کد خبر: ۶۷۵۵۸۱۴
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷

رئیس گروه حفاظت و حاصلخیری خاک معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح جلوگیری از برداشت بی رویه آب از منابع آب هیا زیرزمینی اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل،رمضانعلی ابراهیم‌پور، رئیس گروه حفاظت و حاصلخیری خاک معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ظهر امروز در دومین گردهمایی بزرگداشت روز جهانی خاک  که در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار داشت: چالش‌های موجود در منابع خاک کشور باید با جدیت دنبال شود و کمبود مواد آلی خاک شوری و فرسایش، عدم وجود نقشه‌های خاک‌شناسی و آلودگی منابع خاک به عناصر سنگین ناشی از کاربرد بعضی از کودهای شیمایی مهمترین چالش‌های پیش روی حفاظت از خاک به عنوان سرمایه ملی است.

وی افزود: تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی، زمین لغزش‌های ناشی از فرونشست سطح آب زیر زمینی در اکثر دشتهای کشور به دلیل برداشت بی‌رویه آب از منابع آب‌های زیرزمینی از بین رفتن پوشش گیاهی به سبب قطع بی‌رویه درختان باید با جدیت دنبال شود.

رئیس گروه حفاظت  و حاصلخیری خاک معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: حفظ ، احیاء و بهره برداری بهینه از منابع خاک کشاورزی بر اساس اصول توسعه پایدار ، حفظ و ارتقاء حاصلخیزی خاک کشاورزی‌، کاهش آلودگی منابع خاک و آب و کاهش و جلوگیری از شور شدن اراضی‌، جلوگیری از تغییر بی‌رویه کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی می تواند  نقش موثری در حفاظت از خاک به عنوان سرمایه ملی در کشور داشته باشد.

ابراهیم‌پور بیان کرد: اهمیت به توسعه حفاظتی اراضی کشور و ارتقای این برنامه‌ها یک اولویت اساسی است که در این زمینه باید از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده شود تا بتوانیم در راستای اجرای طرح‌های دانش‌بنیان به بهترین شکل ممکن عمل کرده و به اهداف خود در این زمینه جامه عمل بپوشانیم.

انتهای پیام/ع

برداشت بی رویه آب از منابع آب های زیرزمینی

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر