Islamic Republic of)
کوکب
۰۱:۰۷ ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
اصن نخوندم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۶ ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
سلام معراج بوده سوره اسرا..
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۹ ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
سلام کلمه اول قاف
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۸ ۱۵ آبان ۱۳۹۸
سلام خدای عزیز این حروف میتونه ازدلایل اثبات وجود شما برای کسانی که جاهل به بودن خداهستندباشد.
Iran (Islamic Republic of)
لئونارد
۱۹:۳۵ ۱۷ مهر ۱۳۹۸
آنچه گفته میشود فقط نظر انسان هاست و این راز فقط بواسطه خداوند بیان شده است .
Iran (Islamic Republic of)
سارا
۱۷:۴۹ ۲۲ شهريور ۱۳۹۸
سلام. من از دوسنى كه اعلام امادگى كرده اند براى فهميدم اسامى خداوند از قران. خواهش ميكنم. به من هم ياد دهند. با تشكر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۵ ۱۶ مرداد ۱۳۹۸
خدای من خیلی جالب بود برام !مرسی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۵ ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
بسیار عالی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۶ ۱۷ خرداد ۱۳۹۸
سلام
هنوز کسی پی به حروف مقطعه قرآن نبرده
وبه محض پی بردن دنیا به آخر می رسد
United States of America
ع=خسرو
۲۰:۲۶ ۲۸ تير ۱۴۰۰
دوست عزیز خداوند این راز را بمن اموخته ودنیا هنوز به اخر نرسیده
Iran (Islamic Republic of)
رسول یوسفی
۲۱:۲۵ ۱۰ اسفند ۱۳۹۷
با نام خدا و سلام به همه مسلمانان دنیا و دانش دوستان عالم هستی
بنده در قران اعجازهایی جدید در قران کشف کرده ام
از جمله اسم اعظم خداوند که تاکنون کسی کشف نکرده و نیز فرمولی در قران کشف کرده ام که با ان میشود تمامی هزار وچندت اسم خداوند را از اسم اعظم و اسم دوم و سوم الی هزارمین و آخرین اسم ،ترتیب بندی کرد. اعلام آ مادگی میکنم تا این فرمول را در اختیار همه مسلمانان جهان و حقیقت دوستان کره خاکی قرار دهم.
رسول یوسفی
Iran (Islamic Republic of)
یا علی
۲۲:۳۳ ۲۶ مرداد ۱۳۹۸
با عرض سلام خدمت شما دلال کاذب
بایستی بگویم که خداوند جل جلاله به پیامبرانش که امین وحی و راهنمایان بشر اند ، تمام نام های اعظم اش را فاش ننموده است حال شما دوست عزیز چطور چنین ادعای باطل و دروغی را مطرح می دارید ، « خدای نا کرده یک وقت که ادعای پیغمبری ندارید !!! » لطفا با چنین سخنان پوچ و بی اساس از قرآن برای خود منبع در آمد نسازید و از این حرف خیلی زود توبه کنید و ذهن مردم را در گیر نکنید . !
به امید هدایت
Iran (Islamic Republic of)
شهروز
۱۹:۱۵ ۱۲ آذر ۱۳۹۷
عالی
United States of America
ناشناس
۲۳:۵۳ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
الله اکبر
United States of America
ناشناس
۲۲:۲۹ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
بسیار عالی
United States of America
محمد
۲۲:۲۹ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
سلام بر پیامبر اسلام وامامان ورهروانشان
اگه تو اینترنت سرچ کنید راجع به اعجاز عدد 19در قرآن و ربط آن با حروف مقطعه میفهمید یکی از اسرار این حروف در قرآن و ریاضی پیچیده آن ثابت کردن معجزه قرآن است
Iran (Islamic Republic of)
مسیح
۲۰:۳۷ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
تعداد حروف مقطعه در هر سوره ای که با حروف مقطعه شروع شود مضربی از عدد 19 است. عدد 19 تعداد حروف بسم الله الرحمن الرحیم است و همینطور مضرب 114 هم می باشد. و در سوره مدثر به این عدد اشاره شده است. و همینطور تعداد کل الرحمن ها و الرحیم های قرآن مضرب عدد 19 است . و اعجاز دیگر قرآن این است که پیامبری بی سواد چنین قرآنی را با رعایت مضرب عدد 19 در سوره های حروف مقطعه دار برای بشریت آورده است. در سوره ق خداوند به جای عبارت قوم لوط از عبارت اخوان لوط استفاده می کند تا مضرب عدد 19 حفظ شود. همینطور در سوره ن خداوند به جای یونس از عبارت صاحب حوت استفاده میکند.و ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۷ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
بیش از شش هزار آیه هر چه پی بردید عمل کنید
Iran (Islamic Republic of)
bm
۱۸:۵۷ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
وقتی خداوند میفرمود الم پیامبر خدا هم میگفت کار مهمی پیش آمده و باید بروم .. همین . البته میگویند قدرت اعجازی در قران هست که هر فردی بتواند به ان دست یاید به قدرت معجزه مسلح میشود .. که معمولا اولیا خداوند و بعضی دوستان خدا در سن پیری به ان میرسند .. الله اعلم
Germany
مرتضی
۱۷:۳۴ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
هیچ سر و رمز و رازی در کار نیست این خرافات را کنار بگذارید
Iran (Islamic Republic of)
hassan
۱۸:۵۷ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
خدا هدایتت کنه
Iran (Islamic Republic of)
جوان سیستم
۱۹:۳۹ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
به شما توصیه میکنم در مورد اعجاز قرآن و نظریات و اکتشافات دانشمندان غربی و غیر مسلمان از متن قرآن کمی تحقیق کنید و به گوشه ای ناچیز از اعجاز این کتاب راهنما پی ببرید البته اگر واقعا بدنبال حقیقت هستید
United States of America
hamed
۲۳:۵۱ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
مرتضی خان حرف نزن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۷ ۱۹ آبان ۱۳۹۹
واقیت سخته
United States of America
ع=خسرو
۲۰:۲۹ ۲۸ تير ۱۴۰۰
دوست عزیز اطلاع نداری چرا اظهار نظر میکنی بزرگترین وشگفت انگیزترین معجزه در همین حروف مقطعه قران استاگر حوصله ووقت کافی داری تا برایت توضیح دهم وبهیچوجه هم نمیتوانی انرا دروغ بدانی چون با اعداد وارقام برایت توضیح خواهم داد وعلم ریاضی در ان خرافات راه ندارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۹ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
خیلی جالب بود
Iran (Islamic Republic of)
Amir
۱۵:۰۸ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
به گفته برخی بزرگان شاید حروف مقطعه حاکی از رابطه ای دوستانه و محبت آمیز ، بصورت رمزی ، مابین خداوند و حبیب او نبی مکرم اسلام باشد. که هر کدام از این حروف حاکی یکی از صفات محبت و عشق و علاقه و... باشد
United States of America
ناشناس
۱۵:۰۴ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
این همه نوشتید ولی جواب اصلی را ننوشتید
Germany
ناشناس
۱۴:۱۰ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
یک معنی اش این می تواند باشد که قران به این عظمت از این حدود سی حرف درست شده است و بنای تمدن بشر است. برای نمونه دنیای دیجیتال امروزی فقط از دو حرف صفر و یک درست شده است و همین 0و1 چه دنیای بزرگ و پیچیده ای درست کرده است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۷ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
خداوند خوب میدونه که شیاطین ادم نما به راحتی وبه صورت خیلی حرفه ای از هر روزنه ای سو استفاده وفرصت طلبی میکنند و به زیان بشریت ازش بهره برداری میکنند ،پس این حروف باید رازی سر به مهر بین خودش وهر که صلاح بدونه بمونه ،تاعمر عاص ها توی خماری بمونند،تقدیم ازداود براتی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۳ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
خدایا توفیق عمل به این کتاب آسمانی و هدایتگر را بر همه ما عنایت فرما.آمین یا رب العالمین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۳ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
خدایا توفیق عمل به این کتاب آسمانی و هدایتگر را بر همه ما عنایت فرما.آمین یا رب العالمین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۶ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
بعضی نیز حروف مقطعه را اشاره به دورانهای زمانی خاص می دانند.و بعضی هم اشاره به اینکه این قران از همین حروف عادی تشکیل شده است.
United States of America
ناشناس
۱۰:۳۷ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
در تعداد سوره های مکی و مدنی اشتباه رخ داده ..... 58و 56 است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۱ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
سبحان الله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۱۴ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
سلام ،


حرف مقطعه الم :الف : الله ،


لام : حضرت زهرا ( س ) ،


میم : حضرت زینب ( س ) ،
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۹ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
جالبه وقتی حروف مقطعه رازیست میان خدا و پیغمبرش تو چطوری به این راز پی بردی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۷ ۰۹ خرداد ۱۳۹۹
عجیبه لام و میم رو چجوری به دست آوردی!!!
آخرین اخبار