کد خبر: ۶۷۷۴۰۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰
نوستالژی‌های ۴۰ ساله؛

کمک و مشارکت در مشکلات اجتماعی در طول زمان همیشه یکی از فرهنگ های ایرانیان بوده و قشر ورزشکار اما در این مسیر کار های مفیدی را انجام داده است.

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، مشکلات اجتماعی و مسائل اجتماعی موضوعی است که همیشه گریبان جامعه های جهان را گرفته است.طبق شواهد و اطلاعات و سوابق به دست آمده این مشکلات تنها با همکاری و حضور همگانی تمامی قشر آن جامعه امکان پذیر است و نباید میان طبقات مختلف مردمی اختلافی به وجود آید.

کمک و مشارکت در مشکلات اجتماعی اما همیشه یکی از فرهنگ های ایرانیان بوده است.افراد بسیاری هستند که از تمام اقشار جامعه به ویژه ورزشکاران در بخشی از زندگی خود در تلاش بوده اند تا کمک به همنوع های خود را در دستور کار قرار دهند.

بسیاری از این ورزشکاران اما در تلاش اند تا به صورت مخفیانه کمک هایشان را انجام دهند اما با این حال این کارها در برخی موارد به گوش اصحاب رسانه رسیده و یا به دلیل تعدد این امر های خیر نام آن ها در طول تاریخ باقی می ماند.ورزشکاران بسیاری که در تلاش بوده اند تا همانند مشهور ترین خود، غلام رضا تختی رسم مردانگی و جوانمردی و کمک را زنده نگه دارند.

در همین راستا نهضت شکوهمند انقلاب اسلامی کشورمان با دستور مقام معظم رهبری از همان روز های اولیه شکل گیری اش در تلاش بود تا طبقات مختلف جامعه را که پیش از انقلاب به واسطه سیاست های غرب گرایانه از یکدیگر دور شده بودند را به یکدیگر نزدیک کرده و سبب آن شود تا تمام جامعه در راستای موفقیت و شکوهمند و همچنین نام آوری پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در تلاش باشند.

در طول ۴۰ سال سابقه انقلاب اسلامی کشورمان ، فرزندان انقلابی بسیاری که رسم دوستی و حضور در عموم مردم و یاری رساندن به آن ها را احکام انقلابی آموخته اند، وجود داشته اند که بررسی معرفی چند تن از آن ها خواهیم پرداخت.

مشارکت ورزشکاران در مشکلات اجتماعی

شهدای عالی قدر جامعه ورزش/تختی هایی که برای حفاظت حریم اجتماع از جان خود گذشتند

بی تردید هر نقطه از وجود و حضور انقلاب وابسته و مستلزم حضور یاد و خاطره شهدا گران قدر و همچنین راه وهدف آن‌ها است و بی شک در نبود این افراد می‌توانست ارکان اجتماع ایران و ایرانی به واسطه جنگ تحمیلی ایران و عراق دچار تغییر شود. از جامعه ورزش، اما تختی صفت‌های بسیاری که هر کدام قهرمانی ملی و پهلوانی دلیر بوده اند برای حافظت از جان و مال مردم و حفظ ایران در خط مقدم جبهه حاضر شدند و بر اساس آموخته‌های انقلابی خود خاک مقدس جبهه را به عنوان میدان مسابقه خود انتخاب کردند تا در آن مکان نیز افتخار آفرینی کرده و بر قله افتخار قرار گیرند. در طول ۸ سال جنگ تحمیلی شهدای ورزشی نام‌های بسیاری از جمله شهید اسماعیل اعلمی شهید رضایی مجد به شهدات رسیدند.

مشارکت ورزشکاران در مشکلات اجتماعی

مرحوم ناصر حجازی

سال  ۱۳۸۲یکی از تلخ ترین روز های ایران و ایرانی به واسطه حادثه تلخ بم بود. زلزله تلخ بم  اگرچه واقعه بسیاری تلخی برای تمام ایرانی ها بود اما رویداد ها و کار هایی که پس از این حادثه رخ داد ثابت کرد که هنوز اصول انسان دوستی و کمک به همنوع در ایران وجود دارد.اهالی ورزش اما در این میان کمک های فراوانی را برای بهبود وضعیت مردم زلزله زده بم انجام دادند.در آن روز های تلخ مرحوم ناصر حجازی برای برگزاری دیدار های خیریه پا به میدان گذاشت و از بسیاری از فوتبال دوستان آن سال ها درخواست کرد تا به ورزشگاه ها رفته و به تماشای دیدار های فوتبال بپردازند تا سود حاصل از فروش بلیت ها برای بهبود وضعیت شهر بم هزینه شود.

البته پس از مدتی دیدار دوستانه ای میان تیم ملی فوتبال آلمان و ایران برگزار شد تا تمام مبالغ کسب شده از برگزاری این دیدار جنجالی میان ۲ تیم برای ساخت ورزشگاه در شهر زلزله زده هزینه شود تا به کمک ورزشکاران در مشکلات و رویداد های اجتماعی وجود داشته باشد.

مشارکت ورزشکاران در مشکلات اجتماعی

علی دایی

زلزله ۷/۳ ریشتری کرمانشاه بی شک یکی از تکان دهنده و غم انگیزترین سال‌های اخیر جامعه ایران بوده است که سبب شد تا ۶ شهرستان استان کرمانشاه تحت تاثیر خسارات جبران ناپذیری قرار گیرند و بسیاری از مردم پرتلاش این شهر‌ها به کام غم انگیز مرگ رفته و یا دچار جراحت شوند. با این حال، اما حضور مردمان بزرگی با عزم انقلابی که برای به حقیقت پیوستن راه و شعار‌های امام خمینی (ره) هستند سبب شد تا بیشتر از پیش آرامش به کانون گرم خانواده‌های اندوهگین بازگردد.

علی دایی جزو اولین کسانی بود که در ساعات اولیه این اتفاق به یاری مردمان کرمانشاه شتافت و همچنین با جمع آوری کمک‌های خیریه توانست به کمک و یاری سایر ارگان‌های پرتلاش کشور که برای بهبود اوضاع در تلاش اند، یاری دهد. دایی آقای گل ملی فوتبال جهان است و از برترین بازیکنان فوتبال ایران و آسیا به حساب می‌آید.

 

مشارکت ورزشکاران در مشکلات اجتماعی

علیرضا جهانبخش

مهاجم ۲۵ ساله تیم ملی فوتبال کشورمان که سابقه درخشان فعالیت در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و همچنین عنوان آقای گلی لیگ برتر هلند را در کارنامه خود دارد در شرایط گوناگونی به فکر هم میهنان خود بوده است. به عنوان مثال در بهبوهه پس از جام جهانی روسیه عکس کودکی خردسال که توان خرید پیراهن ورزشی و حتی لباس‌های فعالیت روزنانه خود را در اختیار نداشت در فضای مجازی پیچیده بود و همین موضوع سبب شد تا ستاره تیم ملی فوتبال کشورمان با حضور در خانه‌های حاشیه کوره‌های آجرپزی خاورشهر پیراهن خود را به او اهدا کند.

جهانبخش عضوی از نسل جوان انقلاب است و او نیز همانند سایر اسطوره‌ها و بازیکنان صاحب نام گذشته ورزش ایران آموخته که چگونه باید به دیگر افراد هموطن خود کمک کند.

مشارکت ورزشکاران در مشکلات اجتماعی

هادی ساعی

قهرمان و نام آور فوتسال ایران و جهان که قهرمانی المپیک را نیز در کارنامه خود دارد پس از زلزله دلخراش بم تمام مدال های خود را برای کمک به مردم زلزله زده به حراج گذاشت و به جای آن که این حلقه های طلایی را در از کمد خاطرات خود برای نمایش قرار دهد، برای کمک به مردم ایران، اتحاد و همدلی و همچنین نوع دوستی که هر یک سرمشق انقلاب هستند ،چوب حراج بر مدال های قهرمانی خود زد و آن ها را به نفع مردم ایران به فروش گذاشت.

مشارکت ورزشکاران در مشکلات اجتماعی

علی پروین

ستاره روز‌های دور سرخپوشان همیشه در کار‌های خیر صاحب نام بوده است. بازیکن سال‌های دور پرسپولیس هنوز هم رسم‌های مردانگی را از یاد نبرده و بر رسم دیرینه‌ای که داشته طی برنامه مشخصی به صورت مداوم سفره‌های افطاری او به راه است تا هیچ مستمندی از نعمت‌های الهی بی بهره نباشند. پروین همیشه آن اخلاق دهه‌های ۴۰ و ۵۰ را به همراه دارد. بار‌ها و بار‌ها شنیده شده است که علی پروین به عنوان یک ورزشکار صاحب نام در آزادی افرادی که به دلیل مشکلات مالی به زندان رفته اند و یا دخترانی که بنا بر مشکلات متعدد از تهیه جهیزیه ناتوان اند و توانایی مالی کمی دارند، با کمک این پهلوان مشکلاتشان برطرف شده است.

این اسامی اولین و آخرین لیست نیکوکاران و خیران جامعه ورزش ایران نیست. در طول تاریخ ورزشکاران بسیاری بوده اند که با انجام کار بسیاری کوچکی کار‌های بسیار بزرگی را انجام داده اند و عمل کوچک آن ها، اما تاثیر بزرگی را در جامعه داشته است. ورزشکاران که برای انسان دوستی از رویارویی با حریف خود که نماینده رژیم اشغال گر قدس بوده امتناع کرده و خواهند کرد تا به همگان ثابت کنند که جان همنوع خود حتی در کشور فلسطین برایشان اهمیت دارد.


بیشتر بخوانید:

نگاهی به افتخار آفرینی و درخشش ورزشکاران ایرانی در میادین بین المللی

حضور پر رنگ ورزشکاران در عرصه انتخابات

بررسی عملکرد ورزشکاران کشورمان پس از انقلاب اسلامی


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۲
هادی ساعی فوتسال.
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر