کد خبر: ۶۸۵۹۸۱۲
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۹
ظریف در همایش "حكيم محور مقاومت":

وزیر امور خارجه گفت: آميخته شدن خون دو ملت ايران و عراق اجازه تفرقه افكنی را به دشمنان دو کشور نمی دهد.

مردم ايران و عراق جدايي ناپذير هستند/ اگر شهید حکیم نبود با عراق دیگری مواجه بودیمبه گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدجواد ظریف وزير امور خارجه كشورمان عصر امروز در همايش "حكيم محور مقاومت"  كه در دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران برگزار شد، گفت:  برای حضور در این برنامه، بدون درنگ سخنراني در مراسم شهيد حكيم را پذيرفتم و اين را افتخاري براي خود مي دانم.  من سعادتي داشتم در سال ٧١ با مرحوم حكيم چلبي و طالباني به حج مشرف شدم و فرصت خوبي بود تا با شهيد حكيم از نزديك آشنا شوم.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه شهيد حكيم همراه مجاهدت‌های سیاسی،  اخلاق را رعایت می‌کرد؛ اظهار کرد:   اگر حضور وحدت آفرين شهید حكيم نبود با عراق ديگري مواحه بوديم؛   امروز ارتباطي كه بين عراق و ایران ايجاد شده، قابل گسست نيست.  ارتباطي كه از حرکت بدر شروع  و با حشدالشعبي ادامه پيدا كرد؛ از همان ابتدا دو كشور با تكفير و تندروي مبارزه كردند.

ظریف با اشاره به اینکه امروز همه اقشار مختلف عراق خونشان در مبارزه با داعش به هم آميخته شده است، گفت: آميخته شدن خون دو ملت ايران و عراق اجازه تفرقه افكني را به دشمنان دو کشور نمي دهد.

وی با بیان اینکه شهيد حكيم توانست با عنايت به ويژگي هاي مردم عراق با دقت از مراحل سخت عبور كند، افزود: خبرگي و توان مذاكره ديپلماتيك شهيد حكيم باعث شد تير آمريكا به سنگ خورد؛ تيري كه به دنبال يك حكومت مخالف ايران در عراق بود.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه مردم ايران و عراق جدايي ناپذير هستند؛ اظهار کرد:  امشب  براي تدارك سفر تاريخي رئیس جمهور عازم عراق هستم و مي توانم بگويم اين دو ملت،  قلب تپنده منطقه هستند؛ بدون ايران و عراق نمي توانيم روي امنيت را ببينيم.

ظریف با اشاره به برگزاری همایش "حكيم محور مقاومت" گفت: اميدواريم  حركت زيباي عراقي‌ها كه شامل وحدت است ادامه پيدا كند؛ شهيد حكيم نه تنها شهيد محراب بود بلكه شهيد وحدت بود.

وی با اشاره به اینکه گروهاي فعال سیاسی در عراق  از همه طوايف این کشور هستند؛ افزود: هر دو ائتلاف حاضر در عراق شامل همه قوميت‌ها هستند؛ این امر  يك پيروزي بزرگ براي نداي وحدت بخش شهيد حكيم است.

ظریف با ابراز امیدواری از اینکه همه  در مسير وحدت و حكمت حركت كنيم؛ گفت: امیدوارم بتوانیم  با فرهنگ ايثار كه مردم ايران و عراق را به هم وصل كرده است. پيام وحدت آفرين امام و رهبر را عملياتي بكنيم. همین فرهنگ ايثار است كه موجب ناكارآمدي تمام سلاح‌ها شده است.

انتهاي پيام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر