کد خبر: ۶۹۰۶۲۸۵
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: عملیات احداث ۲۷۰۰ هکتار طرح گلخانه‌ای در قالب مجتمع‌های بزرگ در استان اردبیل آغاز شده و در آینده نزدیک این استان به قطب تولیدات گلخانه‌ای کشور تبدیل می‌شود.

اردبیل به قطب تولیدات گلخانه‌ای کشور تبدیل خواهد شدبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، خلیل نیکشاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: احداث بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای کشور در زمستان گذشته به مساحت یک‎هزار و ۵۰۰ هکتار در مجتمع کشت و صنعت مغان آغاز شده و تاکنون ۴۰۰ هکتار آن به بخش خصوصی واگذار شده است.  

وی تولید در فضای بسته و کشت گلخانه‌ای را جزو برنامه‌های مهم جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام و بیان کرد: علاوه بر این، یک‎هزار هکتار در منطقه بران شهرستان پارس آباد مطالعه احداث آغاز شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: در پنج شهرک کشاورزی استان واحد‌های گلخانه‌ای با مساحت ۱۰۰ هکتار طی فراخوانی برای واگذاری به سرمایه گذاران آماده شده است.

نیکشاد با اشاره به اهتمام ویژه مدیران استان برای تکمیل زیرساخت‌های این گلخانه‌ها اضافه کرد: احداث یک مجتمع گلخانه‌ای دیگر نیز طی تفاهم نامه‌ای بین شرکت شهرک‌های صنعتی کشاورزی ایران و استانداری اردبیل در کشت و صنعت پارس در منطقه مغان به مساحت ۱۰۰ هکتار آغاز شده است.

وی گفت: با بهره برداری این واحدها، ۷۵۰ هزار تن محصول زراعی گلخانه‌ای در استان اردبیل تولید و روانه بازار می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: احداث این میزان گلخانه موجب ایجاد اشتغال برای ۲۰ هزار نفر و صرفه جویی در مصرف ۴۳۵ میلیون متر مکعب آب در استان خواهد شد.

وی تغییرات آب و هوایی، بحران آب، فرسایش خاک و نیاز به سرمایه و تولیدات مستمر را از جمله اهداف توجه به تولیدات گلخانه‌ای در کشور و به خصوص استان اردبیل برشمرد و گفت: این موضوعات ایجاب می‌کند که تولیدات گلخانه‌ای در استان گسترش یابد.

وی اضافه کرد: میزان تولید محصول در مجتمع‌های گلخانه ۱۰ برابر بیشتر از فضای باز بوده و نیاز آبی آن نیز ۱۰ تا ۱۲ برابر کمتر از تولید مزرعه‌های روز باز است.

نیکشاد کنترل و مهار مطلوب عوامل خسارت زای طبیعی و غیرطبیعی از جمله بیماری‌ها و آفات و نیز اشتغالزایی ۱۰ برابری نسبت به تولید در مزارع باز را از جمله مزیت‌های ایجاد مجتمع‌های گلخانه‌ای ذکر کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین از راه اندازی واحد تولیدی گل رز هلندی در شهرستان خلخال و کوثر در سال گذشته خبر داد و گفت: ۱۲ واحد گلخانه در جنوب استان اردبیل در حال احداث است و با توجه به بازار مناسب و ظرفیت منطقه، شهرستان‌های خلخال و کوثر به قطب گلخانه‌ای تولید گل رز تبدیل می‌شود.

با وجود شرایط مناسب آب و هوایی و منابع تولید از جمله آب و خاک مرغوب، ۴۲ هکتار مجوز برای احداث گلخانه در استان اردبیل صادر شده، ولی تاکنون ۱۰ هکتار مجتمع تولید محصولات گلخانه‌ای در این استان احداث شده است.

منبع ایرنا

انتهای پیام /م

اردبیل به قطب تولیدات گلخانه‌ای

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر